Արամ Խաչատրյանի բրոնզե կիսանդրին կտեղադրվի Մոսկվայի կոնսերվատորիայում հիմնադրման 150-ամյակի կապակցությամբ: Պյոտր Չայկովսկու անվան Մոսկվայի պետական կոնսերվատորիան կիսանդրին կստանա որպես նվիրատվություն, ասվում է կոնսերվատորիայի պաշտոնական կայքում:
Նախագծի նախաձեռնողն ու հեղինակը հայտնի քանդակագործ, Մոսկվայի նկարիչների միության անդամ, Արվեստների ազգային ընկերակցության (ԱՄՆ) հյուպատոս, Հայաստանի վաստակավոր նկարիչ Միքայել Սողոյանն է:
Նշվում է, որ նվիրատուն հենց ինքը Սողոյանն է:
Մեծ կոմպոզիտորի կիսանդրու հանձնման արարողությունը տեղի կունենա 2017-ի փետրվարի 2-ին Մոսկվայի կոնսերվատորիայի հյուրասրահում:

Московская государственная консерватория имени Петра Чайковского примет в дар бронзовый бюст композитора Арама Хачатуряна в честь своего дня рождения. Об этом сообщается на официальном сайте консерватории.
Церемония передачи бюста приурочена к 150-летию консерватории.
Автором и инициатором проекта стал известный скульптор, член Московского союза художников, консул Национального общества искусств (США), заслуженный художник Армении Микаэль Согоян.
Отмечается, что дарителем является Армен Садгян.
Церемония передачи бюста состоится 2 февраля 2017 года в гостиной Московской консерватории у картины «Славянские композиторы».