Ռուսական իմպրեսիոնիզմի թանգարանում մարտի 25-ին բացվելու է «Հայկական իմպրեսիոնիզմ. Մոսկվայից Փարիզ» ցուցահանդեսը: Artguide.com-ը հայտնում է, որ ներկայացվելու է 19 նկարչի 54 աշխատանք, այդ թվում՝ Մարտիրոս Սարյանի, Վարդգես Սուրենյանցի, Եղիշե Թադևոսյանի, Սեդրակ Առաքելյանի կտավները:
Աշխատանքները տրամադրել են Հայաստանի Ազգային պատկերասրահը, Երևանի ռուսական արվեստի թանգարանը և մասնավոր հավաքածուներ: Ցուցահանդեսը շարունակվելու է մինչև հունիսի 4-ը, դրա բացման առթիվ տպագրվելու է նաև պատկերազարդ կատալոգ: Բացի հայկական իմպրեսիոնզիմի՝ որպես գեղարվեստական երևույթ ներկայացնող հոդվածներից, դրանում կներառվեն նաև կենսագրական էսսեներ ցուցադրությանը ներկայացված վարպետների և հետաքրքիր փաստեր նրանց ստեղծագործությունների մասին:
Աղբյուրը հավելում է, որ ցուցահանդեսն ուղեկցվելու է դասախոսություններով, թեմատիկ քննարկումներով, երաժշտական երեկոներով և էքսկուրսիաներով:
Հայաստանի Ազգային պատկերասրահի տնօրեն Արման Ծատուրյանն ավելի վաղ լրագրողների հետ հանդիպմանը հայտնել էր, որ ցուցահանդեսի հետ կապված բոլոր ծախսերը հոգում է ռուսական կողմը.«Կարողացանք բանակցությունների ընթացքում որոշել, թե որ նկարիչների ինչ աշխատանքներ են ներկայացվելու, որպեսզի ռուս հասարակությունն ավելի լավ պատկերացում կազմի հայ արվեստի անցած ճանապարհի մասին»:

25 марта в Музее русского импрессионизма откроется выставка «Армянский импрессионизм. От Москвы до Парижа».
На выставке будут представлены 54 работы 19 художников, среди которых — Мартирос Сарьян, Вардгес Суренянц, Егише Тадевосян и Седрак Аракелян. Работы предоставлены Национальной галереей Армении, Музеем русского искусства Еревана и частными коллекционерами, пишет Artguide.com.
Выставка продлится до 4 июня 2017 года, к ее открытию будет издан иллюстрированный каталог: помимо статей об армянском импрессионизме как художественном явлении в него войдут биографические эссе о представленных в экспозиции мастерах и интересные факты об их произведениях.
Выставка будет сопровождаться программой, в которую войдут лекции, тематические дискуссии, музыкальные вечера и экскурсии.
Ранее директор Национальной галереи Армении Арман Цатурян сообщил журналистам, что все расходы, связанные с проведением выставки, российская сторона взяла на себя.