Ամերիկացի պրոդյուսեր Մայքլ դե Լուկան հայտարարել է հանրահայտ բրիտանական The Beatles-ի անդամ Ջոն Լենոնի և ճապոնացի Յոկո Օնոյի հարաբերությունների մասին գեղարվեստական ֆիլմի նկարահանման մասին: «Ֆիլմը կպատմի սիրո ակտուալ թեմաների, ԱՄՆ-ում արիության և ակտիվիզմի մասին»,-ասել է Դե Լուկան, հայտնում է Lenta.ru-ն The Hollywood Reporter-ի վրա հղումով:
Ըստ նրա, ֆիլմի նպատակն է դրդել այս սերնդի երիտասարդներին պաշտպանել իրենց իրավունքները: Լենոնի 83-ամյա այրին մասնակցում է ժապավենի ստեղծմանը: Սցենարը կգրի Էնթոնի Մաքքարթերը, որը ժամանակին աշխատել է «Սթիվեն Հոքինգի տիեզերքը» ֆիլմի վրա:
Ֆիլմի թողարկման ժամկետն ու անվանումը դեռ չի հրապարակվում:
Յոկո Օնոն ճապոնացի նկարչուհի է, գրող, կինոռեժիսոր և խաղաղության ակտիվիստ, հանրահայտ «Բիթլզ» համույթի մենակատար Ջոն Լենոնի այրին։ Օնոն հայտնի է ավանգարդ արվեստում իր կատարած մի շարք ներդրումներերով: Լենոնի հետ ծանոթացել է 1966-ին Լոնդոնում, նրանք ամուսնացել են 1969-ին: 1970-ին Յոկոն և Լենոնը տեղափոխվել են Նյու Յորք:

2 Февраль 2017 - 07:59 AMT
Американский продюсер Майкл Де Лука анонсировал художественный фильм об истории отношений участника британской группы The Beatles Джонна Леннона и японки Йоко Оно.
«Картина расскажет об актуальных темах любви, мужества и активизма в США», — отметил Де Лука, передает Lenta.ru со ссылкой на The Hollywood Reporter.
По его словам, задача фильма — побудить нынешнюю молодежь отстаивать свои права.
83-летняя вдова Леннона приняла участие в создании ленты. Сценарий напишет Энтони Маккартен, ранее работавший над байопиком «Вселенная Стивена Хокинга» (Theory of Everything) о британском физике Стивене Хокинге.
Дата выхода фильма и его название пока не раскрываются.
Йоко Оно — японская авангардная художница, певица и деятель искусства. Она познакомилась с Ленноном в 1966 году в Лондоне. Впоследствии они занимались совместными авангардными проектами, а в 1969-м создали группу Plastic Ono Band. Йоко и Леннон поженились в 1969 году. В начале 1970-х Йоко и Леннон переехали в Нью-Йорк.
Леннон был убит Марком Чепменом 8 декабря 1980 года около своего дома в Нью-Йорке. Оно стала свидетельницей смерти мужа. На суде Чепмен заявил, что совершил преступление ради славы.