Որակյալ կրթական համակարգի ապահովման համար կմշակվի Կրթության ազգային ինստիտուտի գործունեության բարելավման ծրագիր: Փետրվարի 2-ի կառավարության նիստում վարչապետ Կարեն Կարապետյանի հանձնարարականներից մեկը վերաբերել է կրթական համակարգին:
«Մենք չենք կարող ունենալ որակյալ կրթական համակարգ առանց բարձրորակ ուսուցիչների ու այսօրվա պահանջներին բավարարող բովանդակությամբ կրթական ծրագրերի: Այսօր ցավոք ունենք ուսուցիչների վերապատրաստումների ուղղակի ֆորմալ պրոցեսներ, երբ բովանդակային վերապատրաստումը հաճախ փոխարինվում է ուղղակի ֆիզիկապես ներկա լինելով:
Ունենք դասագրքերի որակի, բովանդակության սուր խնդիր, որը բարձրաձայնվում է թե ծնողների, թե ուսուցիչների կողմից»,- ասել է Կարապետյանը:
Վարչապետը ՀՀ կրթության և գիտության նախարարին հանձնարարել էմեկամսյա ժամկետում մշակել ՀՀ ԿԳՆ Կրթության ազգային ինստիտուտի գործունեության բարելավման ծրագիր՝ կատարելով գործառույթների և կառուցվածքի համապարփակ վերանայում:
Վարչապետի՝ կրթության և գիտության նախարարությանն ուղղված նախորդ հանձնարարականը վերաբերում էր էլեկտրոնային կրթության մասայական կիրառումն ապահովող համալիր միջոցառումների ժամանակացույցի և անհրաժեշտ մեթոդաբանության մշակման ու աշխատանքների վերահսկման մեխանիզմների մշակմանը:
2016-ի հոկտեմբերի 21-ին ՀՀ կրթության և գիտության նախարար Լևոն Մկրտչյանի մասնակցությամբ «Այբ» դպրոցում իրականացվել է փորձնական հեռավար առաջին դասընթացը։

2 Февраль 2017 - 09:55 AMT
Без высококвалифицированных учителей и содержательных образовательных программ, удовлетворяющих современным требованиям, на самом деле невозможно иметь качественную образовательную систему. Об этом на заседании правительства Армении 2 февраля заявил премьер-министр РА Карен Карапетян.
По его словам, во многих случаях сегодня процессы переподготовки учителей носят лишь формальный характер, когда содержательная переподготовка, зачастую, заменяется только физическим присутствием преподавателей.
«У нас стоит острая проблема качества учебников, их содержания. И эту проблему поднимают как родители, так и преподаватели», – сказал армянский премьер, передает Panorama.am.
В этой связи Карапетян поручил министру образования и науки РА в месячный срок разработать программу улучшения деятельности Национального института образования Армении, произведя всеобъемлющий пересмотр функций и структуры.
Ранее сообщалось, что с нового учебного года в школах Армении намерены ввести электронное образование. Об этом 8-го декабря на заседании правительства заявил премьер-министр Армении Карен Карапетян.премьер Армении дал ряд поручений министру образования и науки РА Левону Мкртчяну.