Fambox սկսնակ ընկերությունը, որը գործում է Գյումրիի Տեխնոլոգիական կենտրոնին (GTC) կից, նախագիծ է մշակելու Համաշխարհային բանկի համար` MarkLogic տվյալների բազայի տեխնոլոգիայի կիրառմամբ, գրում է Digital Report-ը:
Բանկի ներկայացուցիչները ծանոթացել են ընկերության գործունեությանը դեռ 2016-ի օգոստոսին:
Ինչպես նշում է GTC մենեջեր Ամալիա Եղոյանը, Fambox-ի ընտրությունը պատահական չէր: Ընկերության մասնագետների տեխնոլոգիական հմտությունները լիովին համապատասխանում են առաջարկված պահանջներին»:
Նախագիծը կարևոր է GTC-ի համար, քանի որ MarkLogic տեխնոլոգիաների ներդրումն աննախադեպ է Հայաստանի համար: Գնահատելով Fambox-ի ներկայացրած փորձնական տարբերակը` Համաշխարհային բանկն ընտրել է սկսնակ ընկերությանը որպես գործընկեր և 6 ամսվա պայմանագիր է կնքել մշակողների հետ:
Գյումրիի տեխնոլոգիական կենտրոնը ստեղծվել է 2014-ին Համաշխարհային բանկի ֆինանսական աջակցությամբ ՀՀ կառավարության և Ձեռնարկությունների ինկուբատոր հիմնադրամի պետական ծրագրի շրջանակում: Կենտրոնի ստեղծման համար ծախսվել է $5 մլն:

Армянский стартап Fambox, который действует при Технологическом центре Гюмри (GTC), будет разрабатывать проект для Всемирного банка с применением технологии баз данных MarkLogic, пишет Digital Report.
Представители банка ознакомились с деятельностью армянских стартаперов еще в августе 2016 года.
И как отмечает менеджер GTC Амалия Егоян, «выбор пал на Fambox не случайно. Технологические навыки специалистов компании полностью соответствовали предъявленным требованиям».
Проект важен для GTC, так как внедрение технологий MarkLogic является беспрецедентным для Армении. Оценив тестовую версию, представленную Fambox, Всемирный банк выбрал стартап в качестве партнера и заключил с разработчиками контракт на 6 месяцев.
Гюмрийский технологический центр был создан при финансовой поддержке Всемирного банка в 2014 году в рамках государственной программы правительства Армении и фонда Инкубатор Предприятий «Электронное общество». На создание центра было затрачено более $5 млн. Одним из направлений деятельности GTC является акселерация команд разработчиков.