ԱՄՆ ռեժիսորների գիլդիան (DGA) հայտարարել է իր մրցանակի դափնեկիրների անունները: «Գեղարվեստական ֆիլմում ականավոր ռեժիսորական նվաճումների» համար մրցանակը ստացել է «Լա Լա Լենդի» ռեժիսոր Դեմիեն Շազելը:
ԱՄՆ ռեժիսորների գիլդիայի 69-րդ մրցանակաբաշխությունը տեղի է ունեցել փետրվարի 4-ին Լոս Անջելեսում: Հաղթողները մրցանակ են ստացել ոսկե ռեժիսորական բազկաթոռի տեսքով:
Գլխավոր ռեժիսորական դեբյուտի համար պարգևը հանձնվել է Հարթ Դևիսին, որը նկարահանել է «Առյուծը» ֆիլմը: Դրամատիկ սերիալում ռեժիսորական աշխատանքի համար մրցանակը շնորհվել է «Գահերի խաղը» սերիալի էպիզոդներից մեկի ռեժիսոր Միգել Սապոչնիկին: Կատակերգության ժանրում լավագույն ռեժիսոր է ճանաչվել Բեքքի Մարտինը` «Փոխնախագահը» սերիալի էպիզոդի համար, գրում է ՌԲԿ-ն:
Հունվարի 29-ին «Լա Լա Լենդ» մյուզիքլը նվաճել է ԱՄՆ պրոդյուսերների գիլդիայի գլխավոր մրցանակը: Մրցանակաբաշխությունը տեղի է ունեցել Բեվերլի Հիլզում:
ԱՄՆ ռեժիսորների գիլդիան և ԱՄՆ պրոդյուսերների գիլդիան կինոյի բնագավառի առաջատար կազմակերպություններ են, որոնք ի հայտ են բերում կինոյի մասնագետների տրամադրվածությունները «Օսկարի» մրցանակաբաժշխությանն ընդառաջ:

6 Февраль 2017 - 08:53 AMT
Гильдия режиссеров США (DGA) объявила лауреатов своей премии. Премию за «выдающиеся режиссерские достижения в художественном фильме» получил режиссер мюзикла «Ла-ла Лэнд» Дэмьен Шазелл.
69-я церемония награждения DGA прошла 4 февраля в Лос-Анджелесе. Победители получили призы в виде реплики золотого режиссерского кресла. Шазелл был номинирован на награду DGA впервые в своей карьере.
Награду за главный режиссерский дебют получил Гарт Дэвис, снявший фильм «Лев». Премию за достижения в режиссерской работе в драматическом сериале получил Мигель Сапочник за эпизод сериала «Игра престолов» «Битва Бастардов». Лучшим режиссером в жанре комедии признана Бекки Мартин, снявшая эпизод сериала «Вице-президент», пишет РБК.
Ранее, 29 января, Гильдия продюсеров США назвала мюзикл «Ла-ла Лэнд» лучшим фильмом 2017 года. Как сообщало Reuters, фильм является фаворитом в борьбе за премию «Оскар-2017», на которую он номинирован 14 раз. В главных ролях в «Ла-ла Лэнде» снялись Райан Гослинг («Дневник памяти») и Эмма Стоун («Бердмен»). Бюджет картины составил $30 млн, сборы в мире $174.152 млн.​
Гильдия продюсеров и Гильдия режиссеров США являются ведущими отраслевыми организациями, которые демонстрируют настроения профессионалов кино в преддверии вручения премии «Оскар».