Արամ Խաչատրյանի անվան միջազգային մրցույթն ընդլայնում է մրցութային անվանակարգերը։ 2017թ. խաչատրյանական 13-րդ միջազգային մրցույթն առաջին անգամ կանցկացվի «վոկալ» մասնագիտությամբ։ Ժյուրիի նախագահն է լինելու Կոստանտին Օրբելյանը։
Խաչատրյանի մրցույթի մասնակցության կարգը հաստատված է։ Հայտերը կարելի է ներկայացնել մինչև ապրիլի 25-ը։ Մասնակցության կարգի, ծրագրի և այլ մանրամասների մասին կարելի է տեղեկանալ Արամ Խաչատրյանի անվան միջազգային մրցույթի պաշտոնական կայքից:
Մրցույթի առաջին փուլում բոլոր մասնակիցները, ի թիվս այլ գործերի, պետք է պարտադիր կատարեն Կոմիտասի ստեղծագործություններից։
Խաչատրյանի անվան միջազգային մրցույթն ամեն տարի մեկնարկում է հայ մեծ կոմպոզիտորի ծննդյան օրը՝ հունիսի 6-ին։ 2016-ին այն առաջին անգամ անցկացվել է «դիրիժորություն» մասնագիտությամբ։ Իսկ մինչ այդ մրցույթը կայացել է «դաշնամուր», «ջութակ», «թավջութակ» անվանակարգերում։ Խաչատրյանական մրցույթը Միջազգային երաժշտական մրցույթների համաշխարհային ֆեդերացիայի անդամ է։
Արամ Խաչատրյանի անվան միջազգային մրցույթի կազմակերպիչներն են «Արամ Խաչատրյան-մրցույթ» մշակութային հիմնադրամը, ՀՀ մշակույթի նախարարությունը և Երևանի պետական կոնսերվատորիան։ Մրցույթն անցկացվում է ՀՀ Նախագահի տիկին Ռիտա Սարգսյանի բարձր հովանու ներքո: Երաժշտական այս նշանակալի իրադարձությունն ընդգրկում է տարբեր երկրներից ժամանած երիտասարդ երաժիշտների։

6 Февраль 2017 - 10:56 AMT
Международный конкурс имени Арама Хачатуряна расширяет рамки своей деятельности: в 2017-м году 13-й конкурс впервые пройдет по специальности «вокал». В качестве председателя жюри выступит Константин Орбелян. Об этом сообщают организаторы Международного конкурса имени Арама Хачатуряна.
Отмечается, что правила участия в конкурсе уже утверждены: заявки принимаются до 25 апреля. Ознакомиться с порядком участия можно на официальном сайте Международного конкурса имени Арама Хачатуряна.
В обязательную программу первого конкурсного тура входят также произведения Комитаса.
Международный конкурс имени Хачатуряна ежегодно стартует 6-го июня, в день рождения великого армянского композитора.
В 2016 году он впервые был проведен по специальности «дирижирование». Ранее мероприятие было направлено на выявление талантливых молодых музыкантов по трем специальностям – «фортепиано», «скрипка» и «виолончель».
Международный конкурс имени Арама Хачатуряна проводится благодаря совместным усилиям министерства культуры РА, культурного фонда «Арам Хачатурян – конкурс» и Ереванской государственной консерватории имени Комитаса. Проект проводится под патронатом супруги президента РА Риты Саргсян.