ՀՀ ԱԻ նորանշանակ նախարար Դավիթ Տոնոյանին հանձնարարվել է կարգավորել ու կանոնակարգել սեյսմիկ ռիսկի նվազեցմանն ուղղված աշխատանքների իրականացումը, զարգացնել աղետների վաղ ազդարարման համակարգը: Այս մասի տեղեկացվել է փետրվարի 6-ին, երբ վարչապետ Կարեն Կարապետյանը ՀՀ արտակարգ իրավիճակների նախարարության աշխատակազմին է ներկայացրել Տոնոյանին:
ՀՀ նախագահի որոշման համաձայն Դավիթ Տոնոյանը նշանակվել է Հայաստանի Հանրապետության արտակարգ իրավիճակների նախարար: Մեկ այլ որոշմամբ Տոնոյանն ազատվել է պաշտպանության նախարարի առաջին տեղակալի պաշտոնից:
«Տոնոյանին ճանաչում ենք որպես պարկեշտ, կազմակերպված կառավարիչ և հայրենասեր մարդ ու սպա: Կարծում եմ, որ չնայած մեծ պատասխանատվությանը, նրա համար այս պաշտոնում աշխատելը կլինի հեշտ, հաշվի առնելով այն, որ ԱԻՆ-ը կայացած համակարգ է: Մենք վստահ ենք, որ Տոնոյանն անձնակազմի օգնությամբ իր առջև դրված բոլոր խնդիրները կիրականացնի»,- ասել է Կարապետյանը:
Վարչապետը հանձնարարել է 2016-ից ուժի մեջ մտած օրենքների փաթեթի հիման վրա իրականացնել և ապահովել քաղաքացիական պաշտպանության ստորաբաժանումների ամբողջական կազմավորումն ու դրանց առջև դրված խնդիրները:
«Ակնկալում ենք կարգավորել ու կանոնակարգել սեյսմիկ ռիսկի նվազեցմանն ուղղված աշխատանքների իրականացումը, զարգացնել աղետների վաղ ազդարարման համակարգը. դրա ներդրման աշխատանքները 10 համայնքում պետք է իրականացվեն կառավարության ծրագրի ընդունումից հետո՝ վեցամսյա ժամկետում:
Անհրաժեշտ է փրկարարական, վթարավերականգնողական աղետների հետևանքների նվազեցման և վերացման աշխատանքների առավել ակտիվ կազմակերպում ու իրականացում, այդ թվում՝ ՀՀ կառավարության 2017 թվականի միջոցառումների ծրագրի գերակա խնդիրներում ներառված համայնքներում աղետների ռիսկի բացահայտման և գնահատման համակարգի փուլային ներդրում՝ գերակա խնդրի միջոցով»,- նշել է կառավարության ղեկավարը:
Նա հավելել է, որ նպատակն է այդ համակարգը ներդնել ու փորձարկել 10 համայնքում, այնուհետև շարունակական ծրագրերի միջոցով այն տարածել այլ համայնքների վրա:
Վարչապետը հանձնարարել է ընդլայնել կամավորական փրկարարական կազմավորումների գործունեությունն ու կարևորել կամավորական հրշեջ փրկարարական հենակետերի հիմնումն ու դրանց աշխատանքների ընդլայնումը: Գործադիրի ղեկավարի խոսքով՝ անհրաժեշտ է հետևողականորեն իրականացնել ՀՀ կառավարության 2017 թվականի միջոցառումների և գերակա խնդիրների ծրագրում ներառված Գեղարքունիքի մարզի Շորժա և Սյունիքի մարզի Գորայք համայնքներում կամավորական հրշեջ փրկարարական հենակետերի հիմնումը:
Կարապետյանը կարևորել է նաև պետական պահուստի պաշարների համալրման հետ կապված խնդիրների վերհանումը, ուսումնասիրումը, վերլուծությունը, հնարավոր բարեփոխումների իրականացումը, ինչպես նաև այլ գործառույթների նկատմամբ անձնական հսկողության սահմանումը, այդ թվում՝ հրդեհային և տեխնիկական անվտանգության ապահովման, մթնոլորտային երևույթների ռեակտիվ ներգործության, հիդրոօդերևութաբանական գործունեության բնագավառի պետական ծրագրի մշակման աշխատանքների և դրանց մոնիթորինգների իրականացման ուղղությամբ:

Премьер-министр Армении Карен Карапетян 6 февраля представил аппарату министерства по чрезвычайным ситуациям РА новоназначенного министра Давида Тонояна. Об этом сообщает пресс-служба армянского правительства.
Карапетян поздравил Тонояна с назначением на новую должность, поблагодарив Айкарама Мхитаряна, временно исполнявшего обязанности главы МЧС РА.
«Мы знаем господина Тонояна как скромного, организованного управленца, патриотичного человека и офицера. Считаю, что, несмотря на большую ответственность, для него будет легко работать на этой должности, с учетом того, что министерство по чрезвычайным ситуациям Армении – состоявшаяся система. Мы уверены, что Тоноян при помощи персонала выполнит все поставленные задачи», – сказал Карапетян и дал ряд поручений.
Премьер Армении поручил в частности обеспечить полное формирование подразделений по гражданской обороне.
«От Тонояна ожидаем регулирования работ по снижению сейсмического риска, развитию системы экстренного реагирования на чрезвычайные ситуации», – сказал премьер Армении, добавив: цель – внедрить систему и испробовать ее в 10 общинах, затем посредством последовательных программ распространить ее и на другие общины.
Премьер поручил также расширить деятельность добровольческих спасательных формирований, отметив важность создания добровольческих пожарно-спасательных опорных пунктов. По словам главы армянского правительства, необходимо последовательно осуществлять создание добровольческих пожарно-спасательных опорных пунктов в общинах Шоржа Гегаркуникской области и Горайк Сюникской области РА.
Указом президента Армении Сержа Саргсяна, Давид Тоноян освобожден от должности первого заместителя министра обороны Республики Армения. Другим указом Сержа Саргсяна, Давид Тоноян назначен министром по чрезвычайным ситуациям Армении. Должность главы МЧС РА оказалась вакантной после скоропостижной кончины 13 декабря Армена Ерицяна. Решением премьер-министра РА Карена Карапетяна, временно исполняющим обязанности главы МЧС РА был назначен первый заместитель Айкарам Мхитарян.