Միջազգային ֆինանսական կորպորացիան (IFC), որը Համաշխարհային բանկի խմբի անդամ է, ներգրավել է 140 միլիոն ԱՄՆ դոլարի միջազգային ֆինանսավորման փաթեթ «Որոտանի ՀԷԿ-երի համալիրի»՝ երկրի խոշորագույն էներգարտադրող հաստատություններից մեկի համար։
Սա Հայաստանի էներգետիկ ոլորտի առաջին ամենախոշոր միջազգային պարտքային ֆինանսավորման փաթեթն է:
Ֆինանսավորումը կտրամադրվի «Կոնտուր Գլոբալ» միջազգային ընկերության դուստր կազմակերպություն հանդիսացող «Կոնտուր Գլոբալ հիդրո կասկադ» միջազգային էներգետիկական ընկերությանը, որը 2015-ին ձեռք է բերել «Որոտանի ՀԷԿ-երի համալիրը»։
Ֆինանսավորման փաթեթը ներառում է 45 միլիոն ԱՄՆ դոլարի չափով վարկ IFC-ի սեփական միջոցներից և դրան զուգահեռ՝ 65 միլիոն ԱՄՆ դոլարի վարկ Գերմանական զարգացման բանկից, ևս 30 միլիոն ԱՄՆ դոլար՝ Գերմանիայի ներդրումների և զարգացման կորպորացիայից։
Վարկային միջոցներով Կոնտուր Գլոբալը հնարավորություն կունենա վերանորոգել 404 ՄՎտ հզորություն ունեցող «Որոտանի ՀԷԿ-երի համալիրը», որի մի շարք մասեր գրեթե չորս տասնամյակի հնություն ունեն։
Դրա արդյունքում ակնկալվում է արտադրել տարեկան 1,150 գիգավատտ-ժամում էներգիա, ինչը կօգնի պայքարել կլիմայի փոփոխությունների դեմ, կանխելով տարեկան մոտավորապես 55,000 տոննա ջերմոցային գազերի արտանետումը, հայտնում է Միջազգային ֆինանսական կորպորացիան:
Ակնկալվում է, որ ֆինանսական օժանդակությամբ կխթանվի Հայաստանում էներգետիկ կայունությունը և լրացուցիչ 60.000 սպառողի կայուն կերպով մաքուր էներգիա կմատակարարվի։
IFC- ն տրամադրել է նաև տոկոսային սվոփ, որը «Կոնտուր Գլոբալ հիդրո կասկադ» ընկերությանը կօգնի հեջավորել ֆինանսական փաթեթի տոկոսային ռիսկը, պաշտպանելով այն տոկոսադրույքի տատանումներից։
«Որոտան հիդրոէլեկտրակայանների համալիրը» բաղկացած է երեք հիդրոէլեկտրակայաններից, որոնց բաժին է ընկնում Հայաստանի էլեկտրահամակարգի սահմանված հզորությունների շուրջ 15%-ը։ Համալիրի հզորության մեծացումն առանցքային նշանակություն ունի Հայաստանի համար, որի ընդհանուր էներգետիկ պահանջարկի մոտ 90 տոկոսը բավարարվում է ներմուծված վառելիքի հաշվին։
2015-ին IFC-ն ձեռք բերեց «Կոնտուր գլոբալ հիդրո կասկադ» ընկերության բաժնետոմսերի փոքր փաթեթը՝ ի աջակցություն կայացած միջազգային էներգետիկական մասնավոր ընկերության մուտքին Հայաստան և վերջինիս կողմից «Որոտանի ՀԷԿ-երի համալիրի» ձեռքբերմանը, գործարկմանը և վերականգնմանը նպաստելու նպատակով։
Հայաստանը IFC-ի անդամ է դարձել 1995-ին։ Այդ ժամանակից ի վեր, IFC-ի երկարաժամկետ ներդրումները կազմել են 480 միլիոն ԱՄՆ դոլար, որից մոտ 118 միլիոնը գոյացել է այլ վարկատուների միջոցներից։ Այդ գումարներով ֆինանսավորվել է մոտ 49 ծրագիր մի շարք ոլորտներում, որոնցից են ֆինանսական շուկաները, արտադրությունը, ագրոբիզնեսը, սպասարկումն ու հանքարդյունաբերությունը։
IFC-ն աջակցել է նաև ավելի քան 130 միլիոն ԱՄՆ դոլար արժողությամբ առևտրային գործարքներին առևտրի ֆինանսավորման ծրագրի միջոցով, ինչպես նաև իրականացրել մասնավոր հատվածի զարգացմանն ուղղված խորհրդատվական ծրագրեր։ 2016 թ. ֆինանսական տարում IFC-ն աշխարհի զարգացող երկրներում ներդրել է մոտ 19 միլիարդ ԱՄՆ դոլար։

IFC, a member of the World Bank Group, has arranged a landmark $140 million financing package for the Vorotan Hydropower Cascade, one of Armenia’s main power generating facilities, to bolster the country’s supply of clean energy, IFC said in a statement.
This is the first major international debt financing package in Armenia’s power sector. The funding will go to ContourGlobal Hydro Cascade, a subsidiary of ContourGlobal, an international power-generation company that acquired the Vorotan Cascade in 2015. The package includes a loan of $45 million for IFC’s own account and parallel loans of $65 million from FMO, the Dutch development bank, and $30 million from DEG, the German Investment and Development Corporation.
The loans will help ContourGlobal upgrade the 404-megawatt Vorotan complex, parts of which are almost four decades old. As a result, the project is expected to generate around 1,150 gigawatt hours of electricity annually and will help combat climate change by preventing the release of more than 55,000 tons of greenhouse gases per year. The financing is expected to boost electricity reliability, providing a steady supply of clean power to additional 60,000 residential customers.
“We are very pleased to have completed this innovative long-term financing package for Vorotan and we would like to thank our partners at IFC, FMO, DEG, for their commitment to the project,” said Ara Hovsepyan, General Manager of ContourGlobal Hydro Cascade. “We would also like to thank the Government of Armenia for its work in facilitating these transactions. They provide a stable, long-term capital structure, which allows us to continue our work while making sure that the operational performance, safety, reliability, and efficiency of this plant are maintained at world-class standards.”
This financing package also marks IFC’s first debt investment in Armenian infrastructure. In addition to the loan, IFC is a sole provider of an interest rate swap, which will help ContourGlobal Hydro Cascade hedge the interest rate risk on the financing package, protecting it from any fluctuations in the interest rate. IFC is one of the few development finance institutions to offer hedging instruments to its clients— private sector companies in emerging markets—to better manage interest and currency risks.
“Supporting renewable energy is IFC’s top priority and is part of our commitment to address climate change,” said Wiebke Schloemer, IFC Regional Industry Head of Infrastructure for Europe, the Middle East and North Africa. “Globally, we have seen how private businesses can help spur the development of energy infrastructure. The upgrade of Armenia's Vorotan complex will help provide clean energy for tens of thousands of people. This investment is also expected to open the door to additional private investment in the country’s vital infrastructure.”
The Vorotan Cascade includes three hydropower plants and provides 15 percent of Armenia’s electricity. Increasing its capacity is key for Armenia, a country that imports fuel to cover around 90 percent of its energy needs.
In 2015, IFC bought a minority stake in ContourGlobal Hydro Cascade to support the entry of an established private sector power developer and operator in Armenia, helping the company acquire, operate, and rehabilitate the Vorotan Hydro Cascade.
Armenia became an IFC member in 1995. Since then, IFC’s long-term investment commitments have totaled $480 million, including nearly $118 million mobilized from other lenders. That has financed 49 projects across a range of sectors, including financial markets, manufacturing, agribusiness, services, and mining. IFC has also supported trade transactions worth more than $130 million through its trade finance program, and implemented advisory projects focused on private sector development.