Գյուղատնտեսության ոլորտում 2017-ին մոտ 120 մլն դոլարի ներդրում կկատարվի: Այս մասին տեղեկացվել է ՀՀ գյուղատնտեսության նախարար Իգնատի Առաքելյանի կողմից հրավիրված աշխատանքային խորհրդակցության ժամանակ: Քննարկվել են ընթացիկ տարում գյուղոլորտում ներդրումային ծրագրերի իրականացմանն առնչվող հարցեր:
Խորհրդակցությանը մասնակցում էին նախարարի տեղակալներ Ռոբերտ Մակարյանը, Աշոտ Հարությունյանը, Արմեն Հարությունյանը, նախարարության աշխատակազմի ղեկավար Արտաշես Կիրակոսյանը, «Գյուղատնտեսական ծրագրերի իրականացման գրասենյակի» տնօրենի պաշտոնակատար Գեղամ Գևորգյանը:
«Ամփոփելով կատարված աշխատանքները` կարող ենք արձանագրել, որ 2017-ին գյուղատնտեսության ոլորտում ընդհանուր առմամբ իրականացվելու է մոտ 120 մլն դոլարին համարժեք դրամի ծրագրեր, ներառյալ այն 60 մլն դոլարը, որի վերաբերյալ օրերս հայտարարել է Տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարը:
Ներդրումները կուղղվեն պահածոների գործարանի, սպանդանոցների կառուցմանը, ջերմատնային տնտեսությունների ընդլայնմանը, ինտենսիվ այգիների հիմնմանը, կոնյակի արտադրության վերազինմանը և այլ ոլորտների: Սրան կավելանան նաև մարզերի զարգացմանն ուղղված ծրագրերը, որոնց շուրջ այս պահին ինտենսիվ աշխատանքներ ենք տանում»,- տեղեկացրել է նախարար Առաքելյանը:
Նախարարը հանձնարարել է պատասխանատուներին վերահսկողություն սահմանել իրենց համակարգման ներքո գտնվող ծրագրերի իրականացման նկատմամբ, ընթացքում առաջացող խնդիրներին լուծումներ տալ, կատարված ծրագրերի շուրջ իրազեկում ապահովել՝ խրախուսելու հավելյալ ներդրումների ներհոսքը:
Խորհրդակցության ընթացքում քննարկվել են գյուղոլորտի զարգացմանն ուղղված մի շարք այլ հարցեր ևս, պատասխանատուներին տրվել են համապատասխան ցուցումներ և հանձնարարականներ:
ՀՀ վարչապետ Կարեն Կարապետյանի՝ մարզեր կատարած այցերի արդյունքում հավաքագրել են բիզնես գաղափար, որոնք կարող են հիմք հանդիսանալ տեղական նշանակության ներդրումային ծրագրերի զարգացման համար:

10 Февраль 2017 - 09:59 AMT
В сельскохозяйственную сферу Армении в 2017 году будет сделано инвестиций на сумму около $120 млн. Об этом стало известно 9 февраля в ходе робочего совещания, созванного министром сельского хозяйства Армении Игнатием Аракеляном. На совещании обсуждались вопросы реализации намеченных программ в 2017 году.
Совещание прошло в расширенном составе, в нем приняли участие заместители министра Роберт Макарян, Ашот Арутюнян, Армен Арутюнян, глава администрации Минсельхоза Армении Арташес Киракосян.
«Подводя итоги проделанной работы, можем протоколировать, что в 2017 году в области сельского хозяйства Армении будет сделано инвестиций на сумму около 120 млн долларов – включая те 60 млн долларов, о которых на днях сообщил министр экономического развития и инвестиций. Инвестиции пойдут на строительство консервного завода, скотобоен, расширение тепличного хозяйства, разбивку садов, реорганизацию производства коньяка и другие проекты. К этому прибавится программа развития областей Армении, над чем мы сейчас интенсивно работаем»,- сказал министр Аракелян.
Он поручил установить контроль в отношении указанных программ, давать по ходу решение возникающим проблемам и обеспечить информацию по этим вопросам, что поможет обеспечить дополнительный приток инвестиций.