«Դատապարտյալների հիվանդանոց» քրեակատարողական հիմնարկում պահվող, հացադուլ հայտարարած Արթուր Սարգսյանի պահման պայմանների և առողջության պահպանման իրավունքի շարունակական ուսումնասիրության նպատակով Պաշտպանի աշխատակազմի խոշտանգումների և վատ վերաբերմունքի կանխարգելման վարչության ներկայացուցիչները, այդ թվում՝ բժիշկը փետրվարի 13-ին ևս մեկ չհայտարարված այց են կատարել վերոնշյալ քրեակատարողական հիմնարկ:
Փետրվարի 9-ին դատարանը որոշել է կրկին փոխել ՊՊԾ գնդի գրավման օրերին զինված խմբին սնունդ մատակարարած Արթուր Սարգսյանի խափանման միջոցը՝ երկու ամսով կալանավորելով նրան: Սարգսյանը ձերբակալվել էր 2016-ի օգոստոսի սկզբին և ազատ արձակվել տարեվերջին:
Տեղի է ունեցել առանձնազրույց հանրությանը որպես «հաց բերող» հայտնի Սարգսյանի հետ, մանրամասն ուսումնասիրվել են նրա պահման պայմաններն ու բժշկական փաստաթղթերը: Սարգսյանի հիվանդության պատմագրի ուսումնասիրության արդյունքում պարզվել է, որ փետրվարի 09-ից 13-ը ներառյալ կան բժշկի այցելության և Սարգսյանի կողմից բժշկական օգնությունից հրաժարվելու վերաբերյալ գրառումներ:
ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանը սեփական նախաձեռնությամբ սկսել է Սարգսյանի առողջության պահպանման իրավունքի ապահովման հարցով քննարկման ընթացակարգ:
Զանգվածային լրատվության միջոցներով հրապարակված տեղեկությունների հիման վրա Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմի խոշտանգումների և վատ վերաբերմունքի կանխարգելման վարչության ներկայացուցիչները, այդ թվում՝ բժիշկ-մասնագետը Պաշտպանի հանձնարարությամբ փետրվարի 10-ին չհայտարարված այց են կատարել ՀՀ արդարադատության նախարարության «Դատապարտյալների հիվանդանոց» քրեակատարողական հիմնարկ, հանդիպել այնտեղ պահվող՝ հացադուլ հայտարարած Արթուր Սարգսյանին:
«Սասնա ծռեր» զինված խմբի անդամներին սնունդ հասցրած Արթուր Սարգսյանի մեղադրանքը վերաորակավորվել է: Նա այժմ մեղադրվում է զինված խմբի անդամներին օժանդակելու մեջ: Մինչև այդ Սարգսյանը մեղադրվում էր պատանդ վերցնելու, շենք, շինություններ զավթելու և ապօրինի զենք կրելու համար, ինչպես և խմբի մյուս անդամները։ Սարգսյանը հուլիսի 26-ին՝ ճեղքելով ոստիկանական պատնեշները սեփական մեքենայով սնունդ էր հացրել ՊՊԾ գնդի զավթած տարանք և միացել «Սասնա ծռերին»:

Сотрудники Офиса омбудсмена Армении, в том числе врач-специалист вечером 13 февраля с очередным необъявленным визитом побывали в Уголовно-исполнительном учреждении в больнице для осужденных министерства юстиций Армении, чтобы ознакомиться с условиями содержания и состоянием здоровья Артура Саркисяна, который ранее объявил голодовку. Об этом сообщает пресс-служба офиса Защитника прав человека.
Около 13 часов 10 февраля Артур Саркисян в знак протеста против возбужденного в его отношении уголовного дела, представил заявление о голодовке и письменно отказался принять посылку.
Отмечается, что в ходе визита были изучены условия содержания Саркисяна, проверено, не нарушаются ли его права и предоставляется ли необходимая медицинская помощь, изучена соответствующая медицинская документация. Представители омбудсмена Армении также побеседовали с Саркисяном наедине.
Правозащитники в результате изучения истории болезни установили, что с 9 по 13 февраля имели место визиты врача, а также сделаны записи об отказе Саркисяном от медпомощи.
Омбудсмен Армении по собственной инициативе начал процедуру изучения вопроса обеспечения права на сохранение здоровья в отношении Саркисяна.
Артур Саркисян был освобожден 31 декабря по болезни. Однако 9 февраля суд решил его вновь арестовать. Артур Саркисян 26 июля прорвал полицейский кордон возле захваченного полка ППС на своей машине и доставил еду «Сасна црер». В настоящее время ему инкриминируется содействие вооруженной группе.