Նիկոլայ Թորոսյան, գլխավոր խմբագիր
«Վերադարձրու՛ ջահելությունս, վերադարձրու՛ ջահելությունս», բղավում է գլխավոր հերոսն՝ իր ստեղծողին հանդիպելով: Իր ալթեր-էգոյի՝ հորինված գրող Քիլգոր Թրաութի անունից գրված գիրքն, ըստ Վոնեգուտի, նվեր էր ինքն իրեն՝ սեփական 50-ամյակին: Գիրքը նկարագրում է ողջ կյանքն անճանաչության մեջ անցկացրած գրողի ճանապարհորդությունը վերջապես իրեն գտած գրական մրցանակը ստանալու նպատակով, մեջբերում է գրողի ֆանտաստիկ ու փոքր-ինչ հակաուտոպիկ պատմվածքներից հատվածներ ու պատկերազարդած է Վոնեգուտի պարզ, սակայն դիպուկ նկարներով, ստիպում է մտորել կարևորի ու երկրորդականի մասին: Ո՞րն էր գրքի գլխավոր ուղերձն ինձ համար. «Ժամանակից շուտ մի ծերացեք, փոշմանելու եք»:
Արման Գասպարյան, լրագրող
Այզեկ Ազիմով, «Հիմնավորման եռագրությունը»
Արդեն անվանումից կարելի է կարծել, թե գործ ունենք մեծ ֆանտաստի ոչ թե մեկ, այլ միանգամից երեք վեպերի հետ, սակայն իրականում այդպես չէ. ուղղակի նյութի ահռելի ծավալների պատճառով Ազիմովը որոշել է կիսել իր պատմությունը երեք մասի՝ ստեղծելով բոլոր ժամանակների ամենահնարամիտ ու հարուստ գիտաֆանտաստիկ ստեղծագործություններից մեկը, որը բազում ճյուղերով ոչ միայն կապվում է հեղինակի այլ գործերի (օրինակ, «Ես, ռոբոտս» շարքի) հետ, այլև հետագայում ստացավ երկու շարունակություն ու երկու պրիքվել՝ ընդհանուր առմամբ վերածվելով 7 հատորից բաղկացած էպիկական ստեղծագործության: Գալակտիկական կայսրության անկումից հետո մարդկությունն ունի երկու ճանապարհ. կամ տասնյակ հազարավոր տարիներ կրկին հայտնվել միջնադարյան խավարում, կամ էլ հանճարեղ գիտնական Հարի Սելդոնի մշակած հատուկ ֆորմուլայի միջոցով արագ վերականգնել երկրորդ կայսրությունը՝ բնականաբար, ոչ առանց ահռելի կորուստների:
Սամսոն Հովհաննիսյան, լրագրող
Ժան-Կլոդ Կարիեր և Ումբերտո Էկո, «Հույս չունենաք, թե կազատվեք գրքերից»
Եվրոպական մշակույթի ժամանակակից երկու խոշոր ինտելեկտուալներ՝ Ժան-Կլոդ Կարիերը և Ումբերտո Էկոն, զրուցում են մարդկային քաղաքակրթության ֆենոմեններից մեկի՝ գրքի պատմության, ներկայի ու ապագայի մասին։ Հանրագիտարանային արժեք ունեցող այս անչափ բովանդակալից գրքում խորագիտակ հեղինակներն անդրադառնում են գրքի ու գրավոր մշակույթի պատմության ուշագրավ էջերին՝ հնագույն սեպագրերից մինչև ժամանակակից էլեկտրոնային գրքեր, և նորովի մեկնաբանում գիրք կոչվող երևույթը։ Գիրքը մարդու մտքի շարունակությունն է․ գրքերի աշխարհը մարդկանց աշխարհն է, և հակառակը, գրքի պատմությունն ի վերջո մարդկության պատմությունն է, ներկան ու ապագան էլ սերտորեն փոխկապակցված են մարդկության ներկային ու ապագային՝ սա է հեղինակների զրույցների առանցքը։ Համոզիչ փաստարկներով Կարիերն ու Էկոն ցույց են տալիս, որ ժամանակակից տեխնոլոգիաների դարաշրջանում ավանդական գիրքը շարունակում է կենսունակ մնալ տեղեկատվության այլ կրիչների ու ընթերցման թվային միջոցների կողքին, և ավելին, որպես կրիչ՝ ավանդական գիրքն անփոխարինելի է բոլոր առումներով։
Յուլիաննա Լալաբեկովա, լրագրող
Մարգարեթ Էթվուդ, «Աղախնի պատմությունը»
Բուկերովյան մրցանակի դափնեկիր կանադացի գրող Մարգարեթ Էթվուդը, ով նաև շատ հայտնի ֆեմինիստ է, գրել է մի հրաշալի վեպ՝ «Աղախնի պատմությունը» (The Handmaid's Tale): Հակաուտոպիական ժանրում գրված այս ստեղծագործությունը առաջին հայացքից գուցե և բարդ է ընկալման համար, սակայն բարձրացնում է շատ կարևոր խնդիր, որն արդիական է նաև Հայաստանում՝ կանանց իրավունքների հարցը. թեև օրենքի առջև մեր երկրում կինն ու տղամարդը հավասար են, սակայն շատ հաճախ կանայք հասարակության խտրականության զոհ են դառնում: Պատկերացրե՛ք, եթե մի օր կանանց արգելեն գրեթե ամեն ինչ՝ ունենալ սեփականություն, աշխատել, սիրել, կարդալ, գրել, սովորել, մասնակցել խնջույքների, երկրորդ անգամ ամուսնանալ, նույնիսկ խոսել, և թողնեն միայն մեկ իրավունք ու պարտականություն, իսկ չկատարելու դեպքում դեն նետեն, ասես անպետք մի իր… Մի խոսքով՝ արժե կարդալ: Ինչպես ասվում է վեպում. «Կարդացե՛ք, քանի դեռ ընթերցելը թույլատրված է»:
Հասմիկ Վանցյան, լրագրող
Վիլյամ Սարոյան, «Մարդկային կատակերգություն»
«Սերն անմահ է և անմահացնում է այն ամենն, ինչ մեզ շրջապատում է: Իսկ ատելությունը մեռնոմ է ամեն վայրկյան»: Բազում հիասքանչ գրքերից, որոնք արժանի են ուշադրության, կա մեկը, որին ցանկանում ես վերադառնալ կրկին ու կրկին` Վիլյամ Սարոյանի «Մարդկային կատակերգությունը»:
Այդ պատմությունն ընթերցելով ես միայն հասկանում, թե ինչու է Սարոյանն այն նվիրել մորը և այդքան նեղսրտում էր, որ չգտնվեց մի լավ թարգմանիչ, որը կթարգմաներ այն հայերեն: Որպեսզի Թագուհի Սարոյանը կարողանար ընթերցել գիրքն իր մայրենի լեզվով, այն տառերով, որոնք հասկանալի են ու վերադարձնում են հայրենիք: Այդ գիրքը տալիս է կյանքի ամբողջական պատկերը, չէ որ գրքի հերոսները մեզ պես մարդիկ են` նրանք կասկածում են, վախենում, սիրում, կարոտում, սխալներ գործում, բայց հետո նորից ոտքի են կանգնում ու շարունակում ճանապարհը: Սարոյանն իրեն հատուկ համոզվածությամբ հանգեցնում է այն եզրակացության, որ ոչինչ չունի ավարտ` ոչ սերը, ոչ բարությունը, ոչ «մարդկային կատակերգությունը», որի դերակատարներն ենք մենք բոլորս:
Քրիստինե Քյուրքլյան, լրագրող
Միլան Կունդերա, «Ծիծաղելի սերեր»
Միլան Կունդերայի այս ժողովածուն ներառում է 7 պատմվածք, որոնք նա գրել է դեռևս մինչև Ֆրանսիա տեղափոխվելը՝ 1960-ականներին Չեխիայում: Սրանք համարվում են Կունդերայի առավել հասուն արձակի մեկնարկային կետը: Կունդերայի պատկերացմամբ ներկայացված ծիծաղելի կամ զվարճալի սերն իրականում տարօրինակ է ու տխուր: Պատմվածքները կարելի է կարդալ պարզապես թեթև ժամանաց անցկացնելու համար, կամ՝ խորանալով դրանց աշխարհը՝ փորձելով մեկնաբանել հերոսների իռացիոնալ պահվածքն ու բացահայտելով վարքի ոչ այնքան ակնհայտ, ենթագիտակցական պատճառները:
Լուսինե Դալլաքյան, լրագրող
Մարիամ Պետրոսյան, «Տունը, որտեղ …»
«… Դուք ինձ մեկ բան ասեք: Այն, ինչ ես տեսել եմ… դա եղե՞լ է իրականում»: Իր առաջին գրքում մուլտիպլիկատոր Մարիամ Պետրոսյանը կարողացել է ստեղծել անհայտ տեղում գտնվող, մեկուսացված մի Տան ֆանտաստիկ, բազմաշերտ աշխարհ՝ դեռահասների վառ ու լիարժեք կերպարներով: Նկարիչը կարողացել է իրատեսորեն նկարագրել մի աշխարհ, որում չկա ժամանակ կամ ժամանակը մեկ անձի ձեռքերում է, որտեղ պատերը «չեն տխրում» առանց առեղծվածային գրառումների ու նկարների, որտեղ մի խմբում հավաքվում են բոլոր հնազանդ ձանձրալիները, իսկ մեկ այլ խմբում` բոլոր անկառավարելի խելագառները: Որտեղ կա միայն «Տուն», «Արտաքին աշխարհ» և «Անտառ», որի ուղղությամբ կարելի է ժանապարհ ընկնել՝ ընդհամենը սենյակից դուրս գալով:
Գիրքը ոչ միայն ներգրավում է ընթերցողին սյուժեի մեջ հյուսված մի շարք հանելուկներից փազլներ հավաքելու գործի մեջ, այլև պալինդրոմի սկզբունքով պատմվածքի վերջում տանում է դեպի դրա սկիզբը՝ թույլ տալով ամեն ինչ ընկալել ու գիտակցել այլ՝ նոր տեսանկյունից: «Ժպիտը, տղա, ժպիտը՝ լավագույնը, ինչ կա մարդու մեջ: Դու այդքան էլ մարդ չես, մինչև ժպտալ չիմանաս…»
Դիանա Ջանինյան, անգլերեն բաժնի խմբագիր
Ջորջ Օրուել, «1984»
«Մեծ Եղբայրը հետևում է քեզ»:
Վեպ-հակաուտոպիա գիտակցության ու կամքի վրա համընդհանուր հսկողության ռեժիմին դիմադրելու մասին: Պատերազմը խաղաղություն է, ազատությունը՝ ստրկություն, տգիտությունը՝ ուժ. ահա սրանք են այն կարգախոսները, որոնցով պարտավոր են առաջնորդվել Օկեանիայի բնակիչները, մի երևակայական պետության, որտեք տիրում է անձի պաշտամունքը, իսկ մտահանցագործության համար մահապատիժ է սահմանված: Այստեղ չկա ճշմարտություն՝ այն կարելի է փոխել գրչի մեկ հպումով, չկա պատմություն՝ այն թելադրվում է Ներքին կուսակցության կողմից, չկան մտքեր և զգացմունքներ՝ դրանց փոխարինում է կույր հավատարմությունը Կուսակցության կանոնադրությանը: Գլխավոր հերոսը՝ Ուինսթոն Սմիթը, որոշում է մարտահրավեր նետել համակարգին: Ո՞վ կհաղթի այս պայքարում. ապստամբ ոգի՞ն, թե՞ կույր հնազանդությունը, ազատ կա՞մքը, թե՞ երկմտությունը, մա՞րդը, թե՞ համակարգը:
Սրբուհի Մարտիրոսյան, թարգմանիչ
Գաբրիել Գարսիա Մարկես, «Մի հայտարարված սպանության խրոնիկա»
Մարկեսի այս վիպակը սկսվում է ամենավերջից՝ հենց առաջին իսկ գլխում պատմելով մի հայտարարված սպանության մասին: Վիկարիո եղբայրները որոշում են սպանել Սանտիագո Նասարին, երբ պարզում են, որ իրենց քույրը հենց նրա պատճառով կույս չէ (առանց ճշտելու տեղի ունեցածի իսկությունը, որովհետև, ինչպես ասում են՝ փոքրիկ սպիտակ սուտը ոչ ոքին չի վնասի): Վիպակը ներկայացվում է որպես իրական փաստերի վերարտադրություն, որտեղ տեսնում ենք մաչիզմ, գենդերային հարցեր, հասարակության ապատիա, և, իհարկե, Մարկեսի հանճարեղ սև հումորը:
Կարո Սահակյան, լուսանկարիչ
Հոմերոս, «Իլիական» և « Ոդիսական»
Հոմերոսին վերագրվող «Իլիական» և «Ոդիսական» վիպերգերը, որոնք գրվել են մ.թ.ա. VIII դարում, ուժեղ ազդեցություն են գործում ընթերցողի վրա: Մարդու անսպառ ուժի, մեծ համբերության և կյանքի դժվարություններին դիմակայելու պատրաստակամության մասին պատմող վիպերգերը շարադրված են հարուստ լեզվով: Ընթերցելով հին հունական գրականության հնագույն հուշարձաններից մեկը հենց բնօրինակով դեռ դպրոցական տարիներին՝ ես տպավորվել եմ գրքի հարուստ և վառ կերպարներից, հունական դիցաբանության մասին պատմող հետաքրքիր դրվագներից, «Իլիականի»՝ հերոսական, իսկ «Ոդիսականի»՝ հեքիաթային, արկածային և կենցաղային տարրերից, որոնք, միախառնվելով՝ դարձնում են վիպերգերը հագեցած ու ներգրավում ընթերցողին՝ ստիպելով նրան ընկղմվել առասպելական աշխարհի մեջ, զգալ իրեն գրքի հերոսներից մեկը:
Քրիստինե Այվազյան, թարգմանիչ
Արթուրո Պերես Ռեվերտե, «Կաշի թմբուկի համար կամ Սևիլյան հաղորդություն»
Ժամանակակից իսպանացի գրող Արթուրո Պերես Ռեվերտեի վեպը բազմաշերտ է՝ այստեղ և դետեկտիվ կա, և սիրային պատմություն, և եկեղեցական գաղտնիքներ ու մեծ բիզնես: Հաքերը ներթափանցել է Վատիկանի համացանց; Հայր Քուարթի առջև պարզ և կոնկրետ խնդիր է դրված, սակայն նա ստիպված է ոչ միայն հետաքննություն վարել, այլ նաև բարդ բարոյական խնդիրների մեջ խորանալ, կանգնել բարոյական ընտրության առջև և ընդդիմանալ գայթակղությանը: Բայց այս գրքի գլխավոր հերոսը թերևս Սևիլյան է, իր նեղլիկ փողոցներով, դարերի պատմություն ունեցող շինություններով ու նարնջի բույրով: Քաղաքի մթնոլորտը հեղինակին հաջողվել է շատ նրբորեն փոխանցել՝ վարպետորեն ընկղմելով ընթերցողին նրա գաղտնիքների, առասպելների ու ժամանակակից առօրյա կյանքի մեջ:
Գայանե Իգիթյան, Մարքեթինգի և հաղորդակցության ղեկավար
Հարփեր Լի, «Ծաղրասարյակ սպանելը»
«Ծաղրասարյակ սպանելը» (To kill a Mockingbird)՝ Հարփեր Լիի գրած առաջին գիրքը, որի համար 1961 թվականին նա արժանացավ Պուլիցերյան մրցանակի, մինչև վերջերս համարվում էր գրողի միակ ստեղծագործությունը: Գիրքը համալրել է ամերիկյան կլասիկ գրականության շարքը: Այն կարելի է կարդալ ցանկացած տարիքում: Մարդկային արժեքներ, հավասարություն և անհավասարություն, սկզբունքայնություն, սեփական որոշումների համար պատասխանատվություն, երեխաների դաստիարակություն, սեր, հարգանք, ընկերություն. այս ամենին Հարփեր Լին անդրադարձել է այս պարզ, սակայն, շատ բովանդակալից` իրական կերպարներով և դեպքերով ոգեշնչված պատմությունում:

Николай Торосян – главный редактор
«Верни мне молодость, верни молодость! Верни мне…», – кричит главный герой, встречая своего создателя. Книга, написанная от имени выдуманного Воннегутом писателя Килгора Траута (альтер эго автора), является подарком автора самому себе к 50-летию.
Книга описывает всю жизнь и весь пройденный путь безызвестного писателя, который, наконец, предвкушает удовольствие от вручения ему литературной премии. Приводятся отрывки из множества фантастических и слегка запутанных рассказов. Воннегут со свойственной ему простотой и ясностью заставляет задуматься о главных и второстепенных вещах. В чем для меня главный посыл книги? В том, что «не старейте раньше времени, пожалеете».
Арман Гаспарян – журналист
Айзек Азимов – трилогия «Основание»
Из названия можно сделать вывод, что имеем дело не с одним, а сразу с тремя романами фантаста, однако, на самом деле, это не так, просто из-за огромного объема материала Азимов решил разделить свою историю на три части, создав одно из самых изобретательных и богатых научно-фантастических произведений всех времен, которое не только множественными ветвями переплетается с другими произведениями (например, «Я, робот») автора, но и в дальнейшем получило 2 продолжения и 2 приквела, в общем превратившись в эпическое произведение в семи томах. После падения Галактической Империи у человечества остается 2 пути – или на десятки тысяч лет вновь очутиться в средневековом мраке, или же с помощью специальной формулы, разработанной гениальным ученым Гэри Селдоном, быстро восстановить вторую Империю, естественно, не без потерь.
Самсон Ованнисян – журналист
«Не надейтесь избавиться от книг!»
Два современных больших интеллектуала европейской культуры – Жан-Клод Карьер и Умберто Эко – беседуют об одним из феноменов человеческой цивилизации – истории, настоящем и будущем книги. В этой безмерно содержательной книге, имеющей энциклопедическую ценность, просвещенные авторы касаются интересных страниц истории книги и письменной культуры – от древних клинописей до современных электронных книг, и по-новому интерпретируют феномен книги. Книга является продолжением мысли человека: мир книг – это мир людей, и наоборот, история книги в конце концов является историей людей, а ее прошлое и будущее тесно переплетены с прошлым и будущим человечества – это ось беседы авторов. При помощи убедительных доводов Карьера и Эко показывают, что в эпоху современных технологий традиционная книга продолжает оставаться жизнеспособной наряду с другими информационными накопителями и электронными приспособлениями для чтения, и даже более того – традиционная книга незаменима во всех отношениях.
Юлианна Лалабекова – журналист
Маргарет Этвуд – «Рассказ служанки»
Лауреат Букеровской премии, канадская писательница Маргарет Этвуд, являющаяся также известной феминисткой, написала прекрасный роман – «Рассказ служанки» (The Handmaid's Tale), за который и была награждена престижной премией. Написанное в жанре антиутопии произведение на первый взгляд может показаться немного сложным для восприятия, однако поднимает важный вопрос, актуальный и в Армении,- проблему прав женщин: несмотря на то что в нашей стране женщины и мужчины равны перед законом, зачастую именно женщины становятся жертвами дискриминации со стороны общества. Представьте мир, в котором женщинам запрещено почти все – иметь собственность, работать, любить, читать, писать, учиться, участвовать в вечеринках, повторно выходить замуж, даже разговаривать, и оставлено только одно право и обязанность, мир, в котором женщин в случае несоответствия правилам просто списывают, как устаревший предмет. Это произведение стоит прочитать. Как говорится в книге: «Читайте, пока это еще разрешено».
Асмик Ванцян – журналист
Уильям Сароян – «Человеческая комедия»
«Любовь бессмертна и дает бессмертие всему, что нас окружает. А ненависть умирает ежеминутно». Из числа множества прекрасных книг, заслуживающих внимания, есть одна, к которой хочется возвращаться снова и снова – «Человеческая комедия» Уильяма Сарояна. Только прочитав эту историю, понимаешь, почему Сароян посвятил ее своей матери и так досадовал, чтобы нашелся хороший переводчик, который бы перевел книгу на армянский, чтобы Тагуи Сароян смогла прочитать на родном языке, теми буквами, которые ей понятны и которые возвращают на родину.
Эта книга дарит полноту жизни, ведь ее герои такие же, как мы: они сомневаются,испытывают страх, любят, тоскуют, делают ошибки, но после встают и продолжают свой путь. Сароян со свойственной ему уверенностью приводит к мысли, что ничего не кончается, ни любовь, ни доброта, ни «человеческая комедия», в которой мы все живем.
Кристина Кюрклян – журналист
Милан Кундера – «Смешные любови»
В «Смешные любови» Кундеры вошли рассказы, которые он написал до переезда во Францию, в 1960-х годах в Чехии. Рассказы относятся к наиболее зрелой прозе Кундеры. По восприятию автора, смешная или забавная любовь в реальности очень странная и грустная. Рассказы подходят для легкого чтения или же можно углубиться в мир героев, пытаясь понять их иррациональное поведение и причины, по которым они совершали те или иные поступки.
Лусинэ Даллакян – журналист
Мариам Петросян – «Дом, в котором…»
«…Но ты мне вот что скажи. То, что я видел… это ведь было на самом деле?»
В своей первой книге мультипликатор Мариам Петросян смогла создать фантастический, многоструктурный мир отдельно взятого, неизвестно где находящегося Дома с удивительно яркими и полноценными персонажами. Художница смогла реалистично описать мир, в котором нет времени или оно находится в руках одного человека, где стены не остаются без надписей и рисунков о больших тайнах, где в одной группе собираются все послушные зануды, а в другой – все неуправляемые психи. Где есть только «Дом», «Наружность» и «Лес», в который можно уйти, выйдя из комнаты. Книга не только увлекает собирательством пазлов из множества хитроумно сплетенных в сюжет загадок, но и подобно палиндрому – в конце повествования приходит к началу книги, позволяя осмыслить и увидеть все по-новому. «Улыбка, малыш, улыбка – лучшее, что есть в человеке. Ты не совсем человек, пока не умеешь улыбаться».
Диана Джанинян – журналист
Джордж Оруэлл – «1984»
«Большой Брат следит за тобой».
Роман-антиутопия о сопротивлении режиму тотального контроля над сознанием и волей. Война – это мир, свобода – это рабство, незнание – сила – вот лозунги которым обязаны следовать жители Океании, стране где царит культ личности, а мыслепреступление карается смертью. Здесь не существует правды – ее можно изменить росчерком пера, истории – ее диктует Внутренняя Партия, мыслей и чувств – их заменяет слепое следование уставам Партии. Главный герой — Уинстон Смит, работник министерства правды решается бросить вызов системе. Кто победит в этой борьбе – бунтарский дух или слепое послушание, свобода воли или двоемыслие, человек или система?
Србуи Мартиросян – журналист
Габриэль Гарсиа Маркес – «Хроника объявленной смерти»
Роман «Хроника объявленной смерти» Маркеса начинается с конца: уже в первой главе братья Викарио решают убить Сантьяго Назара, когда узнают, что именно по его вине их сестра потеряла девственность (не выясняя, действительно, ли это так, ибо как говорят, маленькая белая ложь никому не повредит). Роман представлен как реальные факты, в котором мы видим гендерную тему, вопросы мачизма, общественную апатию и, конечно же, блестящий черный юмор Маркеса.
Каро Саакян – фотограф
Гомер – «Илиада» и « Одиссея»
Приписываемые древнегреческому поэту Гомеру поэмы «Илиада» и «Одиссея», созданные, вероятно, в VIII веке до н. э. или несколько позже, имеют сильное воздействие на впечатлительного читателя. Поэмы, повествующие о неисчерпаемой энергии человека, большом терпении и готовности противостоять жизненным проблемам, написаны на богатом языке. Прочитав один из старейших памятников древнегреческой литературы в оригинале еще в школьные годы, я был впечатлен богатыми и яркими образами произведения, интересными эпизодами, рассказывающими о греческой мифологии, героическими элементами в «Илиаде» и мифическими, приключенческими и повседневными элементами в «Одиссее», которые, объединившись, вовлекают читателя, заставляя его погрузиться в сказочный мир поэм и почувствовать себя одним из героев книги.
Кристина Айвазян – переводчик
Артуро Перес-Реверте – Кожа для барабана, или Севильское причастие
Роман современного испанского писателя многослоен: здесь и детектив, и любовная история, и церковные тайны, и большой бизнес. Хакер проник в компьютерную сеть Ватикана. Перед Отцом Лоренсо Куартом стоит ясная и конкретная задача, ему приходится не только провести расследование, но и вникнуть в сложные вопросы морали. Он стоит перед выбором и должен противостоять искушению. Но главным героем книги, наверное, является Севилья с ее узкими улочками, многовековыми зданиями и ароматом апельсина. Автору удалось передать атмосферу города, умело раскрыть перед читателем его тайны, легенды и перенести в повседневную жизнь.
Гаянэ Игитян – Глава отдела маркетинга и коммуникаций
Харпер Ли – «Убить пересмешника»
Первая изданная книга писательницы Харпер Ли «Убить пересмешника» (To kill a Mockingbird), за которую она в 1961 году получила Пулитцеровскую премию, стала классикой американской литературы и до последнего времени считалась единственным произведением автора. Ее можно читать в любом возрасте. Человеческие ценности, вопросы равенства, ответственность, умение делать выбор, любовь, уважение, дружба – ко всему этому Харпер Ли обратилась в этой простой, но очень содержательной и вдохновляющей истории.