Բեռլինի 67-րդ կինոփառատոնի գլխավոր մրցանակին` «Ոսկե արջին» է արժանացել հունգարական «Մարմնի և հոգու մասին» (On Body and Soul) ֆիլմը, ասվում է կինոփառատոնի պաշտոնական կայքում:
Ռեժիսոր Իլդիկո Էնյեդիի ֆիլմը, ինչպես ասվում է նկարագրության մեջ, պատմում է մի զույգի մասին, որը «բացահայտում է իր զգացմունքների և ֆիզիկական ցանկության աշխարհը, սկզբից առանձին-առանձին, հետո միասին»: Ֆիլմի գործողությունը կատարվում է Բուդապեշտի սպանդանոցում, որտեղ «մի գեղեցիկ սիրո պատմություն է ծավալվում»:
Գրան պրին շնորհվել է սենեգալցի ռեժիսոր Ալեն Գոմիսին «Ֆելիսիտե» ֆիլմի համար, որը երգչուհու մասին է` նա փորձում է օգնել իր ծանր հիվանդ որդուն:
«Արծաթե արջին» լավագույն ռեժիսուրայի համար արժանացել է Ակի Կաուրիսմյակին, որը ներկայացրել է «Հույսի մյուս կողմը» ֆիլմը սիրիացի փախստականի մասին:
Բեռլինալեի լավագույն դերասանուհի է ճանաչվել Կիմ Մին Հին Հարավային Կորեայից, որը նկարահանվել է Հոն Սան Սուի «Միայնակ գիշերային լողափում» ֆիլմում, որը աղջկա և ամուսնացած տղամարդու սիրավեպի մասին է:
Տղամարդու լավագույն դերակատրման համար «Արծաթե արջի» է արժանացել ավստրիացի դերասան Գեորգ Ֆրիդրիխը` գերմանացի ռեժիսոր Թոմաս Արսլանի «Լուսավոր գիշերներ» ֆիլմի համար: Ֆիլմը հոր և առանց նրա մեծացած որդու հարաբերությունների մասին է, հայտնում է Lenta.ru-ն:
Լավագույն սցենարի համար մրցանակի են արժանացել Սեբաստիան Լելիոն և Գոնսալո Մասան «Ֆանտաստիկ կինը» ֆիլմի համար: Կինոփառատոնի հիմնադիր Ալֆրեդ Բաուերի մրցանակին է արժանացել լեհ կինոռեժիսոր Ագնեշկա Հոլանդը «Հետքը» ֆիլմի համար:
Միջազգային ժյուրիի Գրան պրին շնորհվել է ուկրաինուհի Ելիզավետա Սմիթի և գերմանացի Գեորգ Ժենոյի «Դպորց համար 3» ֆիլմին Դոնբասի դպրոցականների մասին:
Բեռլինալեն անցկացվում է 1951-ից ի վեր: 2016-ին կինոփառատոնի գլխավոր մրցանակին էր արժանացել իտալացի ռեժիսոր Ջանֆրանկո Ռոզիի «Կրակը ծովում» փաստագրական ֆիլմն Աֆրիկայից և Մերձավոր Արևելքից փախստականների մասին:

Главного приза 67-го Берлинского кинофестиваля — «Золотого медведя» — удостоился венгерский фильм «О теле и душе» (On Body and Soul). Об этом сообщается на официальном сайте Берлинале.
Фильм режиссера Ильдико Эньеди, как говорится в его описании, повествует о паре, «открывающей для себя сферу эмоций и физического желания, сначала по отдельности, а потом вместе». Местом действия картины является скотобойня в Будапеште, где разворачивается «удивительно красивая история любви».
Гран-при жюри достался сенегальскому режиссеру Алену Гомису за фильм «Фелисите» о певице из Киншасы, которая всеми способами пытается помочь своему тяжелобольному сыну. «Серебряного медведя» за лучшую режиссуру получил финский кинематографист Аки Каурисмяки, представивший фильм «Другая сторона надежды» (The Other Side of Hope) о судьбе сирийского беженца.
Лучшей актрисой Берлинале признана Ким Мин Хи из Южной Кореи, снявшаяся в картине Хона Сан Су «В одиночестве на пляже ночью» (On the Beach at Night Alone) о романе девушки и женатого мужчины. «Серебряного медведя» за лучшую мужскую роль получил австрийский актер Георг Фридрих, снявшийся в фильме немецкого режиссера Томаса Арслана «Светлые ночи» (Bright Nights) об отношениях отца и выросшего без него сына, передает Lenta.ru.
Приз за лучший сценарий получили Себастьян Лелио и Гонсало Маса за фильм «Фантастическая женщина» (A Fantastic Woman) о транссексуале, потерявшем своего возлюбленного. Награды в честь основателя фестиваля Альфреда Бауэра за самый перспективный игровой фильм удостоилась польский кинорежиссер и сценарист Агнешка Холланд за картину «След» (Spoor).
Гран-при международного жюри достался фильму «Школа номер 3» украинки Елизаветы Смит и немца Георга Жено о школьниках в Донбассе.
Берлинский международный кинофестиваль (Берлинале) проводится в Германии с 1951 года. В 2016-м главную награду Берлинале — «Золотого медведя» — получил документальный фильм итальянского режиссера Джанфранко Рози «Огонь на море» о беженцах из Африки и с Ближнего Востока.