Հայ հեծանվորդները Երևանում նախապատրաստվում են մրցաշրջանի գլխավոր մեկնարկներին: Մարզիկ Մհեր Մկրտչյանը շարունակում է մարզումները ֆրանսիական «Շարվե Շավայնե» ակումբում, որի կազմում հանդես կգա տեղական մի քանի հեծանվավազքերում: Այս մասին հայտնել է հեծանվավազքի ազգային հավաքականի գլխավոր մարզիչ Արմեն Գյոզալյանը:
«Մայիսին Մոսկվայում երկրորդ անգամ կմասնակցենք Ալեքսանդր Լեսնիկովի հուշամրցաշարին: Կմեկնի Էդգար Ստեփանյանը ու ևս մեկ մարզիկ, որի անունը պարզ կլինի ավելի ուշ:
Մրցաշրջանի առաջին կարևոր մեկնարկը Անադիայում է (Պորտուգալիա), որտեղ հուլիսի 18-ից 27-ը կանցկացվի Եվրոպայի մինչև 19 և 23 տարեկանների առաջնությունը: Յուրաքանչյուր տարիքային խմբում Հայաստանը կներկայացնի մեկական մարզիկ»,- նշել է մարզիչը, մեջբերում է ՀՀ Ազգային օլիմպիական կոմիտեն:
Ազգային ֆեդերացիան պլանավորում է մայիսին անցկացնել խճուղային, հունիսին` հեծանվահրապարակի Հայաստանի առաջնությունները:
Հոկտեմբերին Բեռլինում տեղի կունենա Եվրոպայի Էլիտայի (մեծահասակներ) առաջնությունը, իսկ նոյեմբերին կկայանան 2017/2018թթ. աշխարհի գավաթի խաղարկության մեկնարկային երկու փուլերը:
«2018-ին կմասնակցենք աշխարհի գավաթի ևս երկու փուլի, որոնք ինչպես նաև Եվրոպայի առաջնությունը, 2018 թվականի աշխարհի առաջնության վարկանիշային մրցումներ են: Առաջնության անցկացման վայրը դեռ որոշված չէ»,- հայտնել է Գյոզալյանը:
2015-ին Եվրոպայի չեմպիոն է դարձել ՀՀ առաջին հեծանվորդը՝ Էդգար Ստեփանյանը: Նա նաև 2015-ի հեծանվավազքի երիտասարդների ԱԱ փոխչեմպիոն է: Նրա եղբայրը՝ Պավել Ստեփանյանը սալջարդներով 5-րդ տեղն է գրավել Եվրոպայի երիտասարդների և մինչև 23 տարեկանների առաջնությանը:

Армянские велосипедисты тренируются в Ереване, готовясь к главным стартам сезона. Велосипедист Мгер Мкртчян продолжает тренироваться во французском клубе «Шарве Шавайне», в составе которого готовится к нескольким местным велогонкам. Об этом сообщил в беседе главный тренер национальной сборной Армении по велоспорту Армен Гезалян, пишет пресс-служба НОК РА.
«В мае во второй раз примем участие в Мемориале Александра Лесникова в Москве. Поедет Эдгар Степанян и еще один спортсмен, имя которого станет известно позднее. Первый важный старт сезона ждет нас в португальской Анадии, где с 18 по 27 июля пройдет чемпионат Европы среди юниоров (до 19 лет) и до 23 лет. В первенстве от Армении выступят по одному спортсмену в каждой возрастной категории»,- сообщил тренер.
Национальная федерация планирует провести чемпионат Армении по велоспорту на шоссе в мае, а в июне состоится первенство республики на велотреке.
В октябре в Берлине пройдет чемпионат Европы среди Элиты (взрослых), а в ноябре состоятся два стартовых этапа розыгрыша Кубка мира 2017/2018 гг.
«В 2018 году мы выступим еще на двух этапах Кубка мира. Эти турниры вместе с чемпионатом Европы являются рейтинговыми для первенства мира 2018 года, место проведения которого пока не определено», – Армен Гезалян.