Samsung ընկերությունը կսկսի վաճառել վերականգնված Galaxy Note 7 մոդելները զարգացող շուկաներում: Սմարթֆոնի նոր տարբերակներում մարտկոցները, որոնց պատճառով ինքնաբռնկվում էին սարքերի առաջին խմբաքանակները, կփոխարինվեն: Այդ մասին հայտնում է Tut.by-ը կորեական hankyung ռեսուրսի վրա հղումով:
Նշվում է, որ վաճառքի մեկնարկը տրվելու է 2017-ի հունիսին: Նման քայլի ընկերությունը ստիպված էր գնալ նվազագույնի հասցնելու համար վնասը՝ օրիգինալ Galaxy Note 7-ը վաճառքից հանելուց հետո:
Նոր սմարթֆոններում մարտկոցները լիովին կփոխարինվեն՝ դրանց ծավալը կկազմի 3000-3200 մԱժ՝ օրիգինալ մոդելի 3500 մԱժ փոխարեն: Կփոխարինվեն նաև կորպուսները:
Վերականգնման գործընթացը կմեկնարկի մայիսին, որից հետո կվերսկսվի վաճառքը Հնդկաստան, Վիետնամ ու այլ զարգացող երկրներ: Հյուսիսամերիկյան և եվրոպական շուկաներում վաճառքի վերսկսում չի նախատեսվում:

Even though Samsung has established a cause for those Galaxy Note 7 flare-ups, the device's story is not over. As Engadget reports citing Korean outlet Hankyung, the company will sell the "refurbished" phones, but with smaller, less-explodey batteries inside.
It doesn't sound like the devices will be returning to US or European markets (it's tough to imagine regulators reversing course on bans after the first recall and reissue), but they could be sold in India or Vietnam instead, Engadget said.
According to the report, Samsung has some 2.5 million Galaxy Note 7s left over after using 20,000 or so up in testing to determine the cause of the problem. The refurbished devices will have new cases, and batteries with a capacity between 3,000 and 3,200mAh (the phones initially contained a 3,500mAh battery).
Reuters reported last month that the sale of refurbs is a possibility, and ZDNet Korea says it will also help the company avoid trouble with the government over junking all of the unused and returned phones.