Հեռահաղորդակցության ոլորտի աշխարհի գրեթե բոլոր մեծ ու փոքր ընկերությունները փետրվարի 27-ին կհավաքվեն Բարսելոնայում` մասնակցելու միջազգային ամենախոշոր ՏՏ իրադարձություններից մեկին` Mobile World Congress-ին:
ՀՀ տրանսպորտի, կապի և տեղեկատվական տեխնոլոգիաների նախարարությունից հայտնում են, որ տեսաձայնային և ինտերնետ ծառայություններ մատուցող ընկերություններն այնտեղ են գնում գործարար կապեր հաստատելու, ինքնագովազդվելու, շփվելու, ոլորտի զարգացման միտումներին ծանոթանալու։
Հայաստանն այս տարի առաջին անգամ պատվիրակություն կուղարկի Mobile World Congress: Կոնգրեսին մասնակցելու է նաև ՀՀ տրանսպորտի, կապի և տեղեկատվական տեխնոլոգիաների նախարար Վահան Մարտիրոսյանը:
Նախարարի տեղակալ Բորիս Դեմիրխանյանի խոսքով` կոնգրեսը հեռահաղորդակցության ոլորտի ամենաներկայացուցչական միջոցառումն է. «Եթե համեմատենք սպորտի հետ, Mobile World Congress-ը մոտավորապես օլիմպիական խաղերի մակարդակի միջոցառում է»:
Mobile World Congress-ում 2017-ին իր տաղավարը կունենա նաև հայկական արտադրության «Զանգի» հավելվածը: Ընկերության հիմնադիր Վահրամ Մարտիրոսյանը նշել է, որ այն ստեղծվել է 2013-ին, իսկ հետագա տարիներին անընդհատ զարգացել:
Այսօր «Զանգին» հավելվածով կարելի է զանգել, հաղորդագրություններ ուղարկել և տեսազանգեր կատարել iOS և Android օպերացիոն համակարգերով աշխատող սմարթֆոններից ու պլանշետներից: Ընկերությունն այսօր ունի 1 միլիոնից ավելի բաժանորդ. այդ թիվը շարունակաբար աճում է։

В 2017 году Армения впервые примет участие в выставке Mobile World Congress. Об этом сообщили в пресс-службе министерства транспорта, связи и информационных технологий РА.
В Барселоне 27 февраля представители практически всех компаний, работающих в телекоммуникационной сфере, со всего мира соберутся для участия в одном из крупнейших мероприятий в сфере информационно-коммуникационных технологий (ИКТ) (ИКТ) – выставке Mobile World Congress.
В ходе выставки Mobile World Congress компании, предоставляющие аудиовизуальные и интернет-услуги, получают возможность установить деловые связи, прорекламировать свои услуги, а также ознакомиться с тенденциями развития соответствующей сферы.
В выставке примет также участие министр транспорта, связи и информационных технологий Армении Ваан Мартиросян. По словам заместителя главы ведомства Бориса Демирханяна, Mobile World Congress является самым представительным мероприятием в телекоммуникационной сфере.
«Если сравнивать со сферой спорта, то уровень Mobile World Congress сопоставим с уровнем Олимпийских игр», – отметил Демирханян.
В 2017 году на выставке Mobile World Congress свой павильон будет и у приложения Zangi армянского производства.
Zangi – приложение для бесплатных HD голосовых и видеозвонков.
Основатель компании Zangi Ваграм Мартиросян отметил, что соответствующее приложение было создано в 2013 году, а в последующие годы оно постоянно развивалось.