ՀՀ ԱԺ պատգամավորներ Նիկոլ Փաշինյանն ու Էդմոն Մարուքյանը պատրաստվում են հանդես գալ պատգամավորական երաշխավորությամբ և միջնորդել, որ ՊՊԾ գնդի գրավման օրերին զինված խմբին սնունդ մատակարարած Արթուր Սարգսյանին ազատեն կալանքից:
«Քիչ առաջ Էդմոն Մարուքյանի հետ «Դատապարտյալների հիվանդանոց» ՔԿՀ-ում ծանոթաղանք «հաց բերող» Արթուր Սարգսյանի պահման պայմաններին։ Նա 17 օր շարունակում է հացադուլը և կարծես դադարեցնելու մտադրություն չունի։ Մարուքյանը և ես պատրաստվում ենք հանդես գալ պատգամավորական երաշխավորությամբ և միջնորդել, որ Արթուրին կալանքից ազատեն», – ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է Փաշինյանը։
Փետրվարի 9-ին դատարանը որոշել է կրկին փոխել Արթուր Սարգսյանի խափանման միջոցը՝ երկու ամսով կալանավորելով նրան: Սարգսյանը հուլիսի 26-ին՝ ճեղքելով ոստիկանական պատնեշները սեփական մեքենայով սնունդ էր հացրել ՊՊԾ գնդի զավթած տարանք և միացել «Սասնա ծռերին»:
Նա այժմ մեղադրվում է զինված խմբի անդամներին օժանդակելու մեջ: Մինչև այդ Սարգսյանը մեղադրվում էր պատանդ վերցնելու, շենք, շինություններ զավթելու և ապօրինի զենք կրելու համար, ինչպես և խմբի մյուս անդամները։
Ի պաշտպանություն «հաց բերող» Արթուր Սարգսյանի փետրվարի 16-ին «Նուբարաշեն» քրեակատարողական հիմնարկում հացադուլ է հայտարարել «Սասնա ծռեր» խմբի անդամ Արայիկ Խանդոյանը, որը հայտնի է որպես «Միայնակ գայլ»: Ի աջակցություն հաց բերող Սարգսյանի՝ փետրվարի 15-ից հացադուլ է սկսել նաև «Սասնա ծռեր» խմբի անդամ Աշոտ Պետրոսյանը։

27 Февраль 2017 - 11:23 AMT
К инициированному депутатами Николом Пашиняном и Эдмоном Марукяном сбору подписей в связи с освобождением Артура Саркисяна, доставившего еду вооруженной группе «Сасна црер» (Неистовые из Сасуна), присоединились депутаты фракций «Наследие», АНК, «Процветающая Армения», «Оринац еркир», АРФД. Об этом на своей странице в социальной сети Facebook сообщил Никол Пашинян.
Ранее депутаты парламента Армении Никол Пашинян и Эдмон Марукян ознакомились с условиями содержания Артура Саркисяна в больнице для осужденных.
«Он уже 17 дней продолжает голодовку и, кажется, не намерен прекращать. Эдмон Марукян и я собираемся выступить с депутатской гарантией и ходатайствовать, чтобы Артур был освобожден», – написал Пашинян.
Ранее стало известно, что Артур Саркисянв знак протеста против возбужденного в его отношении уголовного дела, объявил голодовку.
Сообщалось также, что сотрудники Офиса омбудсмена Армении, в том числе врач-специалист вечером 13 февраля с очередным необъявленным визитом побывали в Уголовно-исполнительном учреждении в больнице для осужденных министерства юстиций Армении, чтобы ознакомиться с условиями содержания и состоянием здоровья Артура Саркисяна,
Артур Саркисян был освобожден 31 декабря по болезни. Однако 9 февраля суд решил его вновь арестовать. Артур Саркисян 26 июля прорвал полицейский кордон возле захваченного полка ППС на своей машине и доставил еду «Сасна црер». В настоящее время ему инкриминируется содействие вооруженной группе.