ԱԺ ընտրությունների նախապատրաստման, անցկացման ընթացքում ՀՀ Մարդու իրավունքների պաշտպանին վերապահված լիազորությունների շրջանակում ընտրական իրավունքների արդյունավետ պաշտպանությունը կազմակերպելու համար ստեղծվել է աշխատանքային խումբ:
Խմբի առջև խնդիր է դրված մշտադիտարկման միջոցով ուսումնասիրել ԶԼՄ-ներում տեղ գտած հրապարակումները, արագ արձագանքնել, քննարկել բողոքները, տեղեկացրել է ՀՀ ՄԻՊ Արման Թաթոյանը:
Նրա խոսքով, խնդիր է դրված մշտապես օպերատիվ լինել դիտորդների, ԶԼՄ-ների ներկայացուցիչների պաշտպանվածության առումով, նաև ապահովել համագործակցությունը տեղեկան, միջազգային դիտորդական առաքելություն իրականացնող կազմակերպությունների միջև:
Նա նշել է, որ խումբը կազմված է լինելու մոտ 20 հոգուց, բաժանված է լինելու ենթախմբերի՝ այցերի համար պատասխանատուներ, իրավական խորհրդատավություն տվողներ, հրապարումներ ուսումնասիրողներ: Նաև մարզերում են գործելու ենթախմբեր: Խումբն աշխատելու է շուրջօրյա հերթապահությամբ, գրում է Panorama.am-ը:
«Մարդու իրավունքների պաշտպանն ընտրատեղամասերում դիտորդական առաքելություն իրականացնելու իրավասություն չունի, բայց եթե լինեն ահազանգեր մարդու իրավունքների խախտումների վերաբերյալ, կլինեն այցեր տեղամասեր, նաև ոստիկանություն»,- պարզաբանել է Թաթոյանը:
Հարցին, թե արդոք չի վախենում ճնշումներից, Թաթոյանն ասել է. «Չկա որևէ ճնշում իմ նկատմամբ այս պահին, կարծում եմ՝ չի էլ կարող լինել, չունեմ ոչ մի կաշկանդվածություն»:
Ապրիլի 2-ին կայանալիք խորհրդարանական ընտրություններին մասնակցում է ներկայացրել 9 քաղաքական ուժ, որից 4-ը դաշինք է, 5-ը՝ կուսակցություն:

Во время избирательных процессов омбудсмен Армении будет работать, руководствуясь принципами абсолютной беспристрастности, прозрачности и публичности. Об этом заявил на встрече с журналистами омбудсмен республики Арман Татоян.
Татоян сообщил, что с целью обеспечения эффективной защиты прав избирателей им создана специальная рабочая группа, передает Panorama.am.
Основными задачами группы являются осуществление мониторинга публикаций в СМИ о предполагаемых избирательных правонарушениях, оперативное реагирование на них, а также обеспечение надлежащего обсуждения устных и письменных жалоб, которые будут поступать.
По словам омбудсмена Армении, в центре внимания рабочей группы будут находиться также вопросы защиты прав журналистов и наблюдателей.
Как сообщил Татоян, рабочая группа в составе 20 человек будет разделена на подгруппы, которые будут действовать и в областях республики. Группа будет проводить круглосуточное дежурство.
«У омбудсмена Армении нет полномочий по осуществлению наблюдательской миссии на избирательных участках. Но если поступят сигналы о нарушении прав человека, последуют визиты в избирательные участки, а также в полицию», – указал он.
В ответ на вопрос, не опасается ли он возможного давления, Татоян сказал: «Нет никакого давления на данный момент, считаю, что и не может быть. Я не скован в своих действиях».
На участие в выборах в Национальное Собрание Армении подали заявку 9 политических сил, 5 из которых блоки, 4 – партии. В ЦИК документы представили РПА, АРФ «Дашнакцутюн», партии «Армянское возрождение», «Свободные демократы» и Коммунистическая партия Армении. Из альянсов документы подали блок «Царукян», «Выход», АНП и АНК, «Оганян-Раффи-Осканян».