2015թ.-ից Հայաստանի հեռահաղորդակցության առաջատար օպերատոր ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ն իրականացնում է VivaStart կրթական ծրագիրը, որը վաճառքի և բաժանորդների սպասարկման հատվածում մասնագիտանալու մեկնարկային հնարավորություն է տալիս տարբեր բուհերի ուսանողների՝ նրանց համար բացահայտելով սպասարկման ոլորտի առանձնահատկություններն ու հաղորդակցվելու հմտությունները:
Նախապատրաստական դասընթացներից՝ ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի ծառայությունների և սակագնային պլանների, էթիկայի կանոնների, ՄոբիԴրամի ծառայությունների, ինչպես նաև ընկերության ընթացակարգերի և գործընթացների մասին անհրաժեշտ տեղեկություններ ստանալուց հետո, տարբեր մարզերից ընկերություն ժամանած ուսանողները հնարավորություն են ունենում երկամսյա ժամանակահատվածում բուհական գիտելիքները դրսևորել գործնականում և սպասարկման կենտրոններում ձեռք բերել բաժանորդների հետ արդյունավետ, քաղաքակիրթ և պրոֆեսիոնալ շփման հարուստ փորձ:
VivaStart-ի արդյունավետությունը շահառուների տեսանկյունից գնահատելու համար, ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի ղեկավարությունը 2016 թվականի շրջանավարտ ուսանողների առջև խնդիր էր դրել. մասնակցել մրցույթի և էլեկտրոնային փոստով ուղարկել 4-5 էջի ծավալով դիտարկումներ՝ ծրագրից քաղած արդյունքի մասին: Ակնկալվում էին նաև առաջարկություններ:
Առաջադրանքի նկատմամբ հետաքրքրություն դրսևորած 40 ուսանողի աշխատանքներից մասնագիտական հանձնաժողովն առանձնացրել և հաղթող է ճանաչել երեքը: Դրանց հեղինակները՝ Արմինե Սողոմոնյանը, Հովհաննես Թադևոսյանն ու Արփինե Փանոսյանը, ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխամասային գրասենյակում կազմակերպված ավարտական արարողության ժամանակ արժանացել են մրցանակի՝ Huawei Honor 6X սմարթֆոնների:
«Որևէ հարցի շուրջ ամենահստակ տպավորությունը ձևավորվում է կոնկրետ իրավիճակից ստացած եզրակացության և վերլուծության արդյունքում: Որպես բիզնես օղակ, մեզ համար անչափ կարևոր են ծրագրից օգտվող ուսանողների արձագանքը, գնահատականը և առաջարկությունը: Ամենակարևոր արժեքը, որը ձեզ հաջողվել է բացահայտել, բաժանորդամետ մոտեցումն է: Վստահ եմ, որ դուք կկարողանաք լինել նաև ճկուն և գիտելիքները համապատասխանեցնել շուկայի պահանջներին»,-ասել է ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը:
ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը, տարբեր ծրագրերի միջոցով, մշտապես ուշադրության կենտրոնում է պահում ուսանողությանը: Բարձր որակավորում ունեցող մասնագետները աշխատաշուկայի կայուն զարգացման կարևորագույն նախապայման են և որպես այդպիսին՝ ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի Կարիերայի զարգացման ծրագրի նպատակ:

In 2015, Armenia’s leading telecommunications operator VivaCell-MTS has launched the VivaStart educational program, which provides an opportunity to students of various universities to master their skills in sales and customer care, revealing the secrets of service delivery and communication skills.
During the preparatory courses, the students learn about VivaCell-MTS services and tariff plans, its Rules of Ethics, MobiDram services, as well as applicable procedures and processes. Afterwards, they get an opportunity to practice their university skills and gain experience in efficient and professional communication at service centers for two months.
To assess the efficiency of the program from the beneficiaries’ perspective, the management of VivaCell-MTS challenged the graduates of the 2016 program to participate in a contest and to email 4-5 page essays with observations on the results of the program. The students were also welcome to submit recommendations.
The professional jury selected three winners out of some 40 submissions – Armine Soghomonyan, Hovhannes Tadevosyan and Arpine Panosyan – who were awarded Huawei Honor 6X smartphones at a closing ceremony organized at the VivaCell-MTS headquarters.
“The clearest understanding of any question comes with conclusions and analyses that we make in specific situations. As a link in a business chain we highly value the response, the appreciation and the recommendations of participating students. The greatest value you obtain is the customer oriented approach. I am sure you will also be flexible enough to adjust the knowledge you got to the needs of the market,” said VivaCell-MTS General Manager Ralph Yirikian.
Through a variety of projects, VivaCell-MTS continuously keeps students in the focus of its attention.
"Qualified professionals are the most important precondition for the sustainable development of the job market and as such are a target group for VivCell-MTS Career Development program," the company said Thursday, March 2.