«Միայնակ հրեա կինը» կոչվող լուսանկարն արվել է 2006թ. փետրվարի 1-ին Ամոնում՝ Իսրայելի բաժանարար պատնեշի մոտ: Հեղինակն է Associated Press գործակալության ֆոտոլրագրող Օդեդ Բալիլթին:
2006-ին Իսրայելի կառավարությունը որոշում էր կայացրել, որ Ամոնն ապօրինի վերաբնակների ճամբար է և անկախ նրանից, նրանք Իսրայելի քաղաքացիներ են, թե ոչ, պետք է վտարվեն ճամբարից: 10.000 ոստիկանի կարգադրվել էր մարդկանց բռնի տարհանել այնտեղից:
© Oded Balilty
Հրեա կանանցից մեկը մարտահրավեր է նետել ոստիկանների բանակին, որոնց այդտեղ էին գործուղել բողոքները կասեցնելու համար: Լուսանկարում երևում է, որ ոստիկանները փորձում են մի կողմ հրել կնոջը ճանապարհից, նրա հետևում գտնվող տներում պայթուցիկներ տեղադրելու համար: Ոստիկաններին հաջողվել է հրել նրան, և կինը հազիվ է փրկվել ոտնատակ լինելուց:
Բալիլթին խոստովանել է, որ հրեա կինը շարունակում էր պայքարել նաև դրանից հետո, նա ոստիկանների հասցեին նզովքներ էր տեղում եբրայերենով:
Քչերին է հայտնի, որ ֆոտոլրագրող Բալիլթին շատ տարիներ է անցկացրել Իսրայելում և Պաղեստինի տարածքներում՝ լուսաբանելով գործակալության համար այնտեղ կատարվող իրադարձությունները: Սակայն, բախումներից ու հակամարտությունից բացի, նա փաստագրել է նաև Թել Ավիվի փողոցների ու արվարձանների կյանքի ավելի հանգիստ ու թաքնված կողմերը:
2012-ի հունվարից Բալիլթին սկսում է աշխատել լուսանկարների էսսեի վրա՝ նվիրված ծայրահեղ արմատական համայնքներին, լուսանկարների շարք է անում ավանդական հրեական հարսանիքի, հասիդ րաբբիի հուղարկավորության և Պեսախ տոնին պատրաստվելու մասին:
Օդեդ Բալիլթին ծնվել է 1979-ին Երուսաղեմում: Ֆոտոլրագրության հիմունքները նա յուրացրել է, երբ աշխատում էր Իսրայելի ԶՈւ ամսագրում: Ավարտելով զինվորական ծառայությունը՝ նա սկսում է համագործակցել ZOOM 77 գործակալության և Yedioth Ahronot օրաթերթի հետ:
2002-ին՝ պաղեստինյան ինտիֆադայի ամենաթեժ շրջանում, Associated Press-ը վարձում է Բալիլթիին որպես Իսրայելում իր հաստիքային հեղինակ: Դրանից բացի Օդեդը լուսանկարել է 2004-ի ընտրություններն Ուկրաինայում և դրան հաջորդած ցույցերը, ֆոտոշարք է լուսանկարել նվիրված Չերնոբիլի ԱԷԿ-ի վթարի 20-ամյակին:
Բալիլթին այն 12 լուսանկարիչներից մեկն է, որոնց 2005-ին ընտրել էին Ամստերդամում հեղինակավոր World Press Photo Joop Swart Masterclass-ի վարպետության դասին մասնակցելու համար:

Фотография, озаглавленная «Одинокая еврейская женщина» была сделана в Амоне (Amona) у Израильского разделительного барьера фотожурналистом агентства Associated Press Одедом Балилти 1 февраля 2006 года.
Тогда правительство Израиля выдвинуло решение, что Амона является лагерем нелегальных поселенцев и вне зависимости от того, израильские они граждане или нет – 10 000 полицейским было приказано силой выселить оттуда людей.
© Oded Balilty
Одна еврейская женщина (которая на фото – ред.) бросила вызов армии полицейских, экипированных для подавления протестов.
На снимке видно, что полицеские пытаются её отодвинуть с пути, чтобы установить на дома позади неё взрывные устройства. Полицейским удалось её оттолкнуть, и они чуть не затоптали женщину после этого.
По признаю Балилти, еврейка продолжала бороться и после этого, она кричала полицейским вслед проклятия на иврите.
Немногим известно, что фотожурналист Балилти провел много лет, освещая для агентства Associated Press события в Израиле и на палестинских территориях, однако, помимо съемки конфликтов и столкновений, он также документирует и более спокойные и сокровенные стороны: жизни улиц и окрестностей Тель-Авива.
С января 2012 года Балилти начал работу над фотоэссе, посвященным ультраортодоксальными общинам и включающим серии о традиционной еврейской свадьбе, похоронах хасидского раввина и подготовке к празднику Песах.
Одед Балилти родился в 1979 году в Иерусалиме, основы фотожурналистики он освоил, когда работал в журнале Вооруженных сил Израиля. По завершении военной службы стал сотрудничать с агентством ZOOM 77 и ежедневной газетой Yedioth Ahronot.
В 2002 году, в разгар палестинской интифады, Associated Press наняло Балилти в качестве своего израильского штатного автора. В дополнение к этому Одед снимал выборы на Украине 2004 года и последующие за ними демонстрации, делал серию к 20-летию аварии на Чернобыльской АЭС.
Балилти – был одним из 12 фотографов, отобранных для участия в престижном мастер-классе World Press Photo Joop Swart Masterclass в Амстердаме (2005).