ՊՊԾ գունդը գրաված «Սասնա ծռեր» խմբին սնունդ հասցրած, «Դատապարտյալների հիվանդանոց» քրեակատարողական հիմնարկում պահվող Արթուր Սարգսյանի պաշտպան Տիգրան Եգորյանը ֆեյսբուքյան իր էջում հայտնել է Սարգսյանի առոջական վիճակի մասին:
Արթուր Սարգսյանն արդեն 23 օր է, ինչ հացադուլի մեջ է:
«Մարտի 1-ի դրությամբ Արթուր Սարգսյանի մոտ էլ ավելի է ծավալվել աջ ոտքի ծնկի այտուցվածությունը, ավելացել այդ ոտքի ցավը: Բացի դրանից, սաստկացել են նաև ձախ ոտքի ցավերը, սկսած կոնքային մասից, մինչև ոտնաթաթերը: Նման ցավային ախտանիշներով էր սկսել նաև աջ ոտքի այտուցման գործընթացը: Սարգսյանի մոտ շարունակվում են գլխապտույտները, աչքերի ցավն ու գլխացավը, ողնաշարի ցավը:
Մարտի 2-ի դրությամբ Արթուր Սարգսյանի առողջական վիճակը ավելի է վատթարացել, հատկապես՝ այտուցվել է նրա ձախ ոտքի ծունկը և նույն օրը, ժամը 16:00-ից մինչը 19:30 նա ունեցել է արյունահոսություն: Այս ամենը դիտարկել են «Դատապարտյալների հիվանդանոց» ՔԿՀ-ի վարչակազմը և գլխավոր թերապեվտն ու բժիշկը: Այնուհետև կազմել են արձանագրություն, որը տրամադրել են Ա.Սարգսյանին ստորագրության, սակայն վերջինս հրաժարվել է: Ա.Սարգսյանին պարզաբանել են, որ արձանագրությունն այն մասին է, որ վերջինս հրաժարվել է բուժօգնությունից», – գրել է փաստաբանը:
Արթուր Սարգսյանը հուլիսի 26-ին՝ ճեղքելով ոստիկանական պատնեշները սեփական մեքենայով սնունդ էր հացրել ՊՊԾ գնդի զավթած տարանք և միացել «Սասնա ծռերին»: 2017-ի փետրվարի 9-ին դատարանը որոշել է կրկին փոխել Արթուր Սարգսյանի խափանման միջոցը՝ երկու ամսով կալանավորելով նրան: Նա այժմ մեղադրվում է զինված խմբի անդամներին օժանդակելու մեջ: Մինչև այդ Սարգսյանը մեղադրվում էր պատանդ վերցնելու, շենք, շինություններ զավթելու և ապօրինի զենք կրելու համար, ինչպես և խմբի մյուս անդամները։
Արթուր Սարգսյանի ազատությունը պահանջող մի խումք քաղաքացիներ նստացույց են անցկացնում Ազատության հրապարակում:

4 Март 2017 - 09:18 AMT
Адвокат доставившего хлеб вооруженной группе «Неистовые из Сасуна» (Сасна црер) Артура Саркисяна сообщил об ухудшении здоровья своего подзащитного.
«По состоянию на 01.03.2017 год, у Артура Саркисяна отек правого коленного сустава стал больше, боль усилилась. Кроме того, боли в левой ноге сильнее стали – с бедра до пяток. С такими признаками начинался и процесс отека правой ноги. У Артура Саркисяна продолжаются головокружения, боль в глазах и головная боль, боль в позвоночнике, а также в полости рта опять ощущается вкус крови», – написал адвокат Тигран Егорян на своей странице в социальной сети Facebook.
Егорян отметил, что 2 марта состояние здоровья Артура Саркисяна резко ухудшилось, начался отек колена левой ноги.
«В тот же день с 16:00 до 19:30 у него было кровотечение, если раньше это происходило в виде кровавой рвоты или постоянных кровяных выделений в ротовой полости, то в этот раз правильнее охарактеризовать процесс как кровотечение, почти постоянное. Более конкретно, по словам Артура, когда он в постели переворачивается со спины на бок, из ротовой полости течет кровь. За всем этим наблюдали представители администрацииУИУ «Больница для осужденных», главный терапевт и врач. Затем они составили протокол, который был дан на подпись А.Саркисяну, однако он отказался подписать. А.Саркисяну объяснили, что протокол о том, что он отказывается от медицинской помощи», – написал адвокат Саркисяна.
На площади Свободы в Ереване с 27 февраля продолжается сидячая демонстрация в защиту Артура Саркисяна. Протестующие требуют немедленного освобождения Артура Саркисяна и отказываются покидать центральную площадь Еревана. по данным на 3 марта, демонстрантов более 30 человек. Свою поддержку демонстрантам высказали ряд общественных и культурных деятелей.
В июле 2016 года, во время захвата «Неистовыми из Сасуна» полка ППС в Ереване, Артур Саркисян прорвал полицейский кордон и доставил еду членам группы. После того, как его шаг получил известность, Саркисян получил любовь сторонников группы и прозвище «Хлеб приносящий». Артур был арестован вместе с членами группы и освобожден 31 декабря по состоянию здоровья, однако позже его вновь арестовали, обвинив в нарушении правил изменения меры пресечения.