Երևանում «Նոյ» ազգագրական թաղամաս կկառուցվի: ՀՀ ԿԱ քաղաքաշինության պետական կոմիտեում տեղի է ունեցել խորհրդակցություն՝ Երևանում «Նոյ» ազգագրական թաղամասի ներդրումային ծրագրով նախատեսված տարածքի կառուցապատման նախագծերի մշակման վերաբերյալ, որը վարել է Կոմիտեի նախագահ Նարեկ Սարգսյանը:
Խորհրդակցությանը մասնակցել են Ճարտարապետության և շինարարության Հայաստանի ազգային համալսարանի ճարտարապետության ֆակուլտետի դեկան Սարգիս Թովմասյանը, ամբիոնի վարիչ, պրոֆեսոր Կարեն Ռաշիդյանցը, քաղաքաշինության ամբիոնի պրոֆեսոր Աշոտ Կանայանը և ՀՀ ԿԱ քաղաքաշինության պետական կոմիտեի ներկայացուցիչ Արտավազդ Թարխանյանը։
ՀՀ ԿԱ քաղաքաշինության պետական կոմիտեի կողմից մշակված ծրագրով Դալմայի այգիներին հարող տարածքում նախատեսվում է ստեղծել Հայաստանի տարբեր տարածաշրջանների քաղաքային և գյուղական բնակավայրերի ազգային ավանդույթներին ու պատմականորեն ձևավորված ճարտարապետական դիմագծին բնորոշ ազգագրական թաղամաս՝ բնակելի տներով, հյուրանոցներով (հյուրատներով), ինչպես նաև նկարչությունն ու ազգային արհեստները (գորգագործություն, դարբնեգործություն, կավագործություն, հուշանվերների պատրաստում և այլն) ներկայացնող ցուցասրահներով, հայտնում է Քաղաքաշինության պետական կոմիտեի մամուլի ծառայությունը:
Ծրագրին նախորդել են Կոմիտեի ու Ճարտարապետության և շինարարության Հայաստանի ազգային համալսարանի մասնագետների կողմից կատարված ուսումնասիրությունները՝ Հայաստանի տարբեր բնակավայրերին (Գորիս, Դիլիջան, Աշտարակ և այլն) բնորոշ «Հայկական տան» տիպերի վերաբերյալ:
Նախատեսվող տարածքի կառուցապատման էսքիզային լուծումները մշակվել են Ճարտարապետության և շինարարության Հայաստանի ազգային համալսարանի մասնագետների կողմից՝ ուսանողների մասնակցությամբ: Ազգագրական թաղամասի նախագծային փաստաթղթերի մշակման աշխատանքները նույնպես իրականացվելու են համալսարանի ուժերով: Ներդրումային ծրագրի իրականացումը կնպաստի տարածաշրջանում մշակութային զբոսաշրջության հետագա զարգացմանն ու երկրի ճանաչելիության բարձրացմանը:

В Ереване построят этнический квартал «Ной». В Государственном комитете по градостроительству при правительстве Армении состоялось совещание по поводу разработки проектов застройки территории предусмотренного инвестиционной квартала «Ной» в Ереване, которое провел председатель комитета Нарек Саркиян.
В совещании приняли участие декан факультета архитектуры Национального университета архитектуры и строительства Армении Саркис Товмасян, заведующий кафедрой, профессор Карен Рашидянц, профессор кафедры градостроительства Ашот Канаян и представитель Государственного комитета по градостроительству при правительстве РА Артавазд Тарханян.
Согласно разработанной Государственным комитетом по градостроительству программе на территории, прилежащей к Садам Далмы планируется построить этнический квартал с характерными исторически сложившимися архитектурными особенностями различных городских и сельских регионов Армении с наличием жилых домов, гостиниц, а также выставочных павильонов, в которых будут представлены живописные работы, национальные ремесла (ковроделие, гончарное, кузнечное мастерство, изготовление сувениров и пр).
Эскизы проекта были разработаны специалистами Национального университета архитектуры и строительства Армении с участием студентов. Работа по разработке проектных документов этнического квартала также будет производиться силами университета. Реализация инвестиционной программы будет способствовать дальнейшему развитию культурного туризма в регионе.