Հայփոստ ՓԲԸ-ն հայտնում է Համաշխարհային փոստային միության ներքո փոստային դրամական փոխանցումների նոր համակարգի՝ PosTransfer նախագծի ստեղծման մասին:
Նախագծի առաջին փուլը կգործարկվի Հայաստանում, Բելոռուսում, Ղազախստանում, Ղրղզստանում, Մոլդովայում, Ռուսաստանի Դաշնությունում, Տաջիկստանում և Ուկրաինայում: Նոր համակարգն ամբողջությամբ կներդրվի 2017թ. տարեվերջին:
Միասնական դրամական փոխանցումների համակարգ ստեղծելու որոշումը կայացվել էր 2016թ-ի սեպտեմբերին Ստամբուլում կայացած Համաշխարհային փոստային միության կոնգրեսի ընթացքում:
Հայփոստում նշում են, որ արդեն իսկ ստեղծված է միասնական պլատֆորմ, մշակված է ծառայության ֆիրմային ոճն ու լոգոն: PosTransfer փոստային դրամական փոխանցումների համակարգը ենթադրում է փոխանցումների ընդունում և վճարում փոստային օպերատորների մասնաճյուղային ցանցի միջոցով՝ կիրառելով հեռահաղորդակցման միջոցներ, այդ թվում բջջային հավելված: Փոխանցումները հասանելի կլինեն անմիջապես ուղարկելուց հետո, առցանց ռեժիմով՝ բոլոր անդամ երկրների համար միասնական օպերացիոն և տեխնոլոգիական ստանդարտներով:
Համաշխարհային փոստային միության անդամ մնացած երկրները կմիանան PosTransfer համակարգին հետագա փուլերում:
Համաշխարհային Փոստային Միությունը միավորում է 193 երկիր, հանդիսանում է միջազգային միջկառավարական կազմակերպություն և ունի ՄԱԿ-ի մասնագիտացված հաստատության կարգավիճակ:

Национальный почтовый оператор Армении ЗАО «Айпост» сообщает о запуске проекта PosTransfer− новой всемирной системы почтовых денежных переводов, созданной под крылом Всемирного почтового союза.
Первый этап пилотного проекта осуществится в Армении, Белоруссии, Казахстане, Киргизии, Молдове, Российской Федерации, Таджикистане, Украине. Новая система будет полностью внедрена к концу 2017 года.
Решение о создании единой системы денежных переводов было принято в сентябре 2016 года, на конгрессе Всемирного почтового союза в городе Стамбул.
«Айпост» сообщает о готовности единой платформы, а также корпоративного стиля и логотипа службы. Система почтовых денежных переводов PosTransfer предусматривает прием и выплату переводов денежных средств через сети почтовых отделений национальных операторов, пользуясь средствами телекоммуникации, включая мобильные приложения. Денежные средства будут доступны сразу же после их перевода, в режиме онлайн, соответствуя операционным и технологическим стандартам, единым для всех стран- участников.
Остальные страны-участники ВПС присоединятся к системе PosTransfer на последующих этапах.
Всемирный почтовый союз − международная межправительственная организация и специализированное учреждение ООН, которое объединяет 193 государства.