Գործունեության ավելի քան տասնմեկ տարվա ընթացքում, կորպորատիվ սոցիալական պատասխանատվության ռազմավարության շրջանակներում, ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը մոտ 28.015.900.000 (ավելի քան 28 միլիարդ) դրամ է հատկացրել Հայաստանում սոցիալական ներդրումներ իրականացնելու նպատակով՝ տարբեր ոլորտների բարելավման և կայուն զարգացման ուղղությամբ: Դրանից մոտ 1.338.400.000 դրամը (ավելի քան 1.3 միլիարդ դրամ) նախատեսված է 2017թ.-ի ընթացքում աշխատանքներ իրականացնելու համար:
Միջին տարեկան կտրվածքով՝ սոցիալական ներդրումների տարեկան գումարային ծավալը կազմում է 2.234.600.000 դրամ (ավելի քան 2,2 միլիարդ): Ծրագրերի շրջանակներում՝ տարեկան իրականացվել է հանրային մոտ 82 միջոցառում:
Սոցիալական ներդրումների համալիր ծրագիրը հիմնված է երկրաժամկետ և համակողմանի ռազմավարության վրա: Ծրագրային առանձին ուղղություններ ընտրվել են համապատասխան ոլորտների կարիքների գնահատումից, ինչպես նաև երկարաժամկետ կտրվածքով առկա խնդիրներին արձագանքելու հրատապությունից ու դրանց կարևորությունից ելնելով: Տարբեր ոլորտներ ներառող ծրագրերն իրականացվում են հետևողականորեն՝ նպատակ ունենալով հիմքեր ստեղծել հետագայում այդ ոլորտների շարունակական զարգացման համար:
Տարիների ընթացքում, հասարակական կյանքի տարբեր ոլորտներում ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի սոցիալական ներդրումները ներառել են հետևյալ հիմնական ծրագրերը.
1. Բնակարանի ապահովում՝ ներառյալ Գյումրիում ու Վանաձորում երկրաշարժից տուժած կարիքավոր 40 ընտանիքի բնակարանների տրամադրում, ինչպես նաև «Ֆուլեր» տնաշինական ծրագրի շրջանակներում՝ 58 գյուղական, այդ թվում՝ սահմանամերձ համայքների 200 ընտանիքի համար կիսակառույց տների շինարարության ավարտ և վերանորոգման աշխատանքներ:
2. Ենթակառուցվածքի զարգացման 191 նախագիծ՝ Հայաստանի 10 մարզի 50 գյուղական համայնքում՝ ներառյալ գազատարների, ոռոգման և խմելու ջրի համակարգերի ներդրում, այլընտրանքային էներգիայի ենթակառուցվածքի ստեղծում (արտաքին LED լուսավորության և ջեռուցման համակարգեր): Ինչպես նաև՝ մարզային կրթական հաստատությունների և մշակութային օջախների վերանորոգում և պաշտպանիչ պատի կառուցում՝ սահմանամերձ գյուղերում:
3. Շրջակա միջավայրի պահպանությանն ուղղված ծրագրեր, որոնց շրջանակներում բնապահպանական գիտելիքներով վերազինվել է ավելի քան 2000 երիտասարդ, ստեղծվել է մոտ 1000 աշխատատեղ, «Արևորդի» էկո-ակումբների սաների կողմից նկարահանվել է ավելի քան 40 փաստավավերագրական ֆիլմ՝ բնապահպանական թեմաներով: Կենսաբազմազանության պահպանմանն ուղղված ծրագրերի շրջանակներում՝ Կովկասյան կենսաբազմազանության ապաստարանի շուրջ 8000 հա տարածքի պահպանման նպատակով, Կովկասյան կենսաբազմազանության ապաստարանի էկոկրթական կենտրոնին տրամադրվել են մշտադիտարկման ժամանակակից սարքավորումներ և կառուցվել է բազային նոր կայան՝ կենտրոնի հարևանությամբ:
4. Առողջապահական ծրագրերի շրջանակում բժշկական ավելի քան 30 տեսակի սարքավորում է հատկացվել մայրաքաղաքի և ավելի քան 31 համայնքի բուժհաստատությունների՝ ներառյալ նորածնային խնամքի բուժսարքավորումների տրամադրում ծննդատներին: Մանսագիտական աջակցություն է ցուցաբերվել հատուկ կարիքներով ավելի քան 400 երեխայի: Կազմակերպվում են հիպոթերապիայի կուրսեր՝ խնդիրներ ունեցող շուրջ 100 երեխայի համար:
5. Մշակույթի և ազգային ինքնության պահպանման ոլորտներին աջակցելու շրջանակներում կազմակերպվել է ավելի քան 2000 համերգ և մշակութային տարբեր միջոցառում՝ մայրաքաղաքում և մարզերում:
6. Աջակցություն տեղեկատվական և հեռահաղորդակցության տեխնոլոգիաների զարգացման ոլորտում, ներառյալ՝ ՏՏ ոլորտում համաշխարհային ներդրման համար ՀՀ Նախագահի մրցանակը, Հայաստանում միկրոէլեկտրոնիկայի ամենամյա միջազգային օլիմպիադաների անցկացումն ու ֆաբլաբերի ստեղծումը:
7. ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի, ՀՀ կրթության և գիտության նախարարության, «Սինոփսիս Արմենիա» և «Յունիքոմփ» ընկերությունների միջև ստորագրված փոխըմբռնման հուշագրի շրջանակներում իրականացվում է ՏՀՏ փորձարարական ուսումնական ծրագիր, որի նպատակն է ապահովել «Միկրոէլեկտրոնիկա», «Հեռահաղորդակցության հիմունքներ», «Տեղեկատվական տեխնոլոգիաներ» մասնագիտական առարկաների ներդրումն ավագ դպրոցներում: ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի ֆինանսավորմամբ իրականացվում են «Միկրոէլեկտրոնիկա», «Հեռահաղորդակցության հիմունքներ», «Տեղեկատվական տեխնոլոգիաներ» առարկաների լաբորատորիաների ստեղծման աշխատանքները:
8. Հատուկ կարիքներ ունեցող, ծնողազուրկ և սոցիալապես անապահով 1200 ուսանողի ուսման վարձի հատուցում: Wi-Fi անկյունների և լաբորատորիաների ստեղծում 30 բուհում և տարբեր մարզերի 16 դպրոցում:
9. Աջակցություն սպորտի ոլորտին, ներառյալ՝ շախմատի, ֆուտբոլի, նետաձգության զարգացմանը և այլն:
«Ավելի քան 11 տարի անընդմեջ, ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը հավատարմորեն առաջնորդվել է իր արժեհամակարգի առանցքը հանդիսացող՝ կորպորատիվ պատասխանատվության օրակարգով: Ընդ որում, կայուն զարգացմանը միտված՝ սոցիալական լայնածավալ ներդրումներն այդ օրակարգի ընդամենը մեկ բաղադրիչն են: Ոչ պակաս կարևոր է թե՛ կազմակերպության ներսում, և թե՛ սոցիալական լայնածավալ ներդրումների միջոցով կորպորատիվ պատասխանատվության ինստիտուտի ներդրումն ու ամրապնդումը Հայաստանում՝ հետևողական և համակարգված աշխատանքների միջոցով»,-ասել է ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը:
ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը հեռահաղորդակցության միակ օպերատորն է Հայաստանում և առաջին ընկերությունը ԱՊՀ տարածաշրջանում, որն իրականացրել է սոցիալական պատասխանատվության ISO 26000 ուղեցույցների հանձնարարականները:

During more than eleven years of operation, in the framework of the Corporate Social Responsibility strategy, VivaCell-MTS has allocated AMD 28,015,900,000 for the implementation of social investment projects in Armenia aimed at the improvement and sustainable development of various areas of social life.
Out of the above-mentioned sum, AMD 1,338,400,000 is set to be invested in 2017. On an annual basis, the total volume of social investments exceeds AMD 2.2 billion. Each year, over 82 public events have been organized on average.
The social investments program is based on a long-term comprehensive strategy, encompassing a wide range of sectors, carried out on a regular basis with the aim of ensuring sustainable development.
The main directions of VivaCell-MTS' social investments in various areas of social life over the years are as follows:
- Provision of houses to 40 socially vulnerable families from Gyumri and Vanadzor who were left homeless after the earthquake; completion and renovation of houses in 58 rural communities, including 200 houses for families living in border regions in the framework of the Fuller housing project.
- 191 infrastructure development projects in 50 rural communities of ten Armenian provinces, including installation of gas, irrigation and potable water pipelines, construction of alternative energy infrastructure (outdoor LED lighting and heating systems). The rural community development program also includes renovation of regional educational institutions and cultural centers, as well as construction of a protective wall in the border villages.
- Environmental protection programs which include increasing environmental awareness among over 2000 young people, creation of more than 1000 workplaces, preparation of over 40 documentaries on environmental themes by students of the Sunchild eco-clubs. In the framework of the programs aimed at the preservation of biodiversity, modern equipment has been provided to the eco-educational center for monitoring 8000-acre territory of the Caucasian Biodiversity Center, and a new base station has been installed near the center.
- In the framework of healthcare activities, over 30 types of state-of-the-art medical devices have been provided to medical institutions in Yerevan and over 31 rural communities, including maternity departments with the aim of improving neonatal care in Armenia. Professional healthcare has been provided to over 400 children with special needs. Hippotherapy courses have been organized for over 100 children.
- With the aim of supporting culture and activities directed at the preservation of national identity, over 2000 concerts and various cultural events have been organized in the capital and the provinces.
- Support to the development of the ICT sector, including to the Award of the President of Armenia for Outstanding Contribution to Global IT initiative, the Annual Microelectronics International Olympiad, creation of FabLabs.
- Under a Memorandum of Understanding signed by VivaCell-MTS, the Ministry of Education and Science of Armenia, Synopsys Armenia and Unicomp, a project on specialized ICT education is implemented, with Microelectronics, Basics of Telecommunication and Information Technologies included in high school curricula. VivaCell-MTS has financed the establishment of corresponding laboratories.
- Provision of tuition fee to 1200 students with special needs, from socially vulnerable families or orphans.
- Creation of Wi-Fi corners and labs in 30 higher education institutions and 16 schools in different parts of Armenia.
- Support to the development of sports, including chess, football, archery, etc.
“For over 11 years VivaCell-MTS has been committed to its Corporate Responsibility agenda which lies at the heart of our value system. Large-scale social investments aimed at sustainable development are just a component of this agenda. It is equally important to contribute to the introduction and integration of the Corporate Responsibility institute in Armenia both at the company level, and through social investment projects with coordinated and regular efforts,” said VivaCell-MTS General Manager Ralph Yirikian.
The engagement of VivaCell-MTS employees in various projects has considerably boosted the culture of volunteering in Armenia. This model of corporate governance has been at the core of the company since the first years of its operation.
VivaCell-MTS is the only telecommunications operator in Armenia and the first company in the CIS to have implemented the ISO 26000 social responsibility guidelines.