Հայաստանի տնտեսությունը դիմագրավում է արտաքին գործոններին և դրամական փոխանցումների կրճատմանը, սակայն, տնտեսական աճ է գրանցել (0,2%-ի չափով՝ խմբ), ինչը դրական արդյունք է ԵՏՄ որոշ այլ երկրների ֆոնին:
Այդ մասին հայտարարել է Եվրասիական զարգացման բանկի գլխավոր տնտեսագետ Յարոսլավ Լիսովոլիկը Երևանում ընթացող ռուսաստանյան «Վալդայ» բանավիճային միջազգային ակումբի արտագնա նիստի ժամանակ լրագրողների հետ զրույցում:
Փորձագետը կարևորել է Հայաստանից արտահանման և դեպի երկիր ուղղվող ներդրումների աճի անհրաժեշտությունը: «Հայաստանը մի շարք առանցքային ներդրումային նախագծերի մասին է հայտարարել և շատ կարևոր է, որ երկիրը որոշել է իր առաջնահերթությունները: Կարծում եմ, բավականին մեծ հետաքրքրություն կա ԵՏՄ-ի, այդ թվում մեր բանկի կողմից»,-ասել է նա:
Ըստ տնտեսագետի, ԵՏՄ ներդրողների կողմից հետաքրքրություն կլինի նաև Մեղրիում Իրանի հետ սահմանին ստեղծվելիք ազատ տնտեսական գոտում ներդրումների հարցում, այդ թվում այն պատճառով, որ Իրանն առաջ է շարժվում ԵՏՄ հետ առևտրային համաձայնագիր կնքելու հարցում:
Իրանի սահմանին Ազատ տնտեսական գոտու ստեղծման ծրագրով նախատեսվում է ներգրավել մինչև 400 մլն դոլար, 2500 աշխատատեղ բացել: Մեղրիի ԱՏԳ-ն 10-15 հա տարածք կզբաղեցնի: Շինարարության համար կպահաջվի $32 մլն:
Խոսելով դեպի Հայաստան դրամական փոխանցումների ծավալների նվազեցման մասին՝ Լիսովոլիկը որպես հիմնական պատճառ նշել է ՌԴ-ում շինարարության ծավալների անկումը:
Փարձագետը նշել է, որ այդ ոլորտը տուժել էր դեռ 2008-ի ճգնաժամից, և մեծ հաշվով, մինչ օրս չի վերականգնվել: «Կան բնակարանաշինության աջակցությանն ուղղված պետական ծրագրեր, ակտիվ քննարկվում է ոլորտի վարկավորումն ավելի պարզ դարձնելու հարցը: Սակայան, Հայաստանի մասով կարևոր է նվազեցնել կախվածությունը դրամական փոխանցումներից այլ գործոնների հաշվին, առաջին հերթին՝ դեպի ԵՏՄ անդամ պետություններ արտահանման ծավալների աճի շնորհիվ»,-ասել է Լիսովոլիկը:

Армянская экономика сталкивается с вызовами в виде внешних факторов и сокращения денежных переводов, но тем не менее сумела показать экономический рост (0.2% – ред), что положительно смотрится на фоне некоторых других стран ЕАЭС.
Об этом заявил главный экономист ЕАБР Ярослав Лисоволик в беседе с журналистами в ходе проходящей в Ереване выездной сессии Международного дискуссионного клуба «Валдай».
Эксперт отметил необходимость роста армянского экспорта и инвестиций в армянскую экономику. «Армения анонсировала целый ряд ключевых инвестпроектов, и очень важно, что страна определилась с приоритетами. Думаю, увидим достаточно большой интерес со стороны ЕАЭС, в то ч. со стороны нашего банка», – сказал он.
По словам экономиста, интерес со стороны инвесторов ЕАЭС будет также в вопросе вложений в специальную экономическую зону на границе с Ираном в городе Мегри, в том числе потому, что Иран продвигается в вопросае заключения торгового соглашения ЕАЭС.
Зона свободной торговли в Мегри займет территорию в 10-15 гектаров, на постройку проекта понадобится $32 млн. Ожидается, что проект привлечет до $400 млн инвестиций и способствует открытию около 2500 рабочих мест.
Говоря об одной из причин падения объемов денежных переводов в Армению – сокращении объемов строительства в РФ, эксперт отметил, что сектор пострадал еще при кризисе 2008 года и, по большому счету, не восстановился. «Есть госпрограммы для поддержки жилищного сектора, активно обсуждается вопрос облегчения кредитования сферы. Но в целом, применительно к Армении, важно, чтобы зависимость от денежных переводов смягчалась за счет других факторов, прежде всего – роста экспорта в страны-члены ЕАЭС», – сказал Лисоволик.