Իրանի հետ ՀՀ առևտրաշրջանառությունը կարելի է հասցնել 1 մլրդ դոլարի: Այս մասին մարտի 12-ին հայտարարել է ՀՀԿ նախագահի առաջին տեղակալ, վարչապետ Կարեն Կարապետյանը՝ նախընտրական քարոզարշավի շրջանակում Սյունիքի մարզ կատարած այցի շրջանակում:
«Մենք ունենք հստակ պատկերացումներ, թե ինչ պոտենցիալ ունենք հարևան երկրներում: Իրանի հետ մեր առևտրաշրջանառությունը չափազանց ցածր է, այսօր այն կազմում է 50-75 մլն դոլար՝ առանց էներգետիկ ոլորտի: Այս ուղղությամբ ունենք ֆենոմենալ աճ արձանագրելու հնարավորություն, և ամպագոռգոռ չէ այն միտքը, որ կարող ենք այդ թիվը հասցնել մեկ միլիարդի»,- ասել է նա, հաղորդում է Aravot.am-ը:
Անդրադառնալով ներդրումային ծրագրերի ծավալներին՝ վարչապետը տեղեկացրել է, որ Սյունիքի մարզում նախատեսվում են 55 մլն դոլարի ծրագրեր՝ տարբեր ոլորտներում: Բանակցություններ են տարվում Կապանի օդանավակայանը վերագործարկելու ուղղությամբ:
«Պետք է օգտագործենք այն, որ Սյունիքի մարզը հարևան է բարեկամ Իրանի հետ: Այս պահին վերջնական բանակացություններ ենք վարում Մեղրիում ազատ տնտեսական գոտի ստեղծելու շուրջ, որտեղ ներգրավվելու է այն կապիտալը, որը հետաքրքրություն ունի Իրանի շուկայի նկատմամբ: Կարծում եմ, որ մոտ ժամանակներս մենք ԱՏԳ-ի մեկնարկը կհայտարարենք»,- ասել է Կարեն Կարապետյանը՝ նշելով, որ Ռուսաստանի, Վրաստանի, Ղազախստանի և Բելառուսի գործընկերներին առաջարկել է օգտագործել Մեղրու հարթակը, իրենց երկրների կապիտալը ներգրավել այնտեղ ու մուտք գործել Իրան:
Գործադիրի ղեկավարը նշել է, որ իրանական կողմի հետ բանակցություններ են տարվում ԱՏԳ-ում հատուկ ընկերություն ստեղծելու շուրջ, որը զբաղվելու է մեծածավալ արտահանմամբ:
2016 թվականին Իրանի հետ առևտրաշրջանառությունը կազմել է $238 մլն: ՀՀ-ից արտահանումը կազմել է $74.8 մլն, Իրանից ներմուծումը՝ $151.1 մլն:

Армения и Иран могут довести объемы взаимного товарооборота до $ 1 млрд. Об этом на встрече с избирателями в Ехегнадзоре Вайоц Дзорской области заявил премьер-министр Армении Карен Карапетян.
По его словам, значимый вклад в решение данной задачи должно внести создание свободной экономической зоны (СЭЗ) в приграничном с Ираном городе Мегри. В СЭЗ правительство намерено привлечь международный капитал, заинтересованный в работе на иранском рынке.
«Мы предложили нашим российским, грузинским, казахстанским и белорусским партнерам воспользоваться площадкой Мегринской СЭЗ для входа на иранский рынок. С иранской же стороной ведутся переговоры вокруг создания специальной компании в СЭЗ, которая займется экспортом в больших объемах», — сказал глава правительства, пишет Aravot.
Уровень товарооборота с Ираном, считает премьер, сегодня чрезвычайно низок — около $ 75 млн, за исключением сферы энергетики. В энергетике, напомним, действует бартерная схема. Армения в обмен на получемый из Ирана 1 кубометр газа поставляет 3 кВт. ч электроэнергии. В совокупности, объем торгового оборота между двумя странами составляет около $ 300 млн.
По словам Карапетяна, Армения и Иран имеют возможность зафиксировать «феноменальный рост», доводя объемы взаимной торговли до $ 1 млрд.
Ранее сообщалось, что армянский сыр будут экспортировать в Иран и на Украину. Об этом стало известно в ходе поездки премьера Армении в Вайоцдзорскую область.