Հայաստանյան Pic Pen LLC ստարտափը հատուկ փոքրիկների համար մշակել է մոբայլ հավելված, որը, կրելով կրթական բնույթ, թույլ է տալիս դեռ փոքր տարիքից երեխայի մոտ զարգացնել ստեղծագործելու ունակությունը, ինչպես նաև՝ հնարավորություն՝ ինքնուրույն ներքաշվելու խաղային պրոցեսի մեջ ու ազդելու դրա վրա։ Pic Pen Coloring Book հավելվածը «ներկիր ինքդ» սկզբունքով գունազարդման խաղ է, իսկ ավելի հստակ՝ ինտերակտիվ գունազարդման գիրք՝ ամենափոքր նկարիչների համար։
Ստարտափի համահիմնադիրներից Շահեն Քոսյանը PanARMENIAN.Net-ի հետ զրույցում նշեց, որ նմանատիպ այլ ծրագրերից հայկական Pic Pen Coloring Book -ը տարբերվում է գունազարդման գործիքների բազմազանությամբ և պրոֆեսիոնալ մշակված ու էմոցիոնալ նկարներով: Հավելվածը բաղկացած է 6 թեմատիկ աշխարհներից, որոնցից յուրաքանչյուրում առկա են 24 նկարներ և 120 գույներ: Հեղինակների հավաստմամբ՝ հետագայում թեմատիկ աշխարհները անընդհատ կատարելագործվելու են, հայտնվելու են նորերը, քանի որ հավելվածի կատարելագործման աշխատանքները շարունակական են լինելու:
«Մեր կարևորագույն խնդիրը՝ ստիպել մանուկներին՝ գործի դնել իրենց երևակայությունը, քանի որ հենց զարգացած երևակայության առկայությունն է ձևավորում հետաքրքրասեր մարդուն։ Սա միակ մանկական հավելվածն է գունազարդման համար միանգամից չորս գործիքներով՝ մատիտ, ֆլոմաստեր, վրձին և լցվող զարդանախշեր։ Երեխաները կարող են նկարել, կամ գունազարդել մատերով, կամ հատուկ գրիչով այնպես, ինչպես նրանք դա անում են թղթե գունազարդման ալբոմներում, ինչը ոչ միայն նրանց հաճույք է պատճառում, այլև արթնացնում է իրենց ներսի նկարչին»,- ասում է մեր զրուցակիցը։
Pic Pen Coloring Book-ի առավելություններից է նաև գունազարդման գործընթացի հեշտությունը՝ շնորհիվ այն հանգամանքի, որ գույները, ըստ ներկման դաշտերի, չեն խառնվում իրար։ Դա հավելվածի օգտագործումն առավել հաճելի ու հետաքրքիր է դարձնում երեխաների համար: Հավելվածի հեղինակները ոգեշնչվել են սեփական երեխաների համար հետաքրքիր ու օգտակար խաղ ստեղծելու գաղափարով, ինչի արդյունքում էլ ծնվել է Pic Pen Coloring Book-ը: Հեղինակների խոսքով՝ խաղը նախատեսված է նախադպրոցական տարիքի երեխաների համար, սակայն փորձարկումների արդյունքները ցույց են տալիս, որ այն հետաքրքրում է նաև մինչև 10 տարեկան երեխաներին:
«Խաղի ողջ ընթացքն ուղեկցվում է հատուկ հավելվածի համար ստեղծված երաժշտությամբ, ընդ որում՝ 24 նկարներից յուրաքանչյուրի համար այն տարբեր է։ Ներկայումս հավելվածն առկա է միայն iOS օպերացիոն համակարգով աշխատող մոբայլ սարքերի համար՝ App Store-ում։ Այն ամբողջությամբ աշխատում է ինչպես Apple Pencil գրիչով, այնպես էլ մատերի ու կողմնակի սթիլուսների միջոցով։ Երեխաների ստեղծած աշխատանքները կարելի է պահպանել ու տպագրել AirPrint-ով, իսկ ամենակարևորը՝ հավելվածում իսպառ բացակայում է գովազդը»,- եզրափակում է Շահեն Քոսյանը։

Pic Pen LLC Armenian startup has developed an educational mobile application that allows children to improve their creative skills and get involved in the game, guiding the process by themselves. Pic Pen Coloring Book app works on principle of “paint yourself”, being a coloring game for the little artists.
In a conversation with PanARMENIAN.Net, startup co-founder Shahen Kosyan noted that Pic Pen Coloring Book differs from other similar games thanks to the variety of tools and masterfully created emotional pictures.
The application consists of 6 thematic worlds, each of which includes 24 pictures and 120 colors. According to the developers, the game will be systematically updated.
“Our main task is to encourage kids to use their imagination and grow into an inquisitive personality. This is the only application for children that offers 4 tools at once: pencil, felt pen, brush and ornament filler. The players can paint, or color with a special pen as they can do in case with paper coloring albums,” Kosyan says.
One of the advantages of the Pic Pen Coloring Book is the simplicity of the painting process, because the colors don’t mix within their fields, which makes the game more pleasant and interesting. Inspired by the idea to create an exciting and useful game for their own children, the developers invented Pic Pen Coloring Book. The game was initially meant for preschoolers, but the experience showed that it’s captivating for kids up to 10 years old.
“The game process is accompanied by music composed specially for it. The music is different for each picture. Currently, the application is available for iOS devices and can be downloaded from App Store. It is compatible both with Apple Pencil and other styluses. Kids can also paint using their own fingers. The colored pictures can be saved and printed via AirPrint. And the last but not least, there is no advertisement at all,” Kosyan concludes.