«Գազպրոմը» մտադիր է Հայաստանում՝ Հրազդանի ՋԷԿ-ում, արտադրվող էլեկտրաէներգիան փոխանակել իրանական գազի հետ: «Մենք տեսնում ենք հայկական շուկայում աշխատանքի արդյունավետության բարձրացման ներուժը Հրազդանի ՋԷԿ-ի 5-րդ էներգաբլոկում արտադրված էլէլներգիան իրանական գազի հետ փոխանակելու հաշվին»,-հայտարարել է «Գազպրոմի» վարչության նախագահ Ալեքսեյ Միլլերը:
«ՀՀ-ն մտադիր է հաջորդ տարի բարձրավոլտ էլեկտրահաղորդիչ գիծ կառուցել, որը «թույլ կտա փոխանակման գործողության արդյունքում էլէներգիա արտահանել Իրան»,-հավելել է նա, գրում է «Վեդոմոստին»:
Այժմ գազի գինը Հայաստանի համար $150 է 1000 խմ գազի համար: «Նախորդ տարվա դեկտեմբերին մենք բանակցել ենք ՀՀ կառավարության հետ և հնարավոր ենք համարել, որ 2017-ին գազի արտոնյալ գինը պահպանվի: Մենք համաձայնել ենք նաև, որ Հայաստանը նվազեցնի ներքին սակագինը բնակչության համար, սակայն, դա հանարովր դարձավ նաև նոր պայմանավորվածության հասնելու շնորհիվ»,-ասել է Միլլերը:
«Գազպրոմը» նաև մշակել է Հայաստանի գազի ոլորտի զարգացման սխեման մինչև 2030թ, որի քննարկումը ՀՀ կառավարության հետ կարող է սկսվել արդեն 2017-ին:

16 Март 2017 - 08:25 AMT
Российский «Газпром» планирует производить обмен электроэнергии, выработанной на Радзанской ТЭС в Армении, на газ из Ирана.
«Мы видим потенциал повышения эффективности работы на армянском рынке за счет того, чтобы осуществлять разменные операции электроэнергии, выработанной на пятом блоке Разданской ТЭС, на иранский газ», – заявил председатель правления «Газпрома» Алексей Миллер, пишет «Ведомости».
«Армения намерена построить в 2017 году высоковольтную ЛЭП, «которая позволит экспортировать по разменным операциям электроэнергию на иранский рынок», – добавил он.
В настоящее время цена на газ для Армении составляет $150 за тысячу кубометров.
«Мы провели в декабре 2016 года с правительством Республики Армении переговоры и сочли возможным пойти на то, чтобы сохранить льготный уровень цен на 2017 г. При этом мы также согласились на то, что Армения пойдет на снижение внутреннего тарифа для потребителей на территории Армении, но это стало возможным в том числе и потому, что мы достигли новой договоренности», – заявил Миллер.
«Газпром» также разработал схему развития газовой отрасли Армении до 2030 г., его обсуждение с правительством страны может начаться уже в 2017 г.