«Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնությունը Scholae Mundi Armenia հիմնադրամի հետ համատեղ կրթաթոշակներ կտրամադրի Հայաստանի ամերիկյան համալսարանի ուսանողներին, որոնք Սիրիայի, Իրաքի, Լիբանանի, Հորդանանի և Եգիպտոսի քաղաքացիներ են: 1 միլիոն դոլար կազմող կրթաթոշակային ֆոնդն «Ավրորա» երախտագիտության նախագծերի մի մասն է:
Կրթաթոշակները նշված երկրների այն քաղաքացիների համար են, ովքեր ցանկանում են ձեռք բերել հետևյալ մասնագիտությունները՝ բակալավրիատում՝ համակարգչային գիտություն, ճարտարագիտություն և տվյալների գիտություն (սկսած 2018թ.), և մագիստրատուրայում՝ արդյունաբերական ճարտարագիտություն և համակարգերի կառավարում, համակարգչի և տեղեկույթի գիտություն, տնտեսագիտություն, ռազմավարական կառավարում, քաղաքագիտություն և միջազգային հարաբերություններ, և անգլերենը՝ որպես օտար լեզվի դասավանդում:
«Հայաստանն ունի միջազգային կրթական կենտրոն դառնալու ներուժ, և մենք խրախուսում ենք Մերձավոր Արևելքի երկրներից երիտասարդներին գալ և կրթություն ստանալ Հայաստանում: Այս կրթաթոշակը հնարավորություններ է ընձեռում այն տաղանդավոր երիտասարդներին, ովքեր ուղղակիորեն կամ անուղղակիորեն տուժել են տարածաշրջանում ընթացող պատերազմներից:
Մենք հավատում ենք, որ այն ոչ միայն ազդեցություն կունենա այս երիտասարդների վրա, ովքեր կվայելեն Հայաստանի հյուրասիրությունը և կստանան որակյալ կրթություն, այլև կհարստացնի Ամերիկյան համալսարանի համայնքն օտարերկրացի եռանդուն ուսանողներով, ովքեր հետագայում կդառնան Հայաստանի և դրա մշակույթի դեսպաններն աշխարհում: Այսպիսով՝ «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնությունը ոչ միայն անհատական կրթաթոշակներ է տրամադրում, այլև իր երախտագիտությունն է հայտնում այն ժողովուրդներին, ովքեր առաջինն էին, որ իրենց դռները բացեցին և օգնության ձեռք մեկնեցին Հայոց ցեղասպանությունը վերապրողներին», – ասել է Վերոնիկա Զոնաբենդը՝ Scholae Mundi Armenia հիմնադրամի համահիմնադիրը:
«Հայաստանի ամերիկյան համալսարանը չափազանց երախտապարտ է «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնությանը, և մասնավորապես՝ Ռուբեն Վարդանյանին ու Վերոնիկա Զոնաբենդին, ովքեր ոչ միայն Հայաստանում կրթություն ստանալու հնարավորություն են տվել Ցեղասպանության ժամանակ հայ փախստականներին հյուրընկալած ժողովուրդներին, այլև Ամերիկյան համալսարանին են վստահել այդ ուսանողներին կրթություն տալու գործը:
Նրանց ներկայությունը մեր համալսարանում կնպաստի բազմազանության ապահովմանը և կհարստացնի բոլոր ուսանողների առօրյան: Մենք հպարտ ենք՝ դառնալ այս նախաձեռնության մի մասը և մեր կրթական ծրագրերով երախտագիտություն հայտնել այն ժողովուրդների ժառանգներին, որոնք օթևան են տվել հայերին իրենց պատմության ամենաողբերգական օրերին», – ասել է Արմեն Տեր-Կյուրեղյանը՝ Հայաստանի ամերիկյան համալսարանի նախագահը:
Ուսանողները կրթաթոշակ կստանան իրենց ուսումնառության ամբողջ ընթացքում, եթե ունենան ակադեմիական բարձր առաջադիմություն: Կրթաթոշակը նախատեսված է ուսման վարձը, ճանապարհածախսը և կեցության ծախսերը հոգալու համար: «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնությունը և Scholae Mundi Armenia հիմնադրամը նպատակ ունեն կրթաթոշակը տրամադրել մինչև 2023թ.:
Scholae Mundi Armenia հիմնադրամը շարունակում է աջակցել «Ավրորա» երախտագիտության նախագծերին, որոնք մարդասիրական և կրթական ձեռնարկումներ են՝ օգնելու Մերձավոր Արևելքի երկրների երեխաներին, փախստականներին և խոցելի խմբերին։ Տրամադրելով ուսման հնարավորություններ և կրթաթոշակներ, ինչպես նաև դրամաշնորհներ հատկացնելով մարդասիրական նախագծերին և բարձրացնելով հանրային իրազեկվածությունը մարդասիրական ջանքերի վերաբերյալ՝ Հայոց ցեղասպանությունը վերապրողների ժառանգները ցանկանում են իրենց երախտագիտությունը հայտնել՝ ի հիշատակ այն մարդկանց, որոնք ժամանակին օգնել են ցեղասպանությունից տուժածներին: «Ավրորա» երախտագիտության նախագծերի կրթաթոշակների ընդհանուր ֆոնդը մոտ 7 միլիոն դոլար է։
«Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնությունը գործով արտահայտված երախտագիտություն է: Այն նպատակ ունի ութ տարի շարունակ (2015-2023թթ.՝ ի հիշատակ ութ տարի տևած Հայոց ցեղասպանության՝1915-1923թթ.) աջակցել մարդկանց, ովքեր վտանգելով իրենց կյանքը` կնպաստեն այնպիսի նախագծերի իրագործմանը, որոնք կբարելավեն առավել կարիքավոր և աղքատ մարդկանց կյանքը: Սա իրագործվում է նախաձեռնության տարբեր ծրագրերի օգնությամբ՝ «Ավրորա» մրցանակ, Aurora Dialogues քննարկումների շարք, «Ավրորա» մարդասիրության ցուցիչը, Երախտագիտության նախագծեր և 100 LIVES ծրագիր: «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնությունը Վարդան Գրեգորյանի, Նուբար Աֆեյանի և Ռուբեն Վարդանյանի մարդասիրական ձեռնարկումն է, որոնց արդեն երկրորդ տարում միացել են մի քանի տասնյակ նվիրատուներ և գործընկերներ: Նախաձեռնությունն իր շուրջ է հրավիրում բոլորին, ովքեր ողջունում են նվիրվածությունը մեր համընդհանուր մարդկայնությանը:
«Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնությունը ներկայացված է երեք կազմակերպությունների կողմից՝ Aurora Humanitarian Initiative հիմնադրամ (Նյու Յորք, ԱՄՆ), 100 Lives հիմնադրամ (Ժնև, Շվեյցարիա) և IDeA հիմնադրամ (Երևան Հայաստան):
Հայաստանի ամերիկյան համալսարանը մասնավոր, անկախ համալսարան է, որը գտնվում է Երևանում: Հիմնադրված 1991թ.՝ համալսարանը Կալիֆորնիայի համալսարանի համագործակից է: Հայաստանի ամերիկյան համալսարանն ուսուցման, հետազոտության և հանրային ծառայությունների միջոցով ծառայում է Հայաստանին և տարածաշրջանին՝ ապահովելով բարձրորակ կրթություն՝ մագիստրոսկան և բակալավրիատի ծրագրերով: Այն խրախուսում է հանրային ակտիվ մասնակցությունը և նպաստում է ժողովրդավարական արժեքների զարգացմանը:

17 Март 2017 - 07:55 AMT
Гуманитарная инициатива «Аврора» и фонд Scholae Mundi Armenia будут выделять студентам из Сирии, Ирака, Ливана, Иордании и Египта образовательные гранты на обучение в Американском университете Армении (АУА). Стипендиальный фонд в размере 1 млн долларов был создан в рамках проектов благодарности «Аврора».
Чтобы получить грант, студенту нужно быть гражданином одной из вышеперечисленных стран и поступить на обучение по следующим программам: бакалавриат – информатика и вычислительная техника, технические науки, анализ и обработка данных (начиная с 2018 года); магистратура – общественное здравоохранение, технология производства и управление системами, информатика и вычислительная техника, экономика, стратегический менеджмент, политология и международные отношения, преподавание английского языка как иностранного.
«У Армении есть потенциал, чтобы стать образовательным центром мирового уровня, и потому мы поощряем интерес ближневосточной молодежи, которая хотела бы приехать сюда учиться. Благодаря этим грантам у талантливой молодежи, прямо или косвенно пострадавшей от вооруженных конфликтов в регионе, появятся новые возможности. Мы уверены, что проект не только изменит жизни молодых людей, которые приедут в эту страну и смогут насладиться ее гостеприимством, но и пойдёт на пользу всему сообществу АУА, ведь новые, хорошо мотивированные студенты в будущем станут послами Армении и армянской культуры. Гуманитарная инициатива «Аврора», таким образом, не просто выделяет гранты конкретным студентам, но и выражает благодарность тем нациям, которые первыми предоставили убежище пострадавшим от Геноцида армян и протянули им руку помощи», – заявила Вероника Зонабенд, соучредитель фонда Scholae Mundi Armenia и основанного вместе с супругом Рубеном Варданяном семейного фонда RVVZ, который помог создать Гуманитарную инициативу «Аврора» и Проекты благодарности «Аврора».
«Американский университет Армении бесконечно благодарен создателям Гуманитарной инициативы «Аврора», особенно Рубену Варданяну и Веронике Зонабенд, чья безграничная щедрость не только подарит новый шанс студентам из стран, принимавших армян во время Геноцида, но и позволит АУА помочь этим учащимся. Их присутствие сделает наш университет еще более многонациональным и обогатит жизни всех студентов. Мы гордимся возможностью стать частью этой инициативы и выразить с помощью наших образовательных программ благодарность потомкам людей, спасавших армян в самые трагические дни нашей истории», – отметил доктор Армен Тер-Кюрегян, президент Американского университета Армении.
При условии хорошей успеваемости в течение всего времени обучения в АУА студенты будут получать стипендию, которая покроет стоимость переезда в Армению, проживания и, собственно, образования. Гуманитарная инициатива «Аврора» и фонд Scholae Mundi Armenia планируют выделять гранты до 2023 года.
Фонд Scholae Mundi Armenia продолжает поддерживать Стипендиальную программу благодарности «Аврора», которая запускает гуманитарные и образовательные инициативы, направленные на помощь детям, беженцам и другим людям из группы риска, проживающим на Ближнем Востоке. От лица всех выживших во время Геноцида армян и в знак признательности их спасителям, потомки уцелевших воплощают свою благодарность в действие, помогая образовательным начинаниям и выделяя стипендии и гранты гуманитарным проектам, а также рассказывая всему миру о гуманитарном движении. Общая стоимость программ Проектов благодарности «Аврора» оценивается в 7 млн долларов.
Гуманитарная инициатива «Аврора», созданная от лица всех выживших во время Геноцида армян и в знак благодарности их спасителям, стремится дать современным героям возможность и дальше помогать тем, кто остро нуждается в гуманитарной помощи, продолжая тем самым глобальную эстафету добра. Гуманитарная инициатива «Аврора» – это благодарность, воплощенная в действии. Инициатива рассчитана на восемь лет (с 2015 по 2023 год, в память о Геноциде армян 1915-1923 годов). Она будет поддерживать и продвигать проекты, создатели которых с риском для себя спасают самых уязвимых членов нашего общества. Этот замысел будет реализован через программы Гуманитарной инициативы «Аврора»: премию «Аврора», Диалоги «Аврора», Гуманитарный индекс «Аврора», Проекты благодарности и инициативу 100 LIVES. Гуманитарная инициатива «Аврора» — филантропический проект Вартана Грегоряна, Нубара Афеяна и Рубена Варданяна. Инициатива существует второй год и уже привлекла десятки новых доноров и партнеров. «Аврора» рада каждому, кто разделяет нашу преданность человечеству.