Հայաստանը, նախկին ԽՍՀՄ Սիլիկոնյան հովիտը, դարձել է սկսնակ ընկերությունների ծաղկուն կենտրոն՝ համընդհանուր ճանաչում ստանալով: Այդ մասին ասվում է ucraft.com-ի հիմնադիր, կայքերի մշակող Գև Բալյանի The Next Web-ում հրապարակված հոդվածում:
«Հայաստանը ժամանակին ՏՏ նորարարությունների կենտրոնն էր ԽՍՀՄ-ում: Պատմական բուռն իրադարձությունների պատճառով երկրի տնտեսությունը փլուզվեց, սակայն կովկասյան այդ հանրապետության գործերը կարծես կարգավորվում են: Բարձր որակավորում ունեցող, հետխորհրդային ինժեներային կադրերն ու սփյուռքը, կառավարության նոր նախաձեռնությունների հետ մեկտեղ, նպաստում են ՏՏ ոլորտի նոր զարգացմանը Հայաստանում»,-գրել է Բալյանը:
ՀՀ տեխնոլոգիական ինդուստրիան տարեկան 20% աճ է արձանագրում: ՏՏ ոլորտի 400 հայաստանյան ընկերություններից մի մասի ամենամյա եկամուտը հասնում է $475 մլն, իսկ 2018-ին, ըստ գնահատականների, այդ ոլորտը գերակա է լինելու երկրի տնտեսության մեջ:
Հոդվածում հեղինակը պատմում է մի շարք հաջողակ սկսնակ ընկերությունների մասին: Դրանց թվում է նաև բուքմեքերային, այդ թվում նաև առցանց, գործունեության բետինգային լուծումներ, ինչպես նաև առցանց կազինոների համար ապրանքներ և ծառայություններ մշակող BetConstruct ընկերությունը, որը հիմնվել է 2003-ին Երևանում: Այսօրվա դրությամբ ընկերությունը գրասենյակներ ունի ամբողջ աշխարհում և գործակցում է ավելի քան 140 գործընկերոջ հետ՝ հնարավորութուն տալով նրանց ապահովել իրենց խաղացողներին բուքմեքերային և խաղային բիզնեսի նորագույն պրոդուկտներով:
Հոդվածում անդրադարձ կա նաև Երևանում գործող հայկական Triada Studio ընկերությանը, որը մեծ ճանաչում ստացած Shadowmatic գլուխկոտրուկ խաղի մշակողն է: Խաղն, ինչպես հայտնի է, արժանացել է Apple Design Awards-ի, ինչպես նաև բազում այլ միջազգային մրցանակների: Triada Studio-ն հիմնավել է 1993-ին որպես համակարգչային գրաֆիկայի և անիմացիայի ստուդիա: Ընկերության հիմնադիրն է Արա Աղամյանը:
Հեղինակը չի շրջանցել նաև ամենահայտնի և հաջողակ հայկական հավելվածներից մեկը՝ PicsArt-ը: 5 տարի առաջ գործարկված լուսանկարների խմբագիրը $45 մլն ընդհանուր առմամաբ մլն վենչուրային ներդրում է ներգրավել: Սկսնակ ընկերության գլխավոր տնօրենը Հովհաննես Ավոյանն է: Ընկերությունը 200 աշխատակից ունի Հայաստանում և ևս 25 աշխատակից ընկերության Սան Ֆրանցիսկոյի կենտրոնակայանում: 2015-ին հավելվածը ներառվել է Forbes ամսագրի «2015-ի ամենահաջողակ սկսնակ ընկերությունները» վարկանիշում:
Հոդվածում ասվում է նաև Թումո նորարար տեխնոլոգիաների կենտրոնի մասին, որը բացվել է Երևանում 2011-ի օգոստոսին Սեմ և Սիլվա Սիմոնյանների նախաձեռնությամբ Սիմոյան կրթական հիմնադրամի կողմից: Կենտրոնի նպատակն է ՏՏ ոլորտի հմտություններ տալ 12-18 տարեկան երիտասարդներին, նրանց ծանոթացնել նորարար տեխնոլոգիաների հետ: Նշվում է, որ կենտրոնը նաև հնարավորություն է տալիս խորացնելու ուսուցումը: Ստեղծման պահից մինչ օրս կենտրոնում ավելի քան 10.000 մարդ է սովորել: Այժմ Թումոյի բաժանմունքներ են գործում Դիլիջանում, Գյումրիում, Ստեփանակերտում: Նախատեսվում է նմանատիպ կենտրոններ բացել նաև Հայաստանի այլ մարզերում:
Տեխնիկական աշխարհում ազդեցություն ունեցող մարդիկ ջանքեր են գործադրում ՀՀ և ԱՄՆ միջև կապերի ամրապնդման ուղղությամբ: 2016-ի մարտին Triada Studio-ի ղեկավար Աղամյանը նամակ էր գրել ԱՄՆ նախկին նախագահ Բարաք Օբամային՝ պարզաբանելով տեխնիկական ընկերակցության դերը հայ-ամերիկյան տնտեսական համագործակցության զարգացման գործում: Նա նախագահի ուշադրությունը հրավիրել է կրկնակի հարկման խնդրի վրա, որը վանում է օտարերկրացի ներդրողներին և սահմանափակում է ձեռնարկությունների աճը Հայաստանում:
Shadowmatic-ը միակ ստարտափը չէ, որը մատնանշում է այդ խնդիրը: PicsArt-ը, Microsoft-ը, FedEX-ը, NASDAQ-ը, Marriott-ը, Grant Thornton-ը ևս կողմ են արտահայտվել ավելի լայն տնտեսական հարաբերություններին, ինչը կնպաստի աճի հնարավորությանը երկրի ներսում:
Հայաստանում գործող ՏՏ ոլորտի մեծ ընկերություններից շատերը, ինչպես, օրինակ, Microsoft-ը, Google-ը և Oracle-ը, կենտրոնակայաններ ունեն երկրում ծրագրավորողների թիմերով: Հարկ է հիշատակել նաև այնպիսի հսկաների, ինչպիսիք են Intel-ը, Synopsys-ը, D-Link-ը և VMWare-ը, որոնք նույնպես ներկայացուցչություններ ունեն երկրում:
Երևանում 2 ազատ տնտեսական գոտի կա՝ «Ալյանսը» և «Մերիդիանը», որտեղ որոշակի պահանջների համապատասխան սկսնակ ձեռնարկությունները կարող են աշխատել առանց ԱԱՀ, շահութահարկի, գույքահարկի, ինչպես նաև առանց մաքսատուրք վճարելու:
Սիլիկոնյան հովիտն ամենամեծ ու նշանակալի տեխնիկական կլաստերն է աշխարհում: Սիլիկոնյան հովտում են գտնվում Facebook-ի, Google-ի, Amazon-ի, Apple-ի և ՏՏ ոլորտի հարյուրավոր այլ ընկերությունների գլխամասերը:

Armenia, the Silicon Valley of the former Soviet Union, has morphed into a thriving tech startup hub, attracting global recognition, Gev Balyan, the founder of ucraft.com, a fast and easy website builder, said in an article on The Next Web.
"Armenia was once the center of IT innovation for the USSR. A turbulent history has stifled the economy, but things are starting to look up for the Caucasus republic. A highly-skilled, post-soviet engineering workforce and a Diaspora of advocates, combined with new government initiatives, are igniting renewed growth in Armenia’s IT sector," Balyan says.
The Armenian tech industry is growing at an annual rate of 20 percent. Annual tech revenues from some 400 IT companies make up $475 million and by 2018, it is estimated this industry will be the dominant sector driving new wealth for the economy.
Online gaming and sports betting software company BetConstruct launched in Yerevan in 2003 and today has offices worldwide.
BetConstruct’s founder and CEO Vahe Baloulian said, “When we launched, the technology sector in Armenia consisted mainly of software houses serving the nascent industries and the government and some offshoots of foreign technology companies, looking for more affordable resources. The successes of these prompted local entrepreneurs to set up development firms that would attract outsourced work.”
Many of the largest IT companies operating in Armenia, such as Microsoft, Google and Oracle, are internationally headquartered with development teams based in the country.
Tech giants like, Intel, Synopsys, D-Link and “virtualization giant” VMWare have also joined the global names mentioned above.
Recent legislation has made founding, operating and growing a tech startup in Armenia much simpler. After lobbying from the Union of Information Technology Enterprises (UITE), Armenian headquartered startups, tech centers, incubators and accelerations with fewer than 30 employees, now benefit from tax privileges.
The Armenian capital city of Yerevan is also home to two free economic zones (FEZ) where businesses that meet certain startup requirements can operate without paying VAT, profit, property and income tax, also escaping export customs duty charges. One of these is found in the area of the RAO Mars Closed Joint-Stock Company and Yerevan Research Institute of Mathematical Machines, and is designed to enable, manufacture and export of new technologies.
Yerevan-based Triada Studio is the creator of puzzle app Shadowmatic, the winner of the prestigious Apple Design Award and App Store Best of 2015. Triada Studio launched in 1993 as a computer graphics and animation studio. Cofounder and CEO Ara Aghamyan described the “huge intellectual potential” in Armenia.
Aghamyan claims the biggest challenge that the Armenian tech-scene faces today is the exodus of talent, as a large number of startups end up moving to the U.S. to raise capital and reach greater audiences. “We can only overcome this by creating an ecosystem that will not only make people stay in the country, but also attract great minds from all over the world,” he told me.
In April, photo-editing app PicsArt raised an additional $20M in VC, bringing its total funding to $45M and enabling the Armenia-born startup to grow its presence in China and Japan. In 2015, PicsArt’s CEO Hovhannes Avoyan relocated to join the company’s Chief Revenue Officer in San Francisco, helping to further solidify PicsArt’s recognition in the U.S. tech scene. PicsArt was later that year included on Forbes’s list of ”Hottest Startups of 2015”.
Influencers in the tech world are making efforts to strengthen ties between Armenia and the US. In March Triada Studios’ Aghamyan wrote to President Obama explaining the tech community’s role in developing US-Armenian commerce. He drew attention to the issue of double taxation that deters foreign investment and restricts growth for businesses that are based in Armenia.
Shadowmatic is not the first to take a stand. PicsArt, Microsoft, FedEX, NASDAQ, Marriott, Grant Thornton and more have all gone on record in support of better economic relations to empower growth within the country.
Co-founder of Inet Technologies, Sam Simonian and his wife Sylva founded TUMO Center for Creative Technologies; a free digital learning center in Yerevan, that provides classes for around 5,000 12-18 year olds working with new technologies.
"As with any emerging industry Armenia’s startup scene struggles with limited cash flow and a need to respond quickly to changing tech. New businesses such as Armenia’s first virtual networking and startup accelerator, HIVE and the country’s first technology-focused VC firm, Granatus Ventures, help startups to get off the ground. However, in order to compete on a larger-scale, these businesses need to attract larger audiences and global investment," the article says.
"But the wheels are in motion, today it is far easier than ever before. As more business leaders draw attention to both the barriers that Armenia faces, but also the potential of this emerging industry, we can expect continued growth from this ancient center of innovation."