Հայաստանի լողորդները 2018-ին Բուենոս Այրեսում կայանալիք պատանեկան ամառային օլիմպիական խաղերի մասնակցության 2 վարկանիշ ձեռք բերելու իրական հնարավորություններ ունեն:
Հայաստանի լողի դաշնության գլխավոր քարտուղար Ռաֆայել Վասիլյանը հայտնել է, որ արդեն այսօր երկու հայ լողորդ օլիմպիական վարկանիշին իրականորեն հավակնելու արդյունքներ են ցույց տալիս, տեղեկացնում է ՀՀ Ազգային օլիմպիական կոմիտեն:
«Չեմ ցանկանում առաջ անցնել, բայց այսօրվա արդյունքները հույս են ներշնչում, որ Բուենոս Այրեսում մենք երկու մարզիկ կունենանք:
Պատանեկան օլիմպիական խաղերի ընտրական մրցաշար լինելու է 2017-ի օգոստոսին` Ինդիանապոլիսում կայանալիք պատանիների (մինչև 18 տարեկան) և աղջիկների (մինչև 17 տարեկան) աշխարհի առաջնությունը:
Լողորդները ևս մեկ հնարավորություն կստանան ամառային պատանեկան եվրոպական օլիմպիական փառատոնում՝ հուլիսի 23-30-ը Հունգարիայի Դյոր քաղաքում»,- ասել է դաշնության գլխավոր քարտուղարը:
Ապրիլի 27-29-ը կանցկացվի Հայաստանի լողի առաջնությունը, որի արդյունքներով կկազմավորվի միջազգային կարևոր մրցաշարերին մասնակցող հավաքականի կազմը: Օգոստոսի վերջին Ինդիանապոլիսում (ԱՄՆ) կկայանա պատանիների (մինչև 18 տարեկան) և աղջիկների (մինչև 17 տարեկան) աշխարհի առաջնությունը:

20 Март 2017 - 07:33 AMT
Армянские пловцы имеют реальные шансы завоевать два рейтинга для участия в летних юношеских Олимпийских играх 2018 года в Буэнос-Айресе. Об этом заявил генеральный секретарь Федерации плавания Армении Рафаел Василян.
По его словам, два армянских пловца уже сейчас показывают результаты, позволяющие реально претендовать на олимпийский рейтинг, пишет пресс-служба НОК РА.
«Не хочу забегать вперед, но нынешние результаты позволяют нам надеяться, что в Буэнос-Айресе у нас будет два спортсмена.
Отборочным турниром к юношеским Олимпийским играм станет чемпионат мира среди юношей (до 18 лет) и девушек (до 17 лет) в Индианаполисе в августе этого года. Еще один шанс пловцы получат на летнем европейском юношеском Олимпийском фестивале, который пройдет в венгерском городе Дьер с 23 по 30 июля», – сообщил генеральный секретарь федерации.
27-29 апреля пройдет первенство Армении по плаванию, по итогам которого будет определен состав сборной для участия в международных соревнованиях. В августе 2017 года в Индианаполисе (США) будет проходить чемпионат мира среди юниоров (до 18 лет) и девушек (до 17).