155 երկրի թվում Հայաստանը երջանկության վարկանիշում զբաղեցրել է 121-րդ հորիզոնականը: Վարկանիշը հրապարակվել է մարտի 20-ին և կոչ է անում երկրներին «սոցիալական վստահություն ձևավորել և հավասարություն հաստատել ավելի բարեկեցիկ դարձնելու համար սեփական քաղաքացիների կյանքը»:
Վարկանիշը նվիրված է Երջանկության համաշխարհային օրվան և հրապարակվել է ՄԱԿ Sustainable Development Solutions Network (SDSN) նախաձեռնության շրջանակում:
Վրաստանը վարկանիշում 125-րդն է, իսկ Թուրքիան, Ադրբեջանը և Իրանը համապատասխանաբար 69-րդ, 85-րդ և 108-րդ տեղերում են:
Նորվեգիան առաջ է անցել Դանիայից, որը տարիներ շարունակ առաջին հորիզոնականում էր հայտնվում: Նորվեգիային հաջորդում են Դանիան, Իսլանդիան և Շվեյցարիան: Այդ երկրների առաջատարությունը պայմանավորված է հոգածության, ազատության, ազնվության, առողջության, եկամուտների և լավ կառավարման մակարդակով, ասվում է զեկույցում:
Ամենաերջանիկ տասնյակում են նաև Ֆինլանդիան, Նիդերլանդները, Կանադան, Նոր Զելանդիան, Ավստրալիան և Շվեդիան:
ԱՄՆ-ն 14-րդ հորիզոնականում է, ՌԴ-ն՝ 49-րդ: Վարկանիշի վերջին տասնյակում են Հաիթին, Եմենը, Հարավային Սուդանը, Լիբերիան, Գվինեան, Տոգոն, Ռուանդան, Սիրիան, Տանզանիան, Բուրունդին և Կենտրոնական Աֆրիկյան Հանրապետությունը:
Վարկանիշը հիմնված է 6 գործոնի վրա՝ մեկ շնչին բաժին ընկնող ՀՆԱ չափով, կյանքի ակնկալվող տևողությամբ, սոցիալական աջակցությամբ ծանր ժամանակներին, վեհությամբ, ազատությամբ և վստահությամբ, որը, մասնավորապես, ենթադրում է կաշառակերության բացակայություն բիզնեսում և կառավարությունում:

Армения заняла 121-е место из 155 стран в мировом рейтинге счастья, который был опубликован 20 марта и призывает страны « построить социальное доверие и равенство для улучшения благосостояния своих граждан».
Рейтинг приурочен ко Всемирному дню счастья и опубликован в рамках глобальной инициативы ООН Sustainable Development Solutions Network (SDSN).
Грузия заняла в рейтинге 125-е место, а Турция, Азербайджан и Иран 69-е, 85-е и 108-е места соответственно.
Норвегия обошла Данию, многие годы удерживающую первое место в рейтинге. Далее следуют Дания, Исландия и Швейцария. Лидерство этих стран обусловлено уровнем заботы, свободы, благородства, честности, здоровья, дохода и хорошего управления, говорится в отчете. В десятку самых счастливых стран вошли также Финляндия, Нидерланды, Канада, Новая Зеландия, Австралия и Швеция.
США заняли 14-е место, Россия – 49-е. В последнюю десятку рейтинга вошли Гаити, Йемен, Южный Судан, Либерия, Гвинея, Того, Руанда, Сирия, Танзания, Бурунди и Центральноафриканская Республика.
Рейтинг основан на шести факторах – ВВП на душу населения, ожидаемая продолжительность жизни, социальная поддержка в трудные времена, благородство, свобода и доверие, которое подразумевает, в частности, отсутствие коррупции в бизнесе и правительстве.