ՀՀ-ում Դաունի ախտանիշով դեպքերն ավելի հաճախակի են դարձել ախտորոշման բարելավման հաշվին: Այդ մասին մարտի 21-ին հայտարարել է Բժշկական գենետիկայի և առողջության առաջնային պահպանման կենտրոի բժիշկ, գենետիկ Գոհար Շահսուվարյանը:
«Դաունի ախտանիշն անկախ պետության զարգացման մակարդակից տարածված է աշխարհում՝ միջինը 1 դեպք է գրանցվում 600-800-ի միջև: Չնայած Դաունի ախտանիշով մարդկանց աճին, աշխահում այդ ախտորոշմամբ երեխաների ծննդի կրճատման միտում է նկատվում»,-ասել է Շահսուվարյանը:
Նա հավելել է, որ Դաունի ախտանիշի ախտորոշմամբ դեպքերի աճը բացատրվում է նրանով, որ կանայք սկսել են ավելի հաճած երեխա ունենալ ավելի մեծ տարիքում, դրան է նպաստում նաև օժանդակ տեխնոլոգիաների կիրառումը՝ արհեստական բեղմնավորումը, և այլ, գրում է «Նովոստի-Արմենիան»:
«Պտղի մոտ Դաունի ախտանիշի գրանցման հիմնական պատճառը մոր տարիքն է: Ինչ վերաբերում է այդ ախտանիշով ծնվող երեխաների թվի նվազմանը, ապա դա կապված է այն հանգամանքի հետ, որ ախտանիշն արդեն կարելի է ֆիքսել նախածննդյան շրջանում», -հավելել է բժիշկը:
Նա նշել է, որ մինչև 25 տարեկան կանանց մոտ Դաունի ախտանիշով ծնվող երեխաների հավանականությունը 1:1400 է, մինչև 30 տարեկան կանանց համար՝ 1:1000, իսկ 40-ն անց կանանց մոտ՝ 1:19-ին:
«Դեպքերի 10%-ում նշանակություն ունի նաև հոր տարիքը: Վերջին տարիներին նաև ուշադրություն է դարձվում մայրական գծով տատիկին: Այսինքն, երեխայի մոտ Դաունի ախտանիշի զարգացման հավանականությունը կախում ունի նաև այն հանգամնքից, թե որ տարիքում է տատիկը ծննդաբերել պտղի մորը», -ասել է Շահսուվարյանը:
Մոլեկուլյար գենետիկայի լաբորատորիայի ղեկավար Սուսաննա Միդյանն իր հերթին ասել է, որ լաբորատորիայում ամեն տարի Դաունի ախտանիշի 20-25 դեպք է գրանցվում: «Սակայն, դա միայն մեր լաբորատորիայի տվյալներն են: Ցուցանիշը համապատասխանում է աշխարհի ցուցանիշներին»,-ասել է Միդյանը:
Մարտի 21-ին նշվում է Դաունի ախտանիշով մարդկանց միջազգային օրը: Այն նշվում է 2005-ից սկսած: Ամսաթիվը պատահաբար չի ընդունվել՝ դա Դաունի ախտանիշի խորհրդանիշն է, քանի որ հիվանդույթունն ախտորոշվում է ըստ 21-րդ քրոմոսոմի առկայության 3 պատճենով: Փոխակերպելով «օրացույցի լեզվին», ստացել են երրորդ ամսվա 21-ը:

21 Март 2017 - 12:06 AMT
Случаи синдрома Дауна в Армении участились за счет улучшения диагностики. Об этом сообщила 21 марта врач-генетик Центра медицинской генетики и первичной охраны здоровья Гоар Шахсуварян.
«Синдром Дауна независимо от уровня развития государства встречается в мире, в среднем, в одном случае из 600-800. Несмотря на повышение числа людей с синдромом Дауна, в мире наблюдается тенденция сокращения количества детей, рожденных с этим диагнозом», – отметила в ходе пресс-конференции Шахсуварян.
Она добавила, что повышение случаев диагностики синдрома Дауна в основном связывают с тем, что женщины стали чаще рожать в позднем возрасте, чему способствует применение вспомогательных технологий (искусственное оплодотворение и т.д.), пишет «Новости-Армения».
«Основной причиной синдрома Дауна у плода является возраст матери. Что касается сокращения числа рожденных с синдромом детей, то это связано с улучшением предродовой диагностики», – добавила врач.
Она отметила, что у женщин в возрасте до 25 лет вероятность рождения ребенка с синдромом Дауна составляет 1:1400, для женщин до 30 лет – 1:1000, а у женщин старше 49 лет – 1:19.
«В 10% случаях значение также имеет возраст отца. В последние годы также уделяется внимание бабушке по материнской части. То есть от того, в каком возрасте у бабушки родилась мать, зависит вероятность развития синдрома Дауна у ребенка», – сказала Шахсуварян.
В свою очередь руководитель лаборатории молекулярной генетики Сусанна Мидян добавила, что в лаборатории ежегодно регистрируется около 20-25 случаев синдрома Дауна.
«Тем не менее, эти цифры не свидетельствуют ни о чем, так как это показатели, зарегистрированные лишь в нашей лаборатории. Данный показатель созвучен с показателями, существующими во всем мире», – подчеркнула Мидян.
21 марта отмечается Международный день человека с синдромом Дауна (World Down Syndrome Day). Эта дата вошла в календарь в 2005 году. Инициатива принадлежала участникам VI симпозиума, посвященного этой теме.
Сама же дата 21 марта была выбрана не случайно — это символическое обозначение самого синдрома Дауна, причиной которого является трисомия одной из хромосом: у человека, страдающего этим заболеванием, 21-я хромосома наличествует в трех копиях. В переводе на «язык календаря» получилось 21-е число третьего месяца.