ՀՀ գլխավոր դատախազությունում ստեղծված աշխատանքային խումբը մարտի 21-ի դրությամբ ուսումնասիրել է ապրիլի 2-ին կայանալիք Ազգային ժողովի ընտրությունների նախապատրաստման փուլում տեղի ունեցած առերևույթ ընտրական իրավախախտումների վերաբերյալ 173 հրապարակում, ՀՀ ոստիկանությունում ստացված մեկ անանուն և ՀՀ գլխավոր դատախազության թեժ գծով ստացված 2 ահազանգ:
Ուսումնասիրված 176 հաղորդումից 38-ը պարունակել է առերևույթ ընտրական բնույթի հանցագործության վերաբերյալ տեղեկատվություն:
Նշված 38 հաղորդումն ուղարկվել է ՀՀ ոստիկանության համապատասխան տարածքային բաժիններ՝ դրանցում նշված տեղեկությունները ստուգելու նպատակով, որոնցից 35-ով ստուգմամբ դրանցում նշված փաստերը հերքվել կամ չեն հաստատվել, իսկ մյուսներով ստուգողական գործողությունները շարունակվում են:

Рабочая группа при Генпрокуратуре по положению на 21 марта рассмотрела 176 сообщений об избирательных правонарушениях на подготовительном этапе к парламентским выборам. Об этом сообщает пресс-служба ведомства.
Отмечается, что были проанализированы, в частности, 173 публикации, одно анонимное заявление в полицию и два сигнала на «горячую линию» Генпрокуратуры.
Из рассмотренных 176 заявлений 38 содержали информацию об избирательных правонарушениях.
Данные 38 заявлений направлены в соответствующие подразделения полиции для проверки указанных в них сведений. По итогам проверок в 35 из них описанные факты были опровергнуты или не подтвердились, а по остальным работы пока продолжаются.
Читайте также:В состав миссии наблюдателей от СНГ на парламентских выборах в Армении вошел 171 человек