Հայաստանի էներգետիկ ենթակառուցվածքների և բնական պաշարների նախարարության և ԱՄԷ Ocean Holding ՍՊԸ միջև ստորագրվել է փոխըմբռնման հուշագիր։
Համագործակցությունը նպատակ ունի զարգացնելու Հայաստանում վերականգնվող էներգետիկայի ենթակառուցվածքները և Ocean Holding ընկերությանը մեր երկրում արևային էներգիայի նախագծերում ներդրումների հնարավորություն տալու։
ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի և Աբու Դաբի էﬕրության թագաժառանգ, ԱՄԷ Զինված ուժերի գլխավոր հրամանատարի տեղակալ Շեյխ Մոհամմեդ բին Զայեդ Ալ Նահյանի բարձր հովանավորությամբ՝ Հայաստանի զարգացման հիմնադրամը և Աբու Դաբիի Առևտրի պալատը մարտի 22-ին Արաբական Միացյալ Էմիրություններում կազմակերպել են «Հայաստան-Արաբական Միացյալ Էմիրություններ» ներդրումային համաժողովը:
Ocean Holding-ը նպատակ ունի 2017-ից սկսած Հայաստանում ներդնել 100 միլիոն ԱՄՆ դոլար՝ ֆոտովոլտային կայաններ կառուցելու և դրանք գործարկելու՝ օգտագործելով ոլորտի լավագույն հասանելի տեխնոլոգիաները։
Նախարարությունը կդյուրացնի Ocean Holding-ի գործունեությունը Հայաստանում և կտրամադրի արևային էներգետիկայի ոլորտի մասին տեղեկատվություն։ Ներդրումները տեղի կունենան մի քանի փուլով։

A memorandum of understanding was signed between Armenia's ministry of energy infrastructures and natural resources and Ocean Holding LLC in Abu Dhabi, UAE on Wednesday, March 22. The cooperation will seek to develop the renewable energy sector in Armenia and provide Ocean Holding an opportunity to make investments in solar energy projects.
Beginning this year, Ocean Holding intends to invest $100 million in solar photovoltaic power plants in Armenia and operate them using the most advanced technology currently available.
The ministry, in turns, aims to create favorable conditions for Ocean Holding. The investments will be carried out in several phases.
The deal was signed on the sidelines of the Armenia Investment Forum 2017 in Abu Dhabi, UAE, with Armenian president Serzh Sargsyan and Deputy Supreme Commander of the UAE Armed Forces Sheikh Mohammed bin Zayed bin Sultan Al-Nahyan also participating.