PAN-ը պատմում է, թե ինչ է արել Բաբայանն Արցախյան ազատամարտի տարիներին և դրանից հետո. մահափորձ ԼՂՀ նախագահի դեմ, 4.5 տարվա ազատազրկում, ներում, կուսակցության հիմնում ու գրեթե 10 տարվա բացակայություն:
Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության Պաշտպանության բանակի նախկին հրամանատար Սամվել Բաբայանը ծնվել է Ստեփանակերտում 1965 թվականին: Նա ԼՂՀ ազատագրական պայքարի ակտիվ մասնակիցներից է. 1992-1993 թթ. Ղարաբաղի զինված ջոկատների ղեկավարներից մեկն էր: Մասնակցել է Շուշիի ազատագրման գործողության մշակմանը և իրագործմանը: Այնուհետև՝ 1993 թ. նոյեմբերից մինչև 1999 թ. դեկտեմբերը, եղել է ԼՂՀ Պաշտպանության բանակի հրամանատար:
Հատկանշական է, որ 1994 թ. Բիշկեկի արձանագրության ՝ ԼՂՀ, Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև կնքված հրադադարի մասին եռակողմ համաձայնագրի տակ դրված է հենց Սամվել Բաբայանի ստորագրությունը:
1998-99 թվականներից, սակայն, սկսեցին խոսակցություններ շրջանառվել այն մասին, որ ԼՂՀ քաղաքական և ռազմական ղեկավարության հարաբերությունները, մեղմ ասած, լարված են: Արդյունքում 1999-ի դեկտեմբերին Բաբայանը հրաժարական տվեց:
3 ամիս անց՝ 2000-ի մարտի 22-ին, Ստեփանակերտում ԼՂՀ նախագահ Արկադի Ղուկասյանի դեմ մահափորձ իրականացվեց, որի հետևանքով վերջինս հրազենային վիրավորում ստացավ: Իրավապահ մարմինները հայտարարեցին, որ մահափորձի պատվիրատուն Սամվել Բաբայանն է:
2001 թ. փետրվարի 26-ին Սամվել Բաբայանի գործով մեղադրական վճիռ կայացվեց, որով նախատեսվում էր ունեցվածքի բռնագրավում և 14 տարի ազատազրկում: Բաբայանը նաև զրկվեց «Արցախի հերոս» կոչումից և «Ոսկե արծիվ» շքանշանից: 2004 թ. սեպտեմբերի 17-ին, սակայն, Արկադի Ղուկասյանը Սամվել Բաբայանին ներում շնորհելու մասին հրաման ստորագրեց:
2004-ին բանտից ազատվելուց հետո Բաբայանը ԼՂՀ-ից տեղափոխվեց ՀՀ, ստեղծեց «Դաշինք» կուսակցությունը, որն արդեն 2007-ին գործակցում էր Երևանի նախկին քաղաքապետ, ԵԿՄ նախկին փոխնախագահ Ալբերտ Բազեյանի «Ազգային վերածնունդ», ինչպես նաև՝ Ռամկավար ազատական կուսակցությունների հետ: Բաբայանը ծրագրել էր միավորել այս 3 կուսակցությունը, որպեսզի դրանց հենքի վրա նոր՝ ուժեղ կուսակցություն ձևավորվի: Դա ժամանակին համարվում էր Ռոբերտ Քոչարյանի նախագիծը:
Վերջին պահին, սակայն, ծրագիրը տապալվեց. Բաբայանն առանց որևէ բացատրության հանել էր իր թեկնածությունը: Ավելի ուշ հայտնի դարձավ, որ նա հայաստանյան բանկերից մեկում գրավ է դրել իր, Ալբերտ Բազեյանի և մի քանի այլ բարձրաստիճան պաշտոնյաների բնակարանները, վերցրել այդ գումարը և անհետացել: Տեղեկություններ կային, որ նա մեկնել է Մոսկվա:
Մինչև 2015-ի գարունը լեգենդար «Իժոյից»՝ նույն ինքը՝ Սամվել Բաբայանից, որին ԼՂՀ նախկին նախագահ Արկադի Ղուկասյանը 4.5 տարի փակված պահեց Շուշիի բանտում՝ իր դեմ մահափորձ իրականացնելու համար, հետո ներում շնորհեց, որևէ տեղեկություն չկար:
2015-ի մարտին սկսեցին լուրեր շրջանառվել, թե Սամվել Բաբայանը պատրաստվում է միջամտել մայիսի 3-ին Արցախում սպասվող խորհրդարանական ընտրություններին՝ աջակցելով Արցախյան «Ազգային վերածնունդ» ընդդիմադիր կուսակցությանը: Սակայն լուրերը չհաստատվեցին:
Ապրիլյան պատերազմից հետո՝ 2016-ի մայիսին, Բաբայանը հայտարարեց, որ ՌԴ-ից վերադարձել է Հայաստան և մեկնելու է Արցախ: Ստեփանակերտում նրան դիմավորեցին համակիրների հանրահավաքով ու երթով: ՌԴ-ում գտնվելը նա բացատրել էր անձնական պատճառներով:
Հաջորդ օրը ԼՂ ԱԺ ընդդիմադիր պատգամավոր Հայկ Խանումյանը, որը և կազմակերպել էր դիմավորման արարողությունը Ստեփանակերտի մուտքի մոտ, բռնի տարվել և ծեծի էր ենթարկվել:
Ղարաբաղում Բաբայանը մի քանի հարցազրույց տվեց, որոնք որոշների կողմից գնահատվեցին, որպես պարտվողական: Այնուհետև նա կրկին հասարակության տեսադաշտից դուրս էր:
2017-ին արդեն «Իժոն» հայտարարեց ՀՀ ԱԺ ընտրություններում «Օհանյան–Րաֆֆի–Օսկանյան» դաշինքին աջակցելու մասին: Դրան հաջորդեցին Ջրառատի դեպքերը, որոնցից հետո Բաբայանն ասել էր՝ «եթե այսպես շարունակվի, արյունահեղություն է լինելու»: Որոշ լրատվամիջոցներ սա որպես «Սասնա ծռեր-2»-ի նախազգուշացում էին ներկայացրել:
Այնուհետև՝ մարտի 22-ին, ՀՀ Ազգային անվտանգության ծառայությունը հայտնել է, որ մաքսանենգ եղանակով Հայաստանի Հանրապետություն «Իգլա» տեսակի զենիթա-հրթիռային համալիր տեղափոխելու փաստի առթիվ հարուցված քրեական գործի շրջանակներում ձերբակալված է 3 անձ, այդ թվում՝ ՀՀ քաղաքացի Սամվել Բաբայանը։

PAN will tell about Babayan’s activity during and after the Artsakh liberation war, attempt on the president’s life, 4,5 years of imprisonment, pardon and 10-year absence.
Lt. General Babayan, was born in Stepanakert in 1965. He was one of the fierce fighters of the Artsakh liberation war, heading a detachment in 1992-1993. He also assisted in developing Shushi liberation strategy and participated in the operation itself. From November 1993 to December 1999, he served as the commander of the Nagorno Karabakh Republic’s Defense Army, who put his signature to the 1994 ceasefire agreement between Nagorno Karabakh, Azerbaijan and Armenia in Bishkek.
A friction between the NKR political and military leadership resulted in Babayan’s resignation in 1999. Three months later, on March 22, 2000, NKR President Ghukassian was injured in an assassination attempt. Law enforcement bodies named Babayan behind the attack.
On February 26, the former army commander was found guilty and sentenced to 14 years in prison. He was stripped of the Hero of Artsakh title and Golden Eagle medal. However, on September 17, 2004, Ghukassian signed an order to pardon Babayan, who spent 4,5 years in Shushi jail.
Upon release, Babayan moved to Armenia and formed Dashink party that cooperated with National Renaissance party headed by former Yerevan mayor Albert Bazeyan and Ramkavar Azatakan party. Babayan planned to unify the three parties to create a new political force. However, the plan was not realized. It was later reported that Babayan mortgaged his own house, as well as the apartments belonging to Bazeyan and a number of other officials in one of Armenian banks and disappeared with the money. Rumor had it that he fled to Moscow.
No one heard of Babayan till the spring of 2015, when news spread about his intention to join the Artsakh parliamentary election campaign by assisting the republic’s opposition National Renaissance party. However, the information didn’t prove true.
After the 2016 April war, Babayan finally showed up, explaining his stay in Russia by personal reasons. He declared that he returned to Armenia and is going to Artsakh. In Stepanakert, he was met by a rally of supporters. On the next day, opposition MP Hayk Khanumyan, who organized the welcome ceremony at the entrance to Stepanakert, was beaten.
When in Artsakh, Babayan gave a number of interviews, which were rated by some as defeatist. After that he disappeared again.
In 2017, he announced support to the Ohanyan-Raffi-Oskanian bloc. After the armed incident in Jrarat village of Armavir province on March 14 that involved representatives of the ruling Republican Party of Armenia and the ORO, Babayan said “bloodshed might follow.” Some media outlets described this declaration as Sasna Tsrer-2 warning.
On March 22, the Armenian National Security Service announced about the frustrated attempt to smuggle man-portable IGLA surface-to-air missile system into the country and the arrest of 3 people, including Babayan, who, according to the investigators, negotiated the purchase and transportation of the system components.