ՀՀ կառավարությունը միջազգային ճանաչում ունեցող ռեժիսոր և սցենարիտ Դևիդ Մաքքենզիից ստացել է Հայաստանում կինոյի դպրոց հիմնելու վերաբերյալ առաջարկություն: Այս մասին Գործադիրի մարտի 23-ի նիստում հայտարարել է վարչապետ Կարեն Կարապետյանը։
«Ըստ այդ առաջարկության՝ համապատասխան դպրոցը հանդես կգա որպես Լոս Անջելեսի կինոյի դպրոցի գործընկեր, նախատեսվում է մինչև $5 մլն ներդրում», – ասել է վարչապետը, գրում է Aysor.am-ը։
Նա ՀՀ մշակույթի նախարարին հանձնարարել է երկշաբաթյա ժամկետում ուսումնասիրել առաջարկությունը և պատասխանել։

The government has received a proposal by Scottish film director and screenwriter David Mackenzie to open a school of cinematography in Armenia, prime minister Karen Karapetyan said on Thursday, March 23.
"According to the proposal, the institution will be a partner of Los Angeles Film School, set to attract investments worth some $5 million," Aysor.am cited Karapetyan as saying.
The minister of culture was instructed to review the proposal within two weeks and submit a response.
Mackenzie is the co-founder of the Glasgow-based production company Sigma Films. He has made nine feature films including Young Adam (2003), Hallam Foe (2007), Perfect Sense (2011) and Starred Up (2013).