«Եվրատեսիլ» երգի մրցույթը, որն այս տարի անկացվելու է Ուկրաինայում, ռուսական ոչ մի հեռուստաալիք չի հեռարձակի: Այդ մասին հայտնել է «Ռոսիա 24» հեռուստաալիքը:
«2017-ին Ռուսաստանից ոչ ոք մրցույթի չի մեկնում, ուստի ՌԴ դաշնային հեռուստաալիքներից ոչ մեկը չի հեռարձակելու մրցույթը»,-ասել է հաղորդավարը:
Ավելի վաղ հայտնի դարձավ, որ Ուկրաինայի Անվտանգության ծառայությունն արգելել է երգչուհի Յուլիա Սամոյլովայի մուտքը երկիր 3 տարով: Որոշումը կայացվել է երգչուհու կողմից Ղրիմ այցելության պատճառով, որով նա «խախտել է Ուկրաինայի օրենսդրությունը»: ՌԴ ԱԳՆ-ում Կիևի որոշումը քաղաքական են անվանել և նշել են, որ այն հաշվի չի առնում հասարակ հանդիսատեսի կարծիքը: Սամոյլովան ՌԴ-ն կներկայացնի 2018-ի «Եվրատեսիլում»:
Մարտի 22-ին հայտնի դարձավ, որ Կիևում հայտարարել են, որ եթե «Եվրատեսիլի» Հայաստանը ներկայացնող մասնակիցը եղել է Ղրիմում, նրա մասով «առանձին որոշում» կկայացվի: Այդ մասին հայտարարել է Ուկրաինայի ՆԳՆ ղեկավարի խորհրդական Անտոն Գերաշչենկոն: Նա հավելել է, որ Ուկրաինայի Անվտանգության ծառայությունը կստուգի, թե արդյոք «Եվրատեսիլի» հայաստանյան մասնակիցը չի խախտել Ուկրաինայի օրենսդրությունը:
«Եվրատեսիլ-2017» երգի միջազգային մրցույթին Հայաստանը կներկայացնի Առաջին ալիքի «Դեպի Եվրատեսիլ» մրցույթի հաղթող Արծվիկ Հարությունյանը: Հայաստանի պատվիրակ Արծվիկ Հարությունյանը մայիսի 9-ին կկատարի Fly with me երգը «Եվրատեսիլ-2017»-ի 1-ին կիսաեզրափակչում: Մրցույթը կանցկացվի «Տոնենք բազմազանությունը» խորագրի ներքո, որը հիմնված է նախորդ տարվա «Միավորվենք» գաղափարախոսության վրա: Կարգախոսը կոչ է եվրոպական, ինչպես նաև այլ երկրներին՝ միավորվելու և տոնելու սեփական ընդհանրություններն ու յուրօրինակ տարբերությունները:

23 Март 2017 - 11:04 AMT
Музыкальный конкурс «Евровидение», который пройдет на Украине, не будет транслировать ни один российский телеканал. Об этом сообщает телеканал «Россия 24».
«От России никто в 2017 году на «Евровидение» в Киев не поедет, поэтому ни один из федеральных российских телеканалов не будет транслировать и сам конкурс», — отметил ведущий.
Ранее СБУ объявила о запрете певице Юлие Самойловой на три года въезда в страну. Представитель ведомства Елена Гитлянская пояснила, что «решение принято на основании полученных данных о нарушении ею законодательства Украины».
В МИД РФ назвали решение Киева политическим и отметили, что оно не учитывает интересы простых зрителей.Самойлова сможет представить Россию на «Евровидении» в 2018 году.
Арцвик Арутюнян будет представлять на конкурсе Армению с песней Fly With Me. Авторами музыки являются Левон и Лилит Навасардяны, соавторами слов – Авет Барсегян и Давит Церунян. Армения выступит в первом полуфинале – 9 мая 2017 года – вместе с Черногорией, Финляндией, Грузией, Португалией, Бельгией, Швецией, Албанией, Австралией, Азербайджаном, Кипром, Словенией, Молдавией, Чехией, Латвией, Исландией, Грецией и Польшей. Армения принимает участие в конкурсе «Евровидение», начиная с 2006 года.
Ранее сообщалось, чтоСлужба безопасности Украины проверит участницу «Евровидения-2017» от Армении Арцвик Арутюнян на предмет посещения Крыма.