Մարտի 29-ից ապրիլի 2-ը Հելսինկիում կանցկացվի գեղասահքի աշխարհի առաջնությունը: Այն նաև 2018 թվականի ձմեռային օլիմպիական խաղերի ընտրական մրցաշար է:
Հայաստանը աշխարհի առաջնությունում ներկայացված է լինելու երեք մրցաձևում:
Մենասահքում հանդես կգան Սլավիկ Հայրապետյանը և Անաստասիա Գալուստյանը, իսկ պարային զույգերի մրցապայքարում՝ Թինա Կարապետյան/Սիմոն Պրու Սենակալ երկյակը:
«Օլիմպիական խաղերին մասնակցնելու համար մարզիկները պետք է ընդգրկվեն 20 ուժեղագույնների ցանկ, բարդ խնդիր է, բայց մենք կպայքարենք», – ասել է գեղասահքի ֆեդերացիայի նախագահ Մելանյա Ստեփանյանը, տեղեկացնում է ՀՀ Ազգային օլիմպիական կոմիտեն:
Փխենյան 2018-ին մասնակցելու երկրորդ և վերջին հնարավորությունը 2017-ի սեպտեմբերին Գերմանիայում կայանալիք ընտրական մրցաշարն է:

24 Март 2017 - 07:03 AMT
С 29 марта по 2 апреля в Хельсинки пройдет чемпионат мира по фигурному катанию. Этот турнир является отборочным для зимних Олимпийских игр 2018 года.
Армения на мировом первенстве будет представлена в 3 видах программы.
В одиночном катании выступят Славик Айрапетян и Анастасия Галустян. В соревновании танцевальных пар нашу страну представят Тина Карапетян и Симон Пру-Сенекал.
«Для попадания на Олимпийские игры спортсменам нужно попасть в число 20 сильнейших задача очень трудная, но мы будем бороться», – рассказала президент национальной федерации фигурного катания Мелания Степанян, пишет пресс-служба НОК РА.
Вторым и последним шансом попасть в Пхенчхан-2018 станет отборочный турнир в Германии, который состоится в сентябре 2017 года.