Euromag ամսագիրն անդրադարձել է մայիսի 5-6-ին Երևանում կայանալիք Գինու օրերին՝ նշելով, որ Հայաստանը հիանալի վայր է մայիսին այցելելու համար: Նշվում է նաև, որ Հայաստանը գնալով ավելի պահանջված ուղղություն է ստանում ճանապարհորդների շրջանում:
«Հայաստանը դա անհավանական խոհանոց է, գեղեցիկ բնություն և..գերազանց գինի: Հայաստանն ավելի շատ հայտնի է իր կոնյակով՝ այն բաղձալի 5-աստղանին մուգ կանաչ շշով: Սակայն, քչերը գիտեն, որ Հայաստանն առաջին հերթին գինեգործության հազարամյա ավանդույթներ ունեցող երկիր է: Այստեղ, Հայաստանում, Արենիի քարանձավում է հայտնաբերվել աշխարհի հնագույն գինեգործարանը: Հայաստանը հայտնի է ոչ միայն իր կարմիր և սպիտակ, այլ նաև վարդագույն գինիներով: Այսօր հայկական գինին նորաձև թրենդ է»,-ասվում է հոդվածում:
Մայիսի 5-ին և 6-ին Երևանի կենտրոնում հատուկ առևտրային տաղավարներ կտեղադրվեն տեղի գինեգործական արտադրանքով և Երևանի ռեստորանների լավագույն ճաշատեսակներով:
Փառատոնը կազմակերպել է «Արենի Փառատոն» հիմնադրամը` խոհարարական քննադատ Աննա Մազմանյանի և Երևանի քաղաքապետարանի աջակցությամբ։
Երկու օր շարունակ 15 գինեգործական ընկերություն կներկայացնի իր արտադրանքը, իսկ ռեստորանները՝ գինուն համահունչ հատուկ մենյու: Կվաճառվեն կուպոններ՝ յուրաքանչյուրը 4000 դրամ անվանական արժեքով: Կուպոնի գնի մեջ է ներառված նաև մեկ գավաթ գինու արժեքը՝ 20 կուպոնով հնարավոր կլինի համտեսել բոլոր արտադրողների գինիները: Կուպոնը վավեր է 2 օր: Գինու օրերի գլխավոր փողոցը կլինի Սարյան փողոցը, որը երկու երեկո շարունակ փակ կլինի երթևեկության համար:
Առաջին օրը տեղի կունենա սպիտակ և վարդագույն գինու համտես քաղաքի լավագույն ռեստորանների հատուկ ճաշատեսակով՝ Tapastan, Voskevaz Winery, Hanz&Franz, Salon Armenian, Santa Familia, In Vino, Beer&Wine և այլ: Երկրորդ օրը նվիրված կլինի կարմիր գինու համտեսին:
Փառատոնի երաժշտական մասը կապահովեն հայտնի հայ ջազմեններ, փոփ-երաժիշտներ և դիջեյներ։ Ծրագրում են հայկական ժողովրդական երգեր ու պարեր:

24 Март 2017 - 11:47 AMT
Армения – прекрасных вариант для поездки на майские праздники. С каждым годом эта страна становится все более популярной у путешественников, пишет журнал Euromag в статье, посвященной Армении и «Винным дням» в Ереване.
«Армения – это невероятная кухня, природные красоты и… отличное вино. Чаще всего с Арменией ассоциируют знаменитый коньяк – те самые заветные пять звездочек в темно-зеленой бутылке. При этом мало кто знает, что Армения, в первую очередь, – это страна с тысячелетней историей виноделия. Здесь, в Армении, в пещере Арени, была обнаружена древнейшая в мире винодельня. Армения славится не только красными и белыми, но и розовыми винами, и сегодня вино из Армении – это модный тренд»,- говорится в статье.
Этой весной в Ереван привезут лучшие образцы армянского вина. В течение двух дней, 5 и 6 мая, в центре города будут работать специальные торговые ряды с продукцией местных производителей и блюдами от лучших ереванских рестораторов.
«Винные дни» организованы фондом «Арени Фестиваль» при содействии гастрокритика Анны Мазманян и мэрии Еревана.
В течение двух дней 15 винодельческих компаний представят свою продукцию, а рестораны – специальное винное меню. На площадках будут продаваться купоны – каждый номиналом в 4000 драм. В цену купона входит бокал вина – за 20 купонов можно попробовать вина всех производителей по желанию. Купон действителен в течение двух дней. Главной улицей «Винных дней» станет улица Сарьяна, которую на два вечера закроют для автомобилей.
В первый день состоятся дегустации белого и розового вина со специальными меню от лучших рестораторов города: Tapastan, Voskevaz Winery, Hanz&Franz, Salon Armenian, Santa Familia, In Vino, Beer&Wine и других. Второй день будет посвящен дегустации красного вина.
В качестве музыкального сопровождения выступят популярные армянские джазмены, поп-музыканты и диджеи. В музыкальной программе — армянские народные песни и танцы.