Վարչապետ Կարեն Կարապետյանն աշխատանքային այցով եղել է Շիրակի մարզի Գյումրի քաղաքում: Տեքստիլ արդյունաբերության ոլորտում գործունեություն ծավալող «Սաստեքս» ընկերության շենքի շինհրապարակում շրջայցի ընթացքում Կարապետյանը ծանոթացել է կատարված աշխատանքներին:
12 մլն ԱՄՆ դոլար արժեքով ներդրումային ծրագրի շրջանակում նախատեսվում է Գյումրիում հիմնել կարի ֆաբրիկա՝ 700-800 աշխատատեղի ստեղծմամբ: Այդ նպատակով կառավարությունն ընկերությանն է տրամադրել նախկին մարզային հիվանդանոցի շենքը և հարակից տարածքները:
«Սաստեքս» ՍՊԸ տնօրեն Քրիստիան Գելեջին վարչապետին տեղեկացրել է, որ ամբողջությամբ ավարտին են հասցված հիմքերի ամրացման աշխատանքները, շենքը սեյսմակայուն է և գրեթե պատրաստ շահագործման, մնացել են ներքին և արտաքին հարդարման, էլեկտրական հոսանքագծերի կառուցման աշխատանքները:
Ֆաբրիկան բաղկացած է լինելու 5 շինությունից: Մարզային հիվանդանոցի շենքը ծառայելու է որպես ուսումնական կենտրոն, որտեղ տեղավորվելու է նաև ընկերության վարչական մասը, պատրաստի արտադրանքի ցուցադրության սրահը: Արտադրանքի 90 տոկոսն արտահանվելու է: Քրիստիան Գելեջին նաև նշել է, որ նորակառույց գործարանի հարևանությամբ կան տնակներ, որոնք տարածքից հեռացնելուց հետո այնտեղ ապրող ընտանիքներին բնակարանով ապահովելու խնդիր է առաջանում, և այդ նպատակով նույն տարածքում 16 ընտանիքի համար կառուցվում են միահարկ տներ, որոնք կտրամադրվեն անհատույց: Նշվել է, որ առաջին 8 տունը պատրաստ կլինի 2017-ի հուլիսին:
Ներկայացնելով «Սաստեքս»-ի զարգացման հետագա քայլերը՝ ընկերության տնօրենը կառավարության ղեկավարին դիմել է երկաթգծի մոտ գտնվող չօգտագործվող շինությունները ևս իրենց տրամադրելու խնդրանքով: Ողջունելով տեքստիլ արդյունաբերությամբ զբաղվող ձեռնարկության ընդլայնման ծրագրերը՝ կառավարության ղեկավարը պատրաստակամություն է հայտնել աջակցել այդ հարցում:
Կարապետյանը եղել է նաև Գյումրու թիվ 21 «Օյունջյան» միջնակարգ դպրոց-վարժարանում: Վարչապետը նախ դիտել է վարժարանի սաների պատրաստած երաժշտական ելույթը, ապա ծանոթացել դպրոցի 2-րդ մասնաշենքի կառուցման աշխատանքներին: Կառավարության ղեկավարին տեղեկացրել են, որ վարժարանի 2-րդ մասնաշենքի բացումը նախատեսվում է 2017-ին:
«Սաստեքս» ընկերությունը հայտնի է Երևանում, Վանաձորում և Ամասիայում («WKS-Հայաստան») ստեղծած կարի արտադրամասերով: Գյումրիում արտադրամասի կառուցման աշխատանքներում 120 շինարար էր ընդգրկված:

Prime Minister Karen Karapetyan on Sunday, March 26, traveled to Gyumri in Armenia's Shirak province, where he learnt that Sastex textile manufacturer will soon open a sewing factory under a $12 million investment program and create 700-800 jobs.
To support the initiative, the government has made a decision to allocate to Sastex the building of the former regional hospital and the adjacent areas.
Sastex CEO Christian Geleji told the prime minister that the groundwork reinforcement activities have already been completed. The building is earthquake-proof and almost ready for commissioning. Interior and exterior decorations await completion along with the installation of electric power fittings. The factory will consist of 5 buildings.
The building of the regional hospital will serve as a training center, which will also accommodate the company’s administrative premises and a stand for showcasing Sastex-made products. 90 percent of the produce will be exported.
Geleji also noted that there are cottages currently installed next to the newly-built factory occupied by several families that will need accommodation after evacuation. Therefore, 16 one-story houses are being built to accommodate those households free of charge. The first 8 houses will be ready for housewarming in the month of July, the CEO said.
Karapetyan was asked to consider the possibility of allocating to the company the unused buildings adjacent to the nearby railway. Welcoming Sastex’s development plans, Karapetyan expressed readiness to support them.