Հեղինակավոր Esquire Russia ամսագիրը ներառել է հայ իմպրեսիոնիստների ցուցահանդեսը Մոսկվայի 7 կարևորագույն մշակութային իրադարձությունների ցանկում:
Ցուցահանդեսն անցնում է Մոսկվայում 2017-ի մարտի 25-ից:
«Համոզիչ և պատկերավոր կերպով ապացուցելով «ռուսական իմպրեսիոնիզմի» գոյությունը՝ ռուսական իմպրեսիոնիզմի թանգարանն անցել է այլ ազգային դպրոցների ուսումնասիրությանը: Առաջինը հայկականն է՝ մարտի 25-ից հունիսի 4-ը կանցկացվի «Հայկական իմպրեսիոնիզմ. Մոսկվայից Փարիզ» ցուցահանդեսը»,-ասվում է հոդվածում:
Ինչպես ավելի վաղ հայտարարվել էր, ցուցահանդեսում ներկայացված է 19 նկարչի 54 աշխատանք, այդ թվում՝ Մարտիրոս Սարյանի, Վարդգես Սուրենյանցի, Սեդրակ Առաքելյանի կտավները: Ներկայացված են նաև հայ իմպրեսիոնիզմի առանցքային դեմք համարվող Եղիշե Թադևոսյանի նկարները:
Տպագրվել է կատալոգ, որտեղ ներառված են նաև կենսագրական էսսեներ ցուցադրությանը ներկայացված վարպետների մասին, հետաքրքիր փաստեր նրանց ստեղծագործությունների մասին:
«Իմպրեսիոնիզմ»-ը որպես տերմին սկսեց օգտագործվել 1874 թվականի ցուցահանդեսից հետո, որտեղ ցուցադրված էր Կ. Մոնեի «Տպավորություն։ Ծագող արևը» («Impression Soleil levant», 1872, Փարիզ) նկարը։ Պատահականորեն ընտրված տերմինն ընդգծում էր ուղղության էական կողմը՝ հարաշարժ իրականության տպավորությունների, ապրումների կապակցված պահերի անմիջական արտացոլում։
Հայկական իմրեսիոնիզմն իբրև ուրույն երևույթ ձևավորվել է XIX դ. վերջին ու XX դ. սկզբին: Նոր քաղաքակրթության, լուսավորչական գաղափարների օրրան Ֆրանսիան հիմնարար դեր է խաղացել հայոց մշակութային կյանքում: Հայ գեղարվեստի զարգացման հարցում որոշակի նշանակություն է ունեցել նաև ռուսական գեղանկարչական դպրոցը, քանի որ բազում հայ նկարիչներ սովորել են Մոսկվայում ու Սանկտ Պետերբուրգում ժամանակի ականավոր ռուս վարպետների մոտ (Վասիլի Պոլենով, Կոնստանտին Կորովին, Վալենտին Սերով):

27 Март 2017 - 09:35 AMT
Авторитетный журнал Esquire Russia включил выставку армянских импрессионистов в топ-7 культурных событий в Москве.
Выставка проходит в Музее русского импрессионизма с 25 марта 2017 года.
«Убедительно и наглядно доказав существование собственно «русского импрессионизма», МРИ (Музей русского импрессионизма) перешел к изучению других национальных школ. Первой на очереди стала армянская – с 25 марта по 4 июня в музее пройдет выставка «Армянский импрессионизм. От Москвы до Парижа, говорится в статье.
Как сообщалось ранее, на выставке «Армянский импрессионизм. От Москвы до Парижа» представлены 54 картины 19 художников. Работы предоставила Национальная галерея Армении, Музей русского искусства Еревана и частные коллекционеры. Посетители смогут увидеть картины художников с международным признанием – Мартироса Сарьяна, Вардгеса Суренянца. Будут представлены работы Егише Тадевосяна – ключевой фигуры для армянского импрессионизма, Седрака Аракеляна, Ваграма Гайфеджяна и других художников.
К открытию выставки, которая продлится до 4 июня 2017 года, издан иллюстрированный каталог: помимо статей об армянском импрессионизме как художественном явлении в него войдут биографические эссе о представленных в экспозиции мастерах и интересные факты об их произведениях. Запланирована обширная программа: лекции, тематические дискуссии, музыкальные вечера и экскурсии.
Армянский импрессионизм как самобытное явление сформировался на рубеже XIX-XX веков.Основополагающую роль в жизни армянской культуры той эпохи сыграла Франция – колыбель цивилизации нового времени, просветительских идей. Немаловажную роль в развитии армянского искусства сыграли и русские художники. Многие армяне учились в Москве и Санкт-Петербурге у ведущих мастеров своего времени – Василия Поленова, Константина Коровина, Валентина Серова. Особенным армянский импрессионизм делает горячая любовь и привязанность художников к многовековой национальной культуре, красоте родной земли, улочкам армянских городов и деревень.