Երիտասարդական հավաքականի գլխավոր մարզիչ Արմեն Բաբալարյանը հայտնել է, որ հունահռոմեական ըմբշամարտի Հայաստանի երիտասարդների առաջնության մասնակիցների քանակը գոհացուցիչ չէր։
«Առաջնությանը մասնակցել է մոտ 100 ըմբիշ: Նախորդ տարիներին ավելի շատ ըմբիշներ ենք ունեցել: Հիմա ձևավորելու ենք հավաքականի կազմը, որը կմասնակցի առաջիկա հավաքներին և միջազգային մրցաշարերին: Մի քանի պատանի ըմբիշներ, որոնք նոր են անցել այս տարիքային խումբ, կարողացան հաղթանակներ տանել և նույնպես կհրավիրվեն:
Առաջնությունը միջին մակարդակի է: Երիտասարդական հավաքականը, այսպես ասած, միջանկյալ թիմ է: Պատանիների տարիքային խմբից գալիս են, մինչև ծանոթանում ենք, սկսում յուրաքանչյուրին իր ոճը տալ, արդեն մեծահասակներին միանալու ժամանակն է գալիս»,- նշել է Բաբալարյանը:
Մարզիչը հայտնել է նաև, որ ապրիլին ուսումնամարզական հավաք կանցկացնեն Իրանում, գրում է ՀՀ Ազգային օլիմպիական կոմիտեի մամուլի ծառայությունը։
«Այդ հավաքը լինելու է Իրանի երիտասարդական թիմի հետ: Կհրավիրվեն 20-25 ըմբիշ: Այնուհետև, միջազգային մրցաշարերի կմասնակցենք Ղազախստանում և Վրաստանում: Հետո ևս մի քանի հավաք կունենանք: Այդ ընթացքում ըմբիշները միջազգային գորգի փորձ ձեռք կբերեն, կտեսնենք` ինչ բացթողումներ ունեն, կփորձենք շտկել խնդիրներն ու առավելագույն չափով պատրաստվել Եվրոպայի առաջնությանը»,- հայտնել է Բաբալարյանը:
Երևանում մարտի 27-ին ավարտվեց հունահռոմեական ըմբշամարտի Հայաստանի երիտասարդների առաջնությունը: Առաջնությանը մասնակցեց 100 ըմբիշ:

Главный тренер молодежной сборной Армен Бабаларян сообщил, что количество участников первенства Армении по борьбе среди молодежи неудовлетворительное.
«В чемпионате приняли участие около 100 борцов. В предыдущие годы у нас было больше участников. Сейчас сформируем сборную, которая примет участие в ближайших сборах и международных соревнованиях. Несколько юных борцов, которые недавно перешили в эту возрастную категорию, смогли одержать победы и также будут приглашены.
Первенство среднего уровня. Молодежная сборная своего рода промежуточная команда. Приходят к нам из юношеской возрастной категории, пока знакомимся, прививаем каждому свой стиль, уже наступает время переходить во взрослый спорт», – отметил Бабаларян, пишет пресс-служба НОК РА.
Тренер также заявил, что в апреле сборная проведет учебно-тренировочный сбор в Иране.
«Это будет совместный сбор с молодежной сборной Ирана. Будут приглашены 20-25 борцов. Затем выступим на международных соревнованиях в Казахстане и Грузии. Потом проведем еще несколько сборов.
В этот период борцы получат международный опыт, увидим, какие есть недочеты. Попробуем устранить проблемы и наилучшим образом подготовиться к чемпионату Европы», – сказал Армен Бабаларян.