Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի 22 հոգանոց պատվիրակությունը կդիտարկի ապրիլի 2-ի ՀՀ խորհրդարանական ընտրությունները՝ ԵԱՀԿ խորհրդարանական վեհաժողովի, Եվրոպական խորհրդարանի և ԵԱՀԿ Ժողովրդավարական հաստատությունների և մարդու իրավունքների գրասենյակի (ԺՀՄԻԳ) հետ համատեղ:
Մինչև ընտրությունների օրը ԵԽԽՎ պատվիրակությունը կհանդիպի Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի նախագահի, արդարադատության նախարարի, քաղաքական հիմնական կուսակցությունների ներկայացուցիչների, ինչպես նաև ՀԿ-ների ու լրատվամիջոցների հետ։

A 22-member delegation of the Parliamentary Assembly of the Council of Europe (PACE), led by Liliane Maury-Pasquier (Switzerland, SOC), will travel to Armenia to observe the parliamentary elections on April 2, alongside observers from the OSCE Parliamentary Assembly, the European Parliament and the OSCE Office for Democratic Institutions and Human Rights (ODIHR), PACE said in a statement.
The delegation will meet, in particular, with the chair of the Central Electoral Commission, the minister of justice and representatives of the main political parties, as well as representatives of NGOs and the media, before observing the ballot on April 2.