The Huffington Post հեղինակավոր ամերիկյան պարբերականը Հայոց ցեղասպանության մասին պատմող «Խոստումը» ֆիլմին նվիրված իր հոդվածում գրել է, թե ինչպես են ամբողջ աշխարհում անցնում առճակատման գծերը պատմական ճշմարտությունն ընդունողների և այն հերքողների միջև։
«1915-1923 թվականներին, քողարկվելով Առաջին համաշխարհային պատերազմով, թուրքական կառավարությունն իր տարածքում բնակվող 3 միլիոն անմեղ քրիստոնյա է սպանել, այդ թվում` 1.5 միլիոն հայերի։ Քրիստոնյաները բազմազգ Օսմանյան կայսրության առավել կրթված և առաջադեմ մասն էին կազմում, և այսօրվա հարուստ թուրքերից շատերն իրենց կարողությունը կուտակել են` բռնազավթելով հույների, հայերի և ասորիների գույքը և փողերը»,– ասվում է նյութում, գրում է «Նովոստի Արմենիան»։
Հոդվածի հեղինակներն ընդգծում են, որ հետագա հարյուր տարիների ընթացքում թուրքական կառավարությունն ամեն կերպ հերքել է ցանկացած հանցագործություն և պնդել է, որ պարզապես «կասեցրել է» իբր դավաճան հայերի գործողությունները։
«Փոխհատուցում վճարելու վախից կամ էթնիկ անտեղի հպարտությունից և ազգայնականությունից ելնելով` Թուրքիան տասնյակ միլիոնավոր դոլարներ է ծախսել քարոզչության վրա` «ցեղասպանություն» եզրից խուսափելու համար, թեև 1943-ին այդ տերմինը հնարած մարդը` լեհաստանաբնակ հրեա Ռաֆայել Լեմկինը, արել է դա` նկատի ունենալով հենց հայերին, ինչպես նա ասել է 1952-ին»,– ասվում է հոդվածում։
Հեղինակները նշում են, որ 1840-ականներին ԱՄՆ–ում Թուրքիայի դեսպան Մունիր Էրթեղունը խոչընդոտել է Ֆրանց Վերֆելի «Մուսա լեռան 40 օրը» կինոտարբերակի ստեղծմանը։
Ավելի քան 70 տարի անց նկարահանվել է «Խոստումը» ֆիլմը, որի պրեմիերան կայացել է Տորոնտոյի միջազգային կինոփառատոնում 2016 թվականին ընդամենը 1500 մարդու ներկայությամբ։
«Ընդամենը մեկ գիշերվա ընթացքում ինչ-որ մոգական ձևով հայտնվել է մոտ 85 հազար բացասական արձագանք։ Կարելի է միայն ենթադրել, որ դրանք կամ գրվել են թուրք կոալիցիայի կողմից, կամ, հնարավոր է` Թուրքիայի հատուկ ծառայությունների գործակալների կողմից, ովքեր օր ու գիշեր նստել են համակարգչային տերմինալներում և օգտագործել կեղծ օգտանուններ»,-նշում են հոդվածի հեղինակները։
Հրապարակման մեջ նշվում է, որ այսօր Թուրքիայում մեծամասնությունը բացարձակ չի պատկերացնում, թե ինչ է ժողովրդավարությունը։ Նրանք հիանալի գիտեն, թե ինչ է կատարվել հայերի հետ 1915 թվականին, և նրանց համար դա նշանակություն չունի:

31 Март 2017 - 08:40 AMT
Авторитетное американское издание The Huffington Post в статье про голливудский фильм «Обещание» (The Promise), рассказывающий о Геноциде армян в 1915 года, рассказало, как во всем мире пролегают линии фронта между теми, кто принимает историческую правду, и теми, кто искажает или опровергает ее.
«С 1915 по 1923 год, прикрываясь Первой мировой войной, турецкое правительство убило 3 миллиона невинных христиан, проживающих на ее территории, в том числе 1.5 миллиона армян. Христиане были наиболее образованной и передовой группой в многонациональной Османской империи, и многие из сегодняшних богатых турок накопили свое состояние, захватив имущество и деньги греков, армян и ассирийцев, которые были депортированы и уничтожены самыми варварскими способами» ,- говорится в материале.
Авторы подчеркивают, что в последующие сто лет после этих событий турецкое правительство всячески отрицали какие-либо преступления и утверждало, что они просто «переселили» якобы «армян-предателей».
«Из-за страха выплатить компенсацию и из-за неуместной этнической гордости и национализма Турция потратила десятки миллионов долларов на пропаганду, чтобы избежать термина «геноцид», хотя человек, который придумал этот термин в 1943 году, – польский еврей по имени Рафаэль Лемкин – сделал это, предполагая именно армян, как он заявил в интервью в 1952 году» ,- говорится в статье.
Авторы отмечают, что в 1940-х годах посол Турции в США Мунир Эртегун воспрепятствовал созданию киноверсии бестселлера Франца Верфеля «40 дней Муса Дага», рассказывающего о мирных жителях деревни Муса-Даг, которые сопротивлялись натиску турецкой армии и в конечном счете были спасены французами.
Спустя более 70-и лет вышла картина «Обещание», премьера которой состоялась на Международном кинофестивале в Торонто в 2016 году в присутствии всего 1500 человек.
«Всего за одну ночь в сети каким-то магическим образом появилось около 85 тысяч негативных отзывов. Можно только предположить, что они были написаны либо широкой турецкой коалицией, либо, возможно, агентами спецслужб Турции, которые день и ночь сидели в компьютерных терминалах и использовали поддельные имена» ,- отметили авторы статьи.
В публикации отмечается, что сегодня в Турции большинство не имеет ни малейшего представления о демократии. Они прекрасно знают, что произошло с армянами в 1915 году, и им это совершенно все равно, передает «Новости-Армения».
Ранее стало известно, что«Обещание» выйдет на большие экраны в Армении и в России с 27 апреля.
Мировая премьера картины, рассказывающей про события 1915 года , состоится в Лос-Анджелесе 21 апреля. Фильм «Обещание» создан при финансовой поддержке американского миллиардера армянского происхождения Кирка Керкоряна.