Ռուսաստանցի գեղասահորդուհի Եվգենիա Մեդվեդևան (Բաբասյան), նոր համաշխարհային ռեկորդ սահմանելով կարճ և ազատ ծրագրերում, Հելսինկիում անցկացվող աշխարհի առաջնության չեմպիոն է դարձել։
17-ամյա Մեդվեդևան 233.41 միավոր է ստացել՝ գերազանցելով 2017-ի հունվարին Չեխիայում Եվրոպայի առաջնության ժամանակ սահմանած իր իսկ ռեկորդը (229,71 միավոր):
Արծաթ և բրոնզ են նվաճել կանադացիներ Քեյթլին Օսմոնդը (218.13) և Գաբրիելե Դեյլմանը (213.52) համապատասխանաբար:
Հայաստանը ներկայացնող Անաստասիա Գալուստյանը վաստակել է 98.27 միավոր (23-րդ արդյունք, 24 մասնակիցների մեջ): Կարճ և ազատ ծրագրերի արդյունքով ՀՀ մարզուհին 153.47 միավորով զբաղեցրել է նախավերջին տեղը:
Ավելի վաղ, մենասահորդ Սլավիկ Հայրապետյանը և Թինա Կարապետյան/Սիմոն Պրու-Սենեկալ պարային զույգը կարճ ծրագրի կատարումից հետո եզրափակիչ չէին մտել:

1 Апрель 2017 - 06:52 AMT
Российская фигуристка Евгения Медведева на проходящем в Хельсинки чемпионате мира по фигурному катанию получила 154,40 балла в произвольной программе и набрала всего 233,41 балла. Подобный результат принес спортсменке золотые награды чемпионата мира в Хельсинки. Тем самым, Медведева обновила мировые рекорды, установленные ей же в произвольной программе и по общей сумме баллов,
Второе место заняла представительница Канады Кейтлин Осмонд (218,13), третьей стала еще одна канадка Габриэль Дэйлмен (213,52).
Представляющая Армению Анастасия Галустян набрала 98.27 балла (23-й результат среди 24 участниц). По сумме короткой и произвольной программ армянская фигуристка набрала 153.47 балла и заняла в итоге 23 место.
Ранее представители Армении фигурист Славик Айрапетян и танцевальная пара Тина Карапетян/Симон Пру-Сенекал после исполнения короткой программы не смогли выйти в финал.