1976-ին ամերիկացի լուսանկարիչ Սթենլի Ֆորմանը Պուլիցերյան մրցանակի է արժանացել «Թեժ լրատվական լուսանկար» («Spot News Photography») անվանակարգում 19-ամյա Դիանա Բրայանի և նրա 2-ամյա սանիկի՝ Տիարա Ջոնսի լուսանկարների համար, որոնք ընկնում են փլուզվող տարհանման սանդուղքից:
Լուսանկարն արվել է 1975-ի հուլիսի 22-ին, երբ Ֆորմանը տուն էր վերադառնում աշխատանքից Boston Herald American-ում: Նրան հայտնեցին, որ իր տան հարևանությամբ հրդեհ է բռնկվել:
© Stanley Forman
Երբ նա հասավ պատահարի վայր, ապա տեսավ Դիանային և Տիարային՝ կանգնած տարհանման սանդուղքին, որոնց միացավ նաև հրշեջ Բոբ Օ՛ Նիլը: Հանկարծ տարհանման աստիճանը փլուզվեց:
Բոբին հաջողվեց մեկ ձեռքով կառչել սանդուղքից, իսկ Դիանան և Տիարան վայր ընկան մոտ 15 մետր բարձրությունից: Դիանան ծանր վիրավորվեց և նույն օրը մահացավ: Տիարան ողջ մնաց, քանի որ ընկել էր Դիանայի վրա:
Սթենլի Ֆորմանը ծնվել է 1945-ի հուլիսի 10-ին Մասաչուսեթս նահանգի Բոստոն քաղաքում: Նա մանկուց հետաքրքվել է լրագրությամբ, սակայն դպրոցն ավարտելուց հետո ընդունվել է Բոստոնի Բենջամին Ֆրանկլինի անվան Տեխնոլոգիաների ինստիտուտ, որտեղ լուսանկարչություն է ուսումնասիրել:
1966-ին Սթենլին սկսել է աշխատել Boston Herald-ում, որը հետագայում վերանվանվեց Boston Herald American, ֆոտոլաբորատորիայի մասնագետի պաշտոնում: Մի քանի տարի անց նա հաստիքային լուսանկարիչ դարձավ և մնաց այդ պաշտոնում մինչև 1980-ականների կեսը:
Խմբագրերն արագ նկատեցին Ֆորմանի տաղանդը, որը համադրվում էր բնական հետաքրքրասիրության և լավ վարվելակերպի հետ: Վերջիններիս շնորհիվ նա հաճախ հայտնվում էր այն վայրերում, որոնք փակ էին մյուս լուսանկարիչների ու լրագրողների համար:
Մի քանի տարի նա գրել է քաղաքի նորությունների մասին, որոնք հաջողություն ունեցան՝ նույնիսկ արժանանալով քաղաքի մասին «ամենաճշմարտացի նորությունների» կարգավիճակին:
Երբ Ֆորմանը հրապարակեց Դիանայի և Տիարայի լուսանկարը, նա առավել հայտնի դարձավ, իսկ 1976-ին Պուլիցերյան մրցանակին արժանանալուց հետո էլ ավելի մեծ ճանաչում ստացավ: Եվ դա նրա պրոֆեսիոնալ կարիերայի սկիզբն էր միայն:
1970-ականների կեսին Ֆորմանի լուսանկարների ոճը սկսեց փոխվել, նրա լուսանկարները գնալով լրացուցիչ սոցիալական և քաղաքական ենթատեքստ էին ստանում:
1977-ին Ֆորմանի ևս մեկ լուսանկար սոցիալական փոթորիկ բարձրացրեց երկրում: Այս անգամ մրցանակի առաջադրվեց նրա The Soiling of Old Glory լուսանկարը, որը պատկերում է սպիտակամորթ ամերիկացիների կողմից սևամորթ փաստաբանի ծեծը:
Լուսանկարն արվել է Բոստոնում 1976-ի ապրիլի 5-ին, ԱՄՆ ուսումնական հաստատություններում սեգրեգացիայի չեղարկման դեմ բողոքների ժամանակ:
Ամերիկյան դրոշով ցուցարարը, որը փորձում է, ինչպես նիզակով, խոցել սևամորթ փաստաբանին, որը դեմ է հանդես գալիս ռասիզմին, հատուկ խորհուրդ է հաղորդում լուսանկարին:
Ֆորմանի այդ լուսանկարն արժանացավ Պուլիցերյան մրցանակին 1977-ին: Այդպիսով նա դարձավ միակ լուսանկարիչը, որն արժանացել է մրցանակի երկու անգամ անընդմեջ:
Երրորդ մրցանակը հանձնվել է Boston Herald American-ի բոլոր լուսանկարիչներին 1978-ի ձնաբքի մասին ռեպորտաժի համար: Չնայած, որ Ֆորմանը չի մասնակցել ռեպորտաժներին ոտքի վնասվածքի պատճառով, նա ևս ներառվել է քաղաքի համար այդ բարդ ժամանակահատվածում աշխատած լուսանկարիչների ցանկում:
1980-ականներին Սթենլին մի քանի այլ մրցանակ է ստացել իր աշխատանքի համար, սակայն շուտով անցել է օպերատորական աշխատանքի հեռուստատեսությունում:
Հետագայում Պուլիցերյան մրցանակի եռակի մրցանակակիրը գիրք է հրատարակել Բոստոնի հրդեհների մասին, որտեղ հավաքել է բոլոր այն լուսանկարները, որոնք արվել են 60-ականներից սկսած:

1 Апрель 2017 - 08:36 AMT
В 1976 году американский фотограф Стэнли Форман получил Пулитцеровскую премию в номинации «Горящая новостная фотография» («Spot News Photography») за снимки 19-летней Дианы Брайан и ее 2-годичной крестницы Тиары Джонс, падающих с рухнувшей пожарной лестницы.
Фотография была сделана 22 июля 1975 года, когда Форман возвращался домой с работы из Boston Herald American (издание в котором он работал – ред.), ему сообщили, что рядом с его домом случился пожар.
© Stanley Forman
Когда он прибежал к месту происшествия, то увидел Диану и Тиару, стоящих на пожарной лестнице, к ним вскоре присоединился пожарный Боб О'Нил. Внезапно пожарная лестница рухнула.
Бобу удалось зацепиться за лестницу одной рукой, в Диана и Тиара рухнули на землю с высоты около 15 метров. Диана была тяжело ранена при падении и умерла от ран в тот же день. Тиара выжила, потому что она упала на Диану.
Стэнли Форман родился 10 июля 1945 года в Бостоне в штате Массачусетс. Он с детства интересовался журналистикой, однако после окончания школы поступил в Институт технологии им. Бенджамина Франклинав Бостоне, где начал изучать фотографию.
В 1966 году Стэнли устроился в издание Boston Herald, впоследствии переименованное в Boston Herald American, на должность специалиста фотолаборатории. Спустя несколько лет, он был переведен на должность штатного фотографа, которую занимал вплоть до середины 1980-х годов.
Редакторы быстро заметили талант Формана, который уживался с природной любознательностью и хорошими манерами. Благодаря последним он часто умудрялся оказаться в местах, закрытых для других фотографов и журналистов.
В течение нескольких лет он писал о новостях города, которые постепенно начали пользоваться не только успехом, но даже заслужили статус «самых правдивых» новостных источников города.
После того, как Форман опубликовал фотографию выпадающих Дианы и Тиары, он стал еще более известным, а после получения в 1976 году Пулитцеровской премии к его работам было приковано еще больше внимания, но это стало только началом его профессиональной карьеры.
В середине 1970-х стиль фотографий Формана начал меняться, и все чаще его снимки получали дополнительную социальную и политическую подоплеку.
В 1977 году еще одна его работа вызвала социальную бурю в стране. На этот раз фотография The Soiling of Old Glory, изображающая избиение чернокожего адвоката белыми американцами, была выдвинута на получение премии.
Фотография была сделана в Бостоне 5 апреля 1976 года, во время протестов против отмены сегрегации в американских учебных заведениях.
Фигура протестанта с американским флагом, которым он пытается, как копьем, заколоть темнокожего адвоката, выступающего против расизма в стране придает особое значение фотографии.
Этот снимок Формана также удостоился Пулитцеровской премии в 1977 году, тем самым сделав его единственным фотографом, получившим две премии подряд.
Третья премия была вручена всем фотографам издания Boston Herald American за репортажи о снежной буре 1978 года. Несмотря на то, что Форман не принимал участие в репортажах из-за травмы ноги, он также был включен в список фотографов, работавших в это сложное для города время.
В 1980-х годах Стэнли получил несколько других премий за свою работу, однако вскоре перешел на телевидение, где работал оператором.
Роберт Стонтон спасает мальчика, делая искусственное дыхание, 1979 год, ©Stanley Forman
Впоследствии трехкратный обладатель Пулитцеровской премии, Стэнли Форман издал книгу о бостонских пожарных. В которой собрал все свои снимки, сделанные начиная с 60-х годов.