Ապրիլի 4-ին՝ ժամը 11։00-ի դրությամբ, ՀՀ քննչական կոմիտեում ստացվել է 224 հաղորդում, որոնք առերևույթ պարունակում են ընտրական իրավունքի խախտման՝ քրեական օրենսգրքով նախատեսված հանցագործության հատկանիշներ։
Ստացված հաղորդումներից 72-ը՝ Երևանից է, 16-ը՝ Գեղարքունիքի, 25-ը՝ Կոտայքի, 17-ը՝ Լոռու, 5-ը՝ Վայոց Ձորի, 16-ը՝ Արագածոտնի, 9-ը՝ Տավուշի, 14-ը՝ Շիրակի, 37-ը՝ Արմավիրի, 2-ը՝ Սյունիքի, 8-ը՝ Արարատի մարզերից և 3-ը՝ Զինվորական քննչական գլխավոր վարչությունում:
Հաղորդումներում մատնանշված հանգամանքներն ստուգելու ուղղությամբ իրականացված անհրաժեշտ դատավարական գործողությունների արդյունքում 6 դեպքի առթիվ հարուցվել է քրեական գործ, մեկ նյութ ուղարկվել է դատախազություն՝ ըստ քննչական ենթակայության՝ ՀՔԾ ուղարկելու համար:
Մնացած հաղորդումների կապակցությամբ ՀՀ ՔԿ տարածքային ստորաբաժանումներում նյութերի նախապատրաստումը շարունակվում է։ Բազմակողմանի քննության արդյունքում ձեռք բերված փաստական տվյալների հիման վրա կայացվող դատավարական որոշումների մասին կտեղեկացնենք լրացուցիչ։

4 Апрель 2017 - 09:40 AMT
В Следственный комитет РА по положению на 11։00 (по ереванскому времени) 4 апреля поступило 224 сообщения, которые, предположительно, содержат признаки состава преступления (нарушения избирательного права), предусмотренного Уголовным кодексом РА.
72 из полученных сообщений касаются случаев в Ереване, 16 – Гегаркуникской, 25 –Котайкской, 17 – Лорийской, 5 – Вайоцдзорской, 16 – Арагацотнской, 9 – Тавушской, 14 – Ширакской, 37 – Армавирской, 2 – Сюникской и 8 – Араратской областях.
По фактам 6 инцидентов возбуждены уголовные дела, один материал направлен в прокуратуру. Территориальными подразделениями СК РА продолжается подготовка материалов.