Ապրիլի 4-ին Երևանում իր աշխատանքները սկսեց Միջազգային խորհրդատվական միության (International Consulting Alliance-ICA) տարեկան համաժողովը, որի հյուրընկալող կողմը «Ամերիա» կառավարման խորհրդատվական ծառայությունն է:
Միությունը, որը ստեղծվել է 2012-ին աշխարհում առաջատար IBF խորհրդատվական ընկերության նախաձեռնությամբ, միավորում է անկախ համախոհների, որոնք զարգացող երկրներում բարձրորակ խորհրդատվական ծառայություններ ենմատուցում:
«Ամերիա» կառավարման խորհրդատվական ծառայությունը 2013-ից ICA-ի խորհրդի անդամ է:
Համաժողովին մասնակցում է ավելի քան 50 խորհրդատու աշխարհի մոտ 30 երկրից, մասնավորապես՝ Միացյալ Թագավորությունից, Ֆրանսիայից, Գերմանիայից, Թուրքիայից, Մադագասկարից, Կիպրոսից, Իտալիայից, Բելգիայից, Ֆինլանդիայից, Իսպանիայից, ՌԴ-ից, Ուգանդայից, Զիմբաբվեից, Կիրգիզստանից, Չինաստանից, Մակեդոնիայից և մի շարք այլ երկրներից:
Եռօրյա համաժողովը փորձի փոխանակման, աշխարհի տարբեր երկրներում նոր գործընկերական հարաբերությունների ստեղծման հնարավորություն է: Համաժողովի ժամանակ վերլուծվում են 2016-ի գործակցության արդյունքները, ներկայացվում են հաջողության առանձին պատմություններ, քննարկվում ապագայում գործակցության հնարավորությունները:
Համաժողովի մասնակիցներին ողջունեց ՀՀ փոխվարչապետ, միջազգային տնտեսական ինտեգրման և բարեփոխումների նախարար Վաչե Գաբրիելյանը:
«Ուրախ ենք Հայաստանում հյուրընկալելու Միջազգային խորհրդատվական ընկերակցության համաժողովը: Ընկերակցությունն ընդգրկում է 64 երկրի ներկայացուցիչների, որոնք մասնագիտանում են երկրների զարգացման վրա»,- ասաց նա:
Գաբրիելյանը հավելեց նաև. «Մեզ համար շատ կարևոր է, որ Հայաստանում խորհրդատվական ընկերություններ լինեն, որոնք կօգնեն ճիշտ ձևավորել կառույցներն ու ինստիտուտները, կապահովեն մեր երկրի զարգացումը»:
Փոխվարչապետը նաև նշեց, որ համաժողովը հնարավորություն է տալիս հայաստանյան ընկերություններին ակտիվ մասնակցել այլ երկրներում տեղի ունեցող մրցույթներին:
«Կառույցը թույլ է տալիս տեղական մրցույթներին մասնակցել կոնսորցիումներով, ինչն իր հերթին միջազգային փորձը տեղայնացնելու և երկրում օգտագործելուհնարավորություն է»,- ասաց Գաբրիելյանը:
ICA-ի հիմնադիր, IBF ընկերության գործադիր տնօրեն Ֆրեդերիկ Անդրեն նշեց, որ Միջազգային խորհրդատվական միության աշխատանքի գաղափարը եղել է միջազգային և տեղական ընկերությունների միջև ավելի սերտ շփումը, ինչի շնորհիվ հնարավոր կլինի բարձրացնել գործակցությունների արդյունավետությունը, հնարավորություն տալ երկրներին ավելի շատ միջազգային տենդերներ շահել:
«Մեր նպատակը միջազգային մակարդակի վրա գործակցելն է», – ասաց Անդրեն:
«Ամերիա» կառավարման խորհրդատվական ծառայության տնօրեն Տիգրան Ջրբաշյանն էլնշեց, որ ICA-ն համաշխարհային աճող կազմակերպություն է, որին արդեն անդամակցում են բազմաթիվ ընկերություններ:
«Սա մի հարթակ է, որը թույլ է տալիս ձևավորել վստահություն և փոխադարձ օժանդակություն ցուցաբերել: Հիմանական գաղափարն է՝ չհորինել հեծանիվ, օգտագործելով տարբեր երկրների համապատասխան կառույցների գիտելիքները, այլ փորձել ավելի մրցունակ լինել ու ավելի լավ լուծումներ տալ տարբեր ոլորտներում երկրների խնդիրներին», – ասաց Ջրբաշյանը:
Տիգրան Ջրբաշյանը նաև նշեց, որ Ամերիան այսօր եզակիներից է Հայաստանում, որը գրեթե բոլոր միջազգային ֆինանսական կառույցների հավատարմագիր ունի:
«Այս 3 օրը փորձելու ենք հասկանալ, թե ինչպիսի գործակցություն կարող է լինել հետագայում: Կարծում եմ, որ Հայաստանի լրջագույն խնդիրը պրոֆեսիոնալ աշխատակազմի հետ է կապված: Մենք պետք է կարողանանք ձևավորել այնպիսի աշխատուժ, որը մրցունակ կլինի ոչ միայն Հայաստանում, այլև միջազգային հարթակներում, իսկ այդպիսի մասնագետները քիչ են»,- ասաց նա՝ նշելով, որ մյուս կարևոր հանգամանքը տեխնոլոգիաներն են:
Ջրբաշյանի խոսքով՝ միջոցառումը շատ կարևոր է, քանի որ առաջին անգամ դուրս են եկել ԱՊՀ տարածք:
Միության մի շարք ընկերությունների հետ Ամերիան իրականացրել է Հայաստանում էներգետիկայի և անտառտնտեսության ոլորտի կարևորագույն ծրագրեր:
«Էներգետիկայի ոլորտում այսօր երկու մեծ ծրագիր ենք իրականացնում, իտալական և գերմանական ընկերությունների հետ համատեղ: Դրանցից մեկը բարձրավոլտ ցանցերի ոլորտում խորհրդատվության տրամադրման հետ է կապված, մյուսը՝ սարքավորումների ներդրման խորհրդատվություն է», – ներկայացրեց Ջրբաշյանը՝ պատասխանելով PanARMENIAN.Net-ի հարցին:
«Ամերիա» ընկերությունների խմբի անդամ «Ամերիա» ՓԲԸ-ն Հայաստանում խորհրդատվական առաջատար կազմակերպություն է, իրականացնում է լայնածավալ աշխատանքներ կորպորատիվ վերակազմավորման, իրավաբանական խորհրդատվության, կորպորատիվ կառավարչական խորհրդատվության, պետական կառավարման ու բարեփոխումների և այլ ոլորտներում: «Ամերիա» ՓԲԸ մաս կազմող կառավարման խորհրդատվական ծառայությունը մասնագիտացված է ռազմավարության, գործառնական, մարքեթինգի, կորպորատիվ ֆինանսների, մարդկային ռեսուրսների կառավարման, հետազոտությունների և հանրային հատվածի խորհրդատվության ոլորտներում:

В Ереване 4 апреля по приглашению Службы управленческого консалтинга «Америа» впервые стартовал ежегодный четвертый форум Международного консалтингового альянса (International Consulting Alliance – ICA).
Международный консалтинговый альянс, созданный в 2012 году по инициативе ведущей мировой консалтинговой компанией IBF, объединяет около 60 консалтинговых организаций из различных стран мира.
Служба управленческого консалтинга «Америа» является членом совета ICA с 2013 года.
В форуме принимают участие более 50 консультантов из 30 стран мира, в том числе Великобритании, Франции, Бельгии, Финляндии, Испании, России, Уганды, Зимбабве, Кыргызстана, Китая, Македонии и ряда других стран. Предыдущие форумы проводились Македонии, Барселоне и Стамбуле.
В ходе трехдневного форума представители ICA обменяются опытом для налаживания новых партнерских контактов в различных странах мира.
Участников форума поприветствовал вице-премьер Армении, министр международной экономической интеграции и реформ Ваче Габриелян.
«Армения рада принять форум Международного консалтингового альянса, специализирующегося на направлениях развития и оказании международного содействия и консалтинга для институтов развития страны»,- сказал он.
Габриелян добавил: «Для нас очень важно, чтобы в Армении были консалтинговые компании, которые бы помогали правильно формировать структуры и институты, обеспечить развитие страны».
По словам вице-премьера, структура ICA, в частности, сотрудничество с локальными партнерами, предоставляет возможность участвовать в местных тендерах посредством различных консорциумов, обеспечивая международный опыт участия и местные знания для локализации данного опыта
Учредитель ICA, исполнительный директор компании IBF Фредерик Андре отметил, что целью форума является налаживание более тесного сотрудничества между международными и местными, локальными компаниями.
«Наша цель заключается в сотрудничестве на международном уровне», – сказал Андре.
«Мы надеемся, что это позволит усилить и повысить продуктивность их работы для участия и победы в тендерах, которые проводят международные финансовые структуры, такие как Всемирный банк, ЕС и другие», – сказал Андре.
Директор Службы управленческого консалтинга «Америа» Тигран Джрбашян, в свою очередь, отметил, что ICA – растущая международная организация, к которой уже присоединились многие компании.
«Основная идея заключается в том, чтобы не изобретать велосипед, а использовать опыт соответствующих структур из разных стран, стараясь стать более конкурентоспособными и находить лучшие решения различных проблем в стран», – сказал Джрбашян.
Он также отметил, что на сегодняшний день «Америя» одна из немногих в стране имеет аккредитацию практически всех международных финансовых институтов.
«Америа» в сотрудничестве с рядом компаний ICA реализовала в Армении ряд важнейших программ в энергетической отрасли и сфере лесного хозяйства.
«В энергетической отрасли сегодня реализовываем 2 большие программы совместно с итальянской и немецкой компаниями. Одна из программ связана с предоставлением консультаций в сфере высоковольтных сетей, вторая – консультация по внедрению оборудования», – в ответ на вопрос PanARMENIAN.Net сообщил Джрбашян.
ЗАО «Америя», входящее в группу компаний «Америа», активно работает в сферах корпоративной реструктуризации, слияний и поглощений, юридического консалтинга, прямых и портфельных инвестиций, бизнес-планирования, стратегического и налогового планирования, финансового консалтинга, государственного управления.