Նետաձգության Հայաստանի հավաքականի գլխավոր մարզիչ Բորիս Վասիլյանը տեղեկացրել է, որ թիմը պատրաստվում է մրցաշրջան 2017-ի պատասխանատու մեկնարկներին:
Արդեն ապրիլի 16-ին Սամվել Խաչատրյանը, Լևոն Պողոսյանը և Արման Բալդրյանը Հունաստանի Մարաթոն քաղաքում մասնակցելու են Եվրոպայի երիտասարդների և պատանիների գավաթի 1-ին փուլին: Սամվելը հանդես է գալու երիտասարդների մեջ, Լևոնն ու Արմանը՝ պատանիների:
«Այս երկու պատանիները նախապատրաստվում են հոկտեմբերին Արգենտինայում կայանալիք աշխարհի պատանիների առաջնությանը, որը նաև 2018 թվականի պատանեկան օլիմպիական խաղերի վարկանիշային մրցաշար է: Երեք նետաձիգն էլ Հունաստանից կմեկնեն Լեհաստան՝ մասնակցելու Եվրոպայի մեծահասակների գավաթի 1-ին փուլին:
Այնուհետև, մայիսին կկայանա Հայաստանի ֆեդերացիայի գավաթը, որից հետո կորոշվի, թե ովքեր կմեկնեն հունիսին Անթալիայում կայանալիք մեծահասակների աշխարհի գավաթի խաղարկություն», – հայտնել է Վասիլյանը, տեղեկացնում է ՀՀ Ազգային Օլիմպիկական կոմիտեն:
2016-ի ապրիլին Բուլղարիայի մայրաքաղաք Սոֆիայում անցկացված նետաձգության Եվրոպայի Գրան պրիի 1-ին փուլում Հայաստանի տղամարդկանց ընտրանին գրավել է 3-րդ տեղը:Մրցաշարին մասնակցել են 17 պետության 157 նետաձիգ:

6 Апрель 2017 - 09:11 AMT
Главный тренер сборной Армении по стрельбе из лука Борис Василян сообщил, что сейчас команда готовится к ответственным стартам сезона-2017. Уже 16 апреля Самвел Хачатрян, Левон Погосян и Арман Балдрян примут участие в первом этапе розыгрыша Кубка Европы среди молодежи и юношей. Самвел выступит в молодежном первенстве, Левон и Армен – в юношеском, передает пресс-служба НОК РА.
«Погосян и Балдрян готовятся к октябрьскому чемпионату мира среди юношей в Аргентине, который также станет рейтинговым турниром для юношеских Олимпийских игр 2018 года.
Эти же три лучника отправятся из Греции в Польшу для участия в первом этапе розыгрыша Кубка Европы среди взрослых. Затем в мае состоится розыгрыш Кубка Федерации Армении, после чего будет решено, кто поедет в Анталью, где в июне пройдет розыгрыш Кубка мира», – сказал Борис Василян.
В ЦСКА прошел чемпионат Армении по стрельбе из лука на открытом воздухе. В дисциплине 70+70 метров у мужчин и женщин победителями стали Самвел Хачатрян и Айкуи Маркарян.